BOSNA & HERCEGOVINA

8. úno, 2021
Srbský člen a předseda předsednictví Bosny a Hercegoviny Milorad Dodik a jeho poradce, slavný srbský a světový ředitel Emir Kusturica...
 
Se setkali, aby hovořili o kulturním vývoji Republiky srbské a potřebě posílit kulturní scénu.
 
Dodik a Kusturica hodnotili, že kulturní scéna Srbské by se měla silně rozvíjet s ohledem na dědictví, které má, a které je ukazatelem rozvoje kultury obecně, a zdůraznili, že kultura je jedním z důležitých segmentů zachování a péče o národní identitu.
 
Kusturica informoval Dodika o letošním Mezinárodním filmovém a hudebním festivalu „Kustendorf“, který se kvůli epidemiologické situaci nekonal jako dříve na Mećavniku, ale prostřednictvím digitální platformy.
 
Dodik poukázal na důležitost tohoto festivalu, který se konal již počtrnácté, bohužel v pozměněné podobě, a zdůraznil, že se jedná o jedno z nejdůležitějších kulturních akcí, které spojuje velké množství mladých lidí z celého světa, kteří sdílejí zkušenosti a mají tak příležitost mluvit se světově proslulými režiséry, herci a lidmi ze světa filmu.
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 8.2.2021
 
Zdroj:
 
 
 
PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!
20. lis, 2020
V bosenské republice Srbské se uskutečnily komunální volby...
 
Emir Nemanja Kusturica poukázal na to, že v době, kdy se posílil politický vliv Milorada Dodika v Republice Srbské, přišla sice ztráta starosty Banja Luky, nikoli však parlamentní většiny v srbském hlavním městě, neznamená to oslabení vlivu a politický soudný den, jak si agenti globalismu a jejich vezíři (šéfové) přejí v Republice Srbské.
 
- Jde o Dodikovu energii a jeho víře v myšlenku na přežití jeho lidu. SNSD získala více než ztratila. - uvedl Kusturica.
 
Vysvětlil, že slabost spočívá v agresivitě těch, kteří si Balkán stále představují jako jihovýchodní koridor globalismu určený pro vliv nadnárodních společností.
 
- Realita je přesně opačná, posilování nativní kultury a podpora všech forem naší identity, která je charakteristická pro Dodikovu politiku, se nyní stává klíčovým nejen pro přežití srbské, ale i celkově pro náš lid - uzavřel Kusturica.
 
(MILORAD Dodik, prezident Republiky Srbské & šéf SNSD - strana vyhrála ve 41 obcích a městech, což je více než při posledních volbách.)
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 20.11.2020
 
Zdroj:
 
 
 
 
11. bře, 2019

Bosenská vláda varuje před obnovením eskalace "migračního problému" a upozorňuje EU na masivní nárůst počtu migrantů, kteří překročili hranice Bosny & Hercegoviny na cestě do EU...

S nástupem jarního počasí dochází opět k „eskalaci problému ilegální migrace,“ řekl bosenský ministr bezpečnosti Dragan Mektic (za Srbskou stranu) v rozhovoru pro AFP. Bosna & Hercegovina, podala žádost o členství v EU v roce 2016. Mektic obvinil EU z toho, že problém ignoruje. Ministr poukázal na situaci z uplynulého roku 2018, kdy asi 22.000 migrantů ze Středního východu, severní Afriky a Asie, přešlo přes Bosnu do EU.

V současné době se na Balkáně připravuje cestovat do EU na 70 000 ilegálních migrantů. Tyto údaje má jeho úřad, stejně tak "další oficiální instituce, včetně těch z EU," řekl bosenský ministr bezpečnosti. "EU je prostě povoleno, aby tato ilegální migrace pokračovala", stěžuje si bosenský politik, jehož země má dlouhou hranici s Chorvatskem, které je v EU.

Ministerstvo bezpečnosti B&H ve čtvrtek oznámilo "úplné uzavření" 600 km dlouhé hranice se Srbskem a Černou Horou. Vláda také uvažuje o přijetí nabídky z Maďarska, která by podle Mektice podle rakouského Kleine Zeitung poslala na pomoc pohraniční policii. Maďarsko chce pomoct posílit ochranu bosenských hranic, říká se Mektic.

Autor: www.journalistenwatch.com, TGM, Praha, ČR, 11.3.2019

Zdroj:

https://www.journalistenwatch.com/2019/03/11/bosnien-eu-mit/


 

1. bře, 2019

"Pokud ústavní soud schválí iniciativu o změně názvu Republika srbská, rozhodneme o svém statusu"...

Řekl prezident Republiky Srbské Milorad Dodik v pořadu srbské státní rozhlasové a televizní stanice RTS. A hned zopakoval své již známé stanovisko, že on sám je pro nezávislost a vystoupení z federace Bosny & Hercegoviny.

