19. čvc, 2020

MAKEDONIE: Volby - Albánie dobyla Makedonii

Asi tak by se dal zhodnotit výsledek letošních parlamentních voleb v Makedonii...

(ano, Makedonii, protože nebudeme používat oficiální název vyhandlovaný makedonskými „elitami“). Albánské strany výrazně posílily, a to na úkor prozápadních socanů, i makedonských vlastenců. Pro Albánii a Kosovo je to významné vítězství a posílení jejich ambicí po vytvoření „Velké Albánie“. Jak tedy volby, které měly o téměř 15% nižší účast, než předešlé (a nejnižší za celou dobu existence nezávislé Makedonie), dopadly?
 
Socanská prounijní koalice sdružující Sociálně demokratickou unii Makedonie, albánské středopravé hnutí Besa, odštěpenou kolaborující frakci VMRO – Lidová strana a stranu, která se skutečně jmenuje „Demokratická strana Turků“, získali 35.89% hlasů a 46 mandátů, o 8 mandátů méně, než minule. Nacionalistická koalice Obrody vedená VMRO – Demokratickou stranou za makedonskou národní jednotu, obdržela 34.57% a umístila se těsně za nimi. Přišla o 7 mandátů. Výrazný vzestup zaznamenala Demokratická unie pro integraci, jedna z hlavních albánských a prounijních strana. Ta získala 11.48% hlasů a 15 mandátů, čímž si polepšila o 5 mandátů. Na čtvrtém místě se umístila Aliance pro Albánce s 8.95% hlasů a 12 mandáty. Ti vyskočili dokonce o 9 mandátů. Páté místo zaujala konzervativně socialistická a protialbánská strana Levice s 4.1% hlasů a 2 mandáty. Demokratická strana Albánců získala jen jeden mandát, a o jeden tak přišla.
 
Demokratická unie pro integraci, která byla nutným zlem v předchozích makedonských vládách, se otrkala a využívá situace politického rozvratu Makedonie a makedonské společnosti. Jako hlavní reprezentant zájmů Albánie v Makedonii, DUI si nadiktovala, že podpoří jen takovou vládu, jejímž předsedou bude etnický Albánec. To odmítli socani i nacionalisti.
 
Nicméně, i když to odmítli, je už pozdě. Zkáza Makedonie byla nastartována v momentě, kdy místní elity protlačili, v zájmu získání křesílek, či spíše korýtek, v NATO a EU, přejmenování Makedonie na bizarní název, který nebudeme uvádět. Tento ústupek Makedonie byl pravděpodobně úlitbou EU a NATO vůči Řecku, které o název mělo spory s Makedonci. Potom, co bylo Řecko roky vysáváno a drancováno ECB, EK a MMF, musela EU udělat ústupek, aby si udržela Řeky, a tak dotlačila Makedonce k tomu, aby ničili svou národní identitu. Měla tak podíl na rozeštvání dvou antických národů v zájmu svého postmoderního kosmopolitismu.
 
Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 19.7.2020
PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!