10. led, 2018

EMIR NEMANJA KUSTURICA: Sjednotit Srbský národ je obtížný historický úkol

Režisér a srbský patriot Emir Nemanja Kusturica získal ocenění "Řád Republiky srbské vlajky se zlatou korunou" za práci a mimořádné zásluhy v poválečném vývoji Srbské republiky. Vyznamenání bylo uděleno v den výročí vzniku Republiky Srbské v Bosně & Hercegovině.

Emir Nemanja Kusturica vyznamenání převzal z rukou prezidenta Republiky Srbské Milorada Dodika. Ve svém projevu zdůraznil význam pravoslavného Srbska jako obránce evropské kultury před rozpínajícím se Islámem, jak v minulosti, tak i dnes.

 "To je - historicky řečeno -  neustálý tlak, kterým srbský národ trpí od francouzské revoluce. Naše sjednocení je nejtěžším úkolem malého národa, ale pozitivní je, že když jsme pod tlakem, je to snadnější, než kdyby byl kolem nás normální svět.

Mám rád Republiku Srbskou, protože jen tady vyvolává svoboda, pravda a spravedlnost odezvu. Srbové jsou jediní lidé v tomto prostoru,  pro které má svoboda opravdovou cenu. V posledních 200 letech se Srbům dělo jenom to nejhorší. Republika Srbská znamenala 25 šťastných let. Ať žije dlouho, hodně dlouho.“

Autor: TGM, Praha, ČR, 10.1.2018

Zdroj: