30. bře, 2019

SRBSKO: Kusturica hraje taxikáře ve filmu "Balkánská hranice" o bombardování Jugoslávie v roce 1999

TAXI 6...

Měl jsem rád Bessonovi komedie Taxi (série 4 filmů), které navazovali na skvělé komediální filmy o francouzských policistech a četnících. Bohužel 5 díl už mě nezajímá, protože Luc Besson vyměnil hlavní herce, nahradil je klukama muslimskýma a snaží se nám dokázat, jak je to multikulti vlastně sranda a bájo zábava...

Nicméně mezitím v Srbsku natočili hraný Film & TV seriál "Balkánská hranice" (Srbsko-Ruská koprodukce), který se odehrává v době bombardování Jugoslávie v roce 1999, a jednu z rolí Taxikáře hraje Emir Nemanja Kusturica.

Taxikáři byli při tom bombardování hodně důležití, protože ne všechno zvládala záchranka a tak převáželi zraněné lidi, nebo je rychle odváželi z míst, kde se bombardovalo. Předpokládám, že ten film & TV seriál naše ČT nekoupí, protože v něm není NATO za báječný kluky, ale za to, co tenkrát prostě byli, válečnými zločinci...

Kusturica: Potřebujeme dalších takových 500 filmů 
 
Emir Kusturica hovoří o roli v „Balkánské hranici“ a zdůrazňuje, že je důležité, aby si každý pamatoval agresi NATO vůči Jugoslávii v roce 1999. Kusturica říká, že je třeba natáčet 500 takových filmů, jako je "Balkánská hranice", aby Srbové nikdy nezapomněli na hrůzu, kterou zažili při bombardování roku 1999 ! Slavný režisér, který v tomto seriálu hraje roli taxikáře, apeluje na všechny filmaře, aby se v budoucnu více zabývali problematikou agrese NATO na Srbsko.
 
Srbové & Rusové jsou bratři
 
Kusta říká, že každý Srb musí znát historii svého lidu, ale také všechny nepřátele, kteří se ho pokusili zničit.
 
Rusku na počest
 
Role v "Balkánské hranici" je můj způsob, jak vzdát hold Rusku, které mám moc rád, říká Emir Kusturica.
 
- Je velmi důležité, aby si současná generace vzpomněla na tragédii, ke které došlo, ale to je těžké dosáhnout. Aby bylo možné vzpomenout, je nutné udělat 500 takových "humanitárně bombardovacích" filmů! Takové věci by měly být provedeny v Hollywoodu, ale problémem je, že západní elity, které tyto filmy financují, to nikdy nedovolí. V naší zemi je bohužel skoro všechno zapomenuto, protože mladí lidé nemají žádné historické povědomí - řekl Kusturica ruským médiím.
 
Kusta zdůraznil, že je potěšen, že svou rolí taxikáře přispěl k tomuto válečnému dramatu režiséra Andreje Volgina.
 
Během rozhovoru s ruskými novináři hovořil o válkách v bývalé Jugoslávii (SFRY) a vzpomněl si, jak to všechno ovlivnilo jeho rodinu.
 
- Během těch nepříjemných chvil byly zničeny domy mých příbuzných v Sarajevu. Můj otec zemřel na infarkt. Když jsem viděl, co se děje s mojí zemí, začal jsem pracovat na "The Underground", který byl oceněn na festivalu v Cannes. Po občanské válce na území Jugoslávie zůstaly jen trosky naší nádherné středověké srbské civilizace - vysvětlil Kusturica.
 
Podporuje mladší kolegy
 
Slavný režisér na pozvání herce a producenta Miloše Bikoviće přijal roli ve filmu.
- Emir ukázal, že pro spolupráci s mladými filmaři je otevřený. Jsem mu velmi vděčný, protože přišel, aby se setkal při práci se svými mladými kolegy, a na druhé straně podpořil mezinárodní spolupráci, řekl Bikovic pro naše noviny.
 
20 let od počátku agrese NATO proti Jugoslávii
 
"Balkánská hranice" měla tento měsíc světovou premiéru v Moskvě a po prvním promítání v Srbsku byl film uveden do pravidelného repertoáru srbských kin.
 
Autor: informer.rsmondo.rs, Srbsko, TGM, Praha, ČR, 30.3.2019
 
Zdroj:
 
Trailer: