1. říj, 2018

BALKÁN NEWS: Makedonské referendum – porážka Evropské unie & Islámu

Právě proběhlo referendum v Makedonii. Západobalkánském státečku, kde se prostřednictvím převratu dostala loni k moci islámsko-socialistická koalice vedená Zoranem Zaevem...

Koalice Sociálně demokratické unie, islámské a proalbánské Demokratické unie integrace a strany Aliance pro Albánce stojí v čele Makedonie s cílem této zemi škodit, rozvrátit jí, navést směrem do „západních struktur“, vytvořit „reformní“ a „evropskou vládu“, jinak řečeno učinit z Makedonie další roztomilý východní přívěšek Evropské unie.

To se projevuje i ochotou makedonské vlády vzdát se svého názvu ve prospěch přijetí do
Evropské unie a NATO. Ano, slyšíte dobře. Makedonská vláda se rozhodla ustoupit západu a řeckým zájmům a vyhlásila referendum s cílem prosadit změnu názvu Makedonie na Severní Makedonie, protože Řecko si nárokuje historický termín Makedonie.

Odhlédněme teď od toho, kdo má ve sporu pravdu. To je vedlejší záležitost. Podstatné je, že
referendum skončilo porážkou Zorana Zaeva díky velice nízké účasti, a tím i oslabením vlivu a ambicí Evropské unie na Makedonii. Přestože 90% zúčastněných v referendu se vyslovilo pro změnu názvu, hlasovat přišlo jen asi 35% oprávněných voličů, hluboko pod 50% kvorem nutným pro přijetí referenda. Pro referendum agitovala i Angela Merkelové. Její psík Zoran Zaev byl, ale poražen. Vláda nejspíše nepadne, ale snaha o nastolení kosmopolitního, islámského a liberálního režimu v Makedonii je zbrzděna.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 1.10.2018