17. úno, 2021

SRBSKO: Další státní vyznamenání pro Emira Nemanju Kusturicu

Po vyznamenáních od prezidenta Ruska, Vladimíra Putina a prezidenta ČR, Miloše Zemana...
 
Získal z rukou prezidenta Srbska, Alexandra Vučiče, státní vyznamenání při státním svátku "Srbské státnosti - Sretenje" (15.2.2021), režisér Emir Nemanja Kusturica...
 
Kusturica při slavnostním ceremoniálu v paláci uvedl:
 
"Srbové jsou lidé, kteří nikdy nebyli podrobeni. Srbové jsou jedním z mála národů na světě, který nikdy nebyl dobyt, a to je jedna z největších hodnot státní pokladny, které máme", řekl Emir Kusturica a poděkoval jménem všech oceněných u příležitosti Dne srbské státnosti v paláci „Srbsko“.
 
„Je to řád vytvoření srbského státu, vytvořený povstáním, nebo jak jej nazval Milorad Ekmecic - revoluce, která od té doby přežila v podobě knížectví, monarchie nebo republiky a hlavně nikdy nebyla zcela podmaněna.
 
Vyjádřil naději, že pokud si zachováme Kosovo a Metohiju a Republiku srbskou v Bosně, srbský lid bude i nadále žít a že to, co nyní žijeme, se stane dlouhou a obtížnou epizodou v budoucím televizním seriálu, který je a bude natáčen „na území celého Srbska.“
 
Vtipně poznamenal, že nikdy nebylo snazší získat medaili a že si medaili vždy představoval na klopě válečnické uniformy a že on medaili dostal, když seděl zamčený na hoře s medvědy, vlky a některými turisty, ve vesnici Drvengrad, kde v horách žije.
 
Oslavovaný režisér také hovořil o důležitosti morálního kapitálu srbského lidu, který jsme zdědili po našich předcích, a který, jak zdůrazňuje, lze nejlépe vidět v článku 118 ústavy Sretenje z roku 1835, který uvádí, že „každý otrok, který vstoupí do srbské země, je volný.“
 
Mluvil také o nových pravidlech uložených korporátním neokapitalismem nebo neokomunismem-neomarxismem, jak říká, o 10 multimilionářích, kteří chtějí zrušit rodiny a chtějí abychom „nebyli otci a matkami, muži a ženami, bratry a vnoučaty“.
 
Poukazuje na to, že na planetární úrovni existuje myšlenka zrušit rodinné a patriarchální hodnoty a že byl propuštěn anglický univerzitní profesor, protože tyto hodnoty propagoval na svém kanálu YouTube.
 
Kusturica zdůrazňuje, že duch víry a rodiny v naší zemi stále existuje, a dodává, že zatímco v tomto covidovém státě u nás převládá téma, kdo bude novým patriarchou, kupují v Nizozemsku kostely a přeměňují je na kavárny a víkendové domy nebo i mešity.
 
Během protestů, který přetrvával v ulicích USA během voleb, a velkých akcí, které byly načasovány tak, aby Trump prohrál volby, zatímco svět sužovala geopolitická infekce, tamní voliči nejen bouchali do výkladů a rabovali. Mnoho z nich zničilo památky. Památky byly v mnoha městech zbořeny a toto demoliční hnutí má podporu slavného finančníka, který ho rozšířil do Velké Británie. Tam lidé "Brexitu" zachránili to, co se zachránit dalo, takže Churchilla, který byl davem odsouzen za rasismus, zachránilo tesařství, připoutali jeho památník ke dřevěným zátarasám, aby ho zachránili před revolučními masami.
 
Kusturica si také všiml, že mnoho památek na světě bylo zničeno během různých protestů, že mnoho památek bylo přísně střeženo před demonstranty, zatímco v Srbsku byl nedávno postaven nový památník vysoký 20 metrů.
 
Kusturica zdůrazňuje, že tímto památníkem jsme ukázali, že stále máme morální kapitál a že naše historie stojí za to...
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 17.2.2021
 
Zdroj:
 
 
 
https://www.rts.rs/page/stories/sr/story/125/drustvo/4260027/vucic-odlikovanja-dan-drzavnosti.html?
PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!