5. čvc, 2019

SRBSKO: EMIR NEMANJA KUSTURICA: Požár Notre-Dame je symbol našich hodnot, které se hroutí

Jsme na pokraji velmi hmatatelné změny času, mezi starými časy a novou technologickou érou...
 
Emir Nemanja Kusturica:
 
"Myslím, že budoucnost je vidět v současné době, protože máte v tom dva symboly... jednoho druhu upadající, velké civilizace spálením střechy Notre Dame v Paříži a zároveň máte něco, co je společensky důležité. Je třeba, aby to bylo přijata jako problém, který za sedm dní vyřešíte tím, že získáte miliardu eur, a zároveň máte, ale ještě dvě miliardy lidí, kteří nemají přístup k pitné vodě a lidé, kteří tam umírají a mají hlad."
 
"Když jsem vyrůstal na kovbojských filmech, mohli jsme vždy snadno oddělit a porovnat život, dobro a zlo. Dnes většina případů v životě není slučitelná s něčím, čemu rozumíme, je fikce, ve které nám dokonalost digitálního videa a dokonalost digitálního fotoaparátu dává jinou cestu, kterou dnes máme z minulosti. Tato dokonalost nám dává šanci, že nebudeme směřovat k Nejsvětější Trojici, ale jen k jiné formě propagandy."
 
"Immanuel Kant, který definoval morálku jako něco metafyzického, že jsme si rovni, ne jen konkrétně, ale díváme se na to, jak se morálka vrací k problémům, fotbalu a inženýrství. Nejlepší vozy stále pocházejí z Německa, z této země přicházejí nejprestižnější fotbalisté. Proč? Protože si myslím, že je to důvod, proč je dnes Brexit, protože Němci se stávají opět velmi nebezpečnými, a nedokážu si představit, že by anglická královna mohla dál poslouchat, co má Anglie dělat podle názorů Evropské unie, potažmo Německa. Myslím, že když mluvíme o dnešní Evropě, mluvíme většinou o Německu, protože to je je středem moci těch, kteří sestavili "BMW a otázku morálky". A myslím, že se jedná o dvě věci, které jdou dohromady, jsou jen ... Aspoň pokud jsou ve svém vlastním systému výroby a sociální organizace. Nyní máte Evropu, která se vyvinuta jako Sovětský svaz. Existují komisaři, existují komisariáty, existují lidé, kteří nejsou voleni, s výjimkou Parlamentu, který právě provozuje tento hospodářský subjekt. Navíc neexistuje žádná evropská kultura! Žádný systém na světě nepřežil bez kultury. Evropská kultura, my nevíme, co to je, kromě toho, co říkali v New Yorku před 20 lety, vědci a intelektuálové. Pokud sedíte v BMW, je to jako byste mohli řídit i kosmickou loď. Máte světla, která jsou neuvěřitelná, máte monitory, máte celý tento svět, který jsem vám říkal, ve kterém jdeme k sobě, směrem k našemu egu, které bylo v historii velmi produktivní."
 
"Kosovský mýtus zůstává naživu a spojuje nás s nejdůležitějším pojmem v životě každého z nás, s pojmem svobody - je to pro nás jedinečný pozemek na světě."
 
"A nejenže jsme viděli svobodu jinak než všichni ostatní v našem prostředí, vyhráli ve válce se spojenci v obou světových válkách, prohráli naše bitvy v míru, aniž bychom ztratili svobodu a touhu osvobodit naši státnost. Svoboda přežívala v klášterech po bitvě o Kosovo, naši předkové ji udržovali ve snech a písních, a ona byla chráněna a očištěna božskou ochranou víry v jeho nedotčený a čistý život.“