1. bře, 2019

BALKÁN NEWS: Milorad Dodik: Název Republika Srbská zůstane!

"Pokud ústavní soud schválí iniciativu o změně názvu Republika srbská, rozhodneme o svém statusu"...

Řekl prezident Republiky Srbské Milorad Dodik v pořadu srbské státní rozhlasové a televizní stanice RTS. A hned zopakoval své již známé stanovisko, že on sám je pro nezávislost a vystoupení z federace Bosny & Hercegoviny.

Strana demokratické akce (SDA), která reprezentuje zájmy muslimských Bosňáků, v lednu oznámila, že chce u ústavního soudu zpochybnit název Republiky Srbské. Ta od daytonské mírové dohody z roku 1995 tvoří Bosnu společně s bosňácko-chorvatskou Federací Bosny a Hercegoviny (FBaH) a malým federálním distriktem kolem města Brčko.

Dodik říká, že jedinou změnu názvu, která přichází v úvahu by byla Republika Západní Srbsko, to by lidé v RS přijali, nic víc, ale není možné. To by, ale muslimy zjevně neuspokojilo, protože jim vadí právě slovo "Srbská", a považují toto označení za "jazykovou etnickou čistku." Předseda strany muslimů (SDA) Bakir Izetbegović (syn Alija Izetbegoviće) přitom návrh své strany označil za reakci na „zesílené útoky na Bosnu a její celistvost“, nicméně jinak na RS útočí kdykoliv má příležitost, takže je evidentní, že jde jen o zástupný manévr.

Dodik říká, že pokud ústavní soud bude nutit RS změnit název, je to porušením Daytonské dohody a není tudíž nutné dál tuto dohodu respektovat. RS by v tom případě vyhlásila samostatnost a už teď má tento krok podporu minimálně 10 státu.

Autor: www.visegradlive.com, BiH, TGM, Praha, ČR, 1.3.2019

Zdroj:

https://www.visegradlive.com/dodik-ako-ustavni-sud-potvrdi-inicijativu-sda-sprovescemo-referendum-i-odvojiti-se-od-bih/