6. led, 2020

SRBSKO: EMIR NEMANJA KUSTURICA: Bakir Izetbegovič mluví o morálce

Když Bakir Izetbegovič (syn Alija Izetbegoviče) mluví o morálce...
 
Emir Nemanja Kusturica:
 
- Izetbegovic, když mluví o morálce, tak zapomíná, že jeho lidé vykradli byt mých rodičů. Zapomíná, že v našem domě v Sarajevu dali bombu a dům vypálili,  tvrdí, že můj otec, který byl partyzánem, byl ve Četnik, aby ospravedlnil rabování, našli v bytě 3000 dolarů, které jsem rodičům během války v Jugoslávii, poslal z Ameriky. Zabavili můj byt, zbořili dva naše domy ve Visoku.
 
- Vůdce SDA (Strana demokratické akce) Bakir Izetbegovic, kritizoval také nositele Nobelovy ceny Petera Handkeho. Ten podporoval Srbsko během války v Jugoslávii a na Kosovu a je můj přítel. V SDA mimo jiné usoudili, že Handke „zradil lidstvo, pravdu a spravedlnost a tradici evropského humanismu“ a patří mezi nejhlasitější moje obránce, a že i já jsem „spáchal podobnou zradu všech lidských a morálních zásad."
 
Rakouský spisovatel Peter Handke obdržel v úterý 10. prosince Nobelovu cenu za literaturu 2019. Kusturica uvedl, že se zúčastnil předání Nobelovy ceny Handkemu ve Stockholmu na Handkeho pozvání, a připomněl, že přátelství vzniklo v roce 1995, když obdržel Zlatou palmu v Cannes za film "Underground", na jeho ocenění  si stěžovali francouzští intelektuálové, vedeni Bernardem. Henry Levi, aniž by ten film viděli.
 
- A nakonec, jsem prý já nemorální, protože chodím na setkání s přáteli, bez ohledu na jejich politické přesvědčení.
 
Autor: Emir Nemanja Kusturica, Srbsko, Bělehrad, TGM, Praha, ČR, 6.1.2020
 
Zdroj:

https://informer.rs/vesti/politika/478277/bakire-kad-pricas-moralu-zaboravljas-tvoji-ljudi-opljackali-kucu-mojih-roditelja-kusturica-rasturio-izetbegovica-zbog-kritikovanja-handkea?