MOLDAVSKO

17. lis, 2020
Moldavané si teď užijí proeurounijní směr, dle nové prezidentky, kterou bude Maia Sanduová, proeurounijní liberálka...
 
Ta porazila dosavadního prezidenta Igora Dodona, který upřednostňoval vztahy s Ruskem. Otázkou je, jak bude teď fungovat vláda složená z jejich proeurohujerských liberálů a socialistů, kteří se spíše kloní k Rusku...Taky je ve hře Podněstří, které si žije vlastním životem nezávislé republiky, podporované Ruskem...Ze 4 milionů moldavanů jich za posledních 30 let odešlo více jak milion a půl za prací buď na západ, nebo do Ruska...Moldavsko je nejchutším státem Evropy...
 
Rusko těžko bude akceptovat, že by se mu na hranicích zjevil další stát, který by byl členem EU, potažmo přímo NATO...
 
Moldavané tak teď zažijí eurounijní tlak na všechny ty krásy, co si tady užíváme...gender, podpora LGBTQ, klimateroristy atd...Mmch místní komunisti a socialisté, z dnešního pohledu konzervativci, nedávno bránili vlastními těly, aby se do parlamentu dostala skupina LGBTQ aktivistů, která tam chtěla demonstrovat...
 
Tak uvidíme, ale spíše si myslím, že to dopadne tak, že země bude i nadále mimo euro & nato prostor...
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 17.11.2020
 
Zdroj:
 
 
PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!

9. čvn, 2019
Moldavský ústavní soud se rozhodl provést státní převrat proti demokraticky zvolenému presidentu Igoru Dodonovi a proti Dodonovým socialistům, kteří se snažili udržet Moldavsko pohromadě, jako civilizovanou a suverénní zemi...
 
Ústavní soud rozhodl, že president Igor Dodon bude sesazen a na jeho místo nastoupí proevropský liberál Pavel Filip. Pavel Filip je stávající premiér a představitel „Aliance pro evropskou integraci“, té nejhorší části politického spektra, která usiluje o rozložení Moldavska do Evropské unie. Podobné rozložení, které dnes hrozí naší zemi. Současně je to politik, který se podle průzkumů veřejného mínění „těší“ důvěře neuvěřitelných 3,5% občanů  Moldavska.
 
Jak k tomu vlastně došlo? V únoru skončily moldavské volby patovou situací. Volby vyhrála Socialistická strana moldavské republiky, ale získala jen 35 ze 101 poslanců. Potřebných bylo 51 poslanců. Potenciální partner v podobě pravicově konzervativního hnutí Sor měl jen 7 poslanců a skončil, až čtvrtý. Druhé a třetí místo obsadili Demokratická strana Moldavska s 30 poslanci a proevropská platforma ACUM s 26 poslanci. Problém byl, že Socialistická strana, Demokratická strana a platforma ACUM se nedokázali na ničem shodnout.
 
President Igor Dodon chtěl poskytnout vyjednávačům více času, ale majdanisté v moldavském ústavním soudu politicky využili moldavskou ústavu a sesadili presidenta, protože odmítl rozpustit parlament. Ten se měl rozpustit po 90 dnech od voleb, pokud nedošlo k sestavení řádné vlády.
 
Dodon však nakonec včera vládu sestavil. Jenže soud využil toho, že to bylo pár hodin po zákonem stanovené lhůtě.
 
Dodon se, ale stal nepřítelem liberální demokracie, protože byl ochráncem Moldavska a jeho lidu. Uvědomoval si nutnost vyřešit zamrzlí konflikt v Podněstří, kde dnes vládne separatistická Podněsterská republika. Chtěl toho dosáhnout prostřednictvím federalizace Moldavska a stabilizace politického systému, prostřednictvím zajištění podpory a začlenění podněsterské ruskojazyčné menšiny do politického dění v Moldavsku. On a jeho Socialistická strana aktivně bojovali proti všemožným sluníčkovým agendám šířeným do Moldavska prostřednictvím liberálních stran a odmítali vtělení, či rozpuštění Moldavska a moldavského národa do Rumunska, které je dnes již pevně v rukou liberálních demokratů.
 
Moldavsko se dodnes nevzpamatovalo z politického chaosu, který byl iniciován násilnými rebeliemi po parlamentních volbách v roce 2009. Když opětovně zvítězili konzervativní komunisté Vladimíra Voronina, liberální opozice se sjednotila v násilných i politických akcích a komunisty odstavila. Revoluce zorganizovaná novináři, tiskem a politickými agitkami přinesla 4 mrtvé a 270 raněných, načež vznikl režim Aliance za evropskou integraci.
 
Ve volbách 2014 byli komunisté poraženi, první místo dobyla Socialistická strana Moldavské republiky, ale liberální opozice se opět dokázala sjednotit, a nejen to. Byla sestavena prounijní vláda, která navíc posílila, když 14 KOMUNISTICKÝCH (!!!) poslanců přeběhlo do Demokratické strany Moldavska. Čtrnáct poslanců zvolených lidmi, kteří odmítali integraci do EU, podřízení Rumunsku a zničení nezávislosti a svrchovanosti Moldavska, nyní vehementně a s radostí podporovalo vládu, která o to usilovala.
 
Volby 2019 pak znamenali konec komunistů, kteří ztratili důvěru občanů. Ve volbách nicméně byla zničena i prozápadní Liberální strana, která přišla o všech svých 13 poslanců. Místo ní se však objevila platforma ACUM s 26 poslanci a Demokratická strana posílila o 11 poslanců. Socialisté posílili o 10 poslanců, ale zdaleka to nestačilo. Po třech měsících se však nic nezměnilo. Dál pokračuje politická nestabilita, nyní umocněná rozhodnutím ústavního soudu, které přivádí Moldavsko na pokraj anarchie. Uvidíme, jak dopadnou předčasné volby, ty budou 6.9. Zda Moldavsko volby prohraje, nebo zda bude majdanismus a majdanistické snahy ústavního soudu potrestány lidovým hlasováním.
 
Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 9.6.2019
 
Zdroj:
 
 
 
28. úno, 2019

Před pár dny proběhly parlamentní volby v Moldávii. První volby od masivního finančního skandálu z roku 2015, který otřásl moldavskou politickou scénou...

Tehdy zmizela 1 miliarda dolarů, v té době, více než desetina hrubého domácího produktu země. To vedlo k obrovským protestům proti zkorumpovaným vládám. Poslední moldavská vláda se držela u moci díky přeběhlíkům. A ne jednomu, nebo dvěma, jak to známe z našeho prostředí, ale hned 14 moldavských komunistických poslanců přeběhlo k liberálně orientované Demokratické straně Moldavska vedené oligarchou a filantropem Vladimírem Plahotniucem. Právě toto přeběhnutí 14 poslanců zabr&a acute;ni lo vzniku vlády vedené Socialistickou stranou moldavské republiky, která už v roce 2014 vyhrála parlamentní volby.

A nyní je opět vyhrála, i s větším ziskem, ale opět se může stát, že nebude vládnout. PSRM slavila velké vítězství už v roce 2016, kdy byl její kandidát, konzervativní socialista Igor Dodon, zvolen presidentem a porazil liberální kandidátku Maiu Sandu. Igor Dodon je velice aktivní a suverénní president, který kromě jiného uvažuje o přesunu moldavského velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma, je zastáncem federalizace Moldávie a změny Moldávie z parlamentní na presidentskou republiku. Přesto se liberálům podařilo stáhnout výrazný náskok moldavských socialistů, kteří v některých průzkumech měli, až 50%. Nakonec, vedení Zinaidou Greceaniiou, získali „jen“ 31,15%. Přesto posílili o 10% a 9/10 poslanců na 34/35 poslanců. Druhé místo získali Demokraté Vladimíra Plahotniuce, kteří posílili z 19 na 30 poslanců. Třetí místo obsadila koalice eurohujeristická koalice ACUM s 27 poslanci. Poslední se do parlamentu dostalo Republikánské sociopolitické hnutí rovnosti, nacionalistická, konzervativní a proruská formace. Ta získala 7 poslanců. 3 poslance získali nezávislí kandidáti.

Pokud jde o poražené, ti jsou jednoznačně dva. Zdrcující porážku a pravděpodobně trvalý odchod z politické scény utrpěli dva subjekty. Strana komunistů moldavské republiky, kdysi dosahující 40-45% výsledků, nyní skončila 3,7% a tím hluboko pod hranicí volitelnosti. Hůř dopadla už jen Liberální strana Moldavska, která propadla z 10% na 1,25%.

Podle představitelů Socialistické strany byly volby narušované a korumpované a v rámci přepočtů už jim skutečně byl navýšen počet poslanců z 34 na 35.

Přestože liberální strany získaly většinu, dohromady 57 poslanců, tak tyto strany jsou rozhádané. Není, ale ani jisté, zda nějaká bude ochotna zformovat koalici se Socialistickou stranou. Pokud do 45 dní od voleb nevznikne vládnoucí koalice, dojde k předčasným parlamentním volbám. Už nyní president Dodon deklaroval, že může dojít v červnu k předčasným volbám.

Důvod, proč píšeme, takto důležitý článek je, že v moldavských parlamentních volbách se rozhodovalo a rozhoduje o budoucnosti Moldávie. Zda se stane baštou neoliberalismu, eurohujerismu a upadajícího Západu, či zda si udrží národní suverenitu, své tradice a konzervativismus.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 28.2.2019

Zdroj:

https://www.moldpres.md/en/news/2019/02/26/19001632


 

 

3. led, 2018

Je neskutečné, kam až dokáže drzost soudcokracie napříč různými státy dojít. Nepřetržité útoky na postavení demokraticky zvolených presidentů a obhájců národních zájmů, společně s podlézáním a ustupováním sluníčkařům, lidskoprávníkům a jiným demagogům, to zažívá, nejen Amerika, ale nyní i Moldavsko.

Moldavský ústavní soud nyní napadl svrchovanost a suverenitu Moldavska tím, že pozastavil platnost práv a postavení moldavského presidenta Igora Dodona. President Dodon byl zvolen na podzim 2016 v přímé volbě presidentem Moldavska a získal 52% hlasů. Je zástupcem konzervativně levicové a starosocialistické Strany socialistů republiky Moldavska (PSRM) a usiluje o ochranu