BULHARSKO

11. bře, 2020

Na žádost Řecka, otevřelo Bulharsko stavidla přehrady na řece Evros, která se nachází na jeho území, aby způsobila úmyslné záplavy a ztížila ilegálním migrantům shromážděných na řecko-turecké hranici možnost ji přebrodit...

Otevření přehrady Ivaylovgrad mělo podle toho za následek zvýšení hladiny řeky Evros. Premiér Kyriakos Mitsotakis setkal s německou protějškou Angelou Merkelovou v Berlíně a zdůraznil, že Řecko a Evropa nemohou být vydírány. Poukázal na to, že pokud chce turecký prezident přezkoumat dohodu o migraci mezi EU a Tureckem, kterou „sám účinně zbořil“, musí podniknout následující kroky: Odstraňte zoufalé lidi z prostoru řeky Evros a zastavte šíření dezinformací a propagandy.

Řecký premiér navrhl, aby Erdogan také udělal další možná vylepšení, jako jsou společné hlídky, které kontrolují tok migrantů na turecké hranici. Řekl také, že repatriace těch, kteří nelegálně vstoupili do Řecka, by měla být možná z pevninského Řecka i z ostrovů.

„Řecko vždy uznalo a nadále uznává, že Turecko hraje klíčovou roli při řešení otázky uprchlíků - to však nelze dosáhnout pomocí hrozeb a vydírání,“ dodal.

Autor: TGM, Praha, ČR, 11.3.2020

Zdroj:
 

https://greece.greekreporter.com/2020/03/10/bulgaria-floods-evros-river-to-prevent-migrants-storming-greek-borders/