Strana demokratické akce (SDA), která reprezentuje zájmy muslimských Bosňáků, v lednu oznámila, že chce u ústavního soudu zpochybnit název Republiky Srbské. Ta od daytonské mírové dohody z roku 1995 tvoří Bosnu společně s bosňácko-chorvatskou Federací Bosny a Hercegoviny (FBaH) a malým federálním distriktem kolem města Brčko.

Dodik říká, že jedinou změnu názvu, která přichází v úvahu by byla Republika Západní Srbsko, to by lidé v RS přijali, nic víc, ale není možné. To by, ale muslimy zjevně neuspokojilo, protože jim vadí právě slovo "Srbská", a považují toto označení za "jazykovou etnickou čistku." Předseda strany muslimů (SDA) Bakir Izetbegović (syn Alija Izetbegoviće) přitom návrh své strany označil za reakci na „zesílené útoky na Bosnu a její celistvost“, nicméně jinak na RS útočí kdykoliv má příležitost, takže je evidentní, že jde jen o zástupný manévr.

Dodik říká, že pokud ústavní soud bude nutit RS změnit název, je to porušením Daytonské dohody a není tudíž nutné dál tuto dohodu respektovat. RS by v tom případě vyhlásila samostatnost a už teď má tento krok podporu minimálně 10 státu.

Autor: www.visegradlive.com, BiH, TGM, Praha, ČR, 1.3.2019

Zdroj:

https://www.visegradlive.com/dodik-ako-ustavni-sud-potvrdi-inicijativu-sda-sprovescemo-referendum-i-odvojiti-se-od-bih/


 

 

9. říj, 2018

O víkendu proběhly i volby do presidentské rady Federace Bosny & Hercegoviny na Balkáně. I jimi se budeme zabývat, ale nejprve se podívejme, jak to tam vlastně funguje...

Federace Bosny & Hercegoviny je rozdělena do dvou států. Republiky Srbské a Federace Bosny & Hercegoviny. Republiku Srbskou obývá především srbská menšina, zatímco Bosnu & Hercegovinu obývají Chorvaté a Bosňáci, Slované, kteří přijali islám během osmanské tyranie. V čele státu stojí předsednictvo tří presidentů – srbského, bosňáckého a chorvatského. Právě tito tři presidenti byli nyní voleni.
 
Za Bosňáky vyhrál Šefik Džaferović, zástupce Strany demokratické akce, která je provázána
s režimem Bakira Izetbegoviče, a jejíž zakladatel, Bakirův otec Alija, byl za Druhé světové války nacistickým vojákem Waffen-SS a členem muslimských jednotek SS. Právě bosňácká kandidátka byla nejroztříštěnější, když Šefik obdržel 37% hlasů, na druhém místě se umístil socan Bećirović s 33% hlasů a na třetím místě liberál Radonćić s 12% hlasů. Další tři kandidáti si rozdělili 15% hlasů.
 
Chorvatským presidentem Bosny se stal Željko Komšić za proevropskou Demokratickou
frontu, který získal 51% hlasů. Na druhém místě skončil Dragan Čović, další prozápadní liberální konzervativec s 37% hlasů a třetí místo obsadila do třetice liberálně-konzervativní Diana Zelenika s 6% hlasů. Chorvatských hlasů bylo taky v absolutních číslech vůbec nejméně. Zatímco Bosňáků se zúčastnilo 468 tisíc a Srbů 579 tisíc, Chorvatů jen 343 tisíc.
 
Srbským presidentem byl nakonec zvolen a to s největší podporou 53% hlasů, Milorad
Dodik, který má za poradce i srbského filmového režiséra Emira Nemanju Kusturicu. Radikálně konzervativní socialista a patriot, který posledních osm let úspěšně vládl Republice Srbské. Zatímco zbytek Bosny byl zmítán nepokoji, bídou a úpadkem, Milorad Dodik dokázal dobře a
spravedlivě vládnout srbským územím, udržet pořádek a provést úspěšné ekonomické reformy.
 
V Republice Srbské trvá jen 23 dní si založit podnik, zatímco ve zbytku Bosny je to v řádu měsíců a má jedno z nejnižších zdanění v regionu. Proto taky s přehledem vyhrál. Na druhém místě skončil dosavadní, liberálně-konzervativní a prozápadní president Mladen Ivanić s 42% hlasů. Za Srby kandidovali jen 4 kandidáti a dva z nich si rozebrali 95% hlasů, což ukazuje na politickou stabilitu a jednotu srbského národa v rámci Bosny a Hercegoviny.
 
Nová presidentská rada Federace převezme svou úlohu v listopadu a věříme, že Milorad
Dodik bude dobře hájit zájmy srbské menšiny, a pokud bude úspěšný, možná se mu podaří osvobodit Republiku Srbskou z bosensko-hercegovinského systému, který je pozůstatkem Havlova humanitárního bombardování, dohod Clintona a Jugoslávské války.
 
Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 9.10.2018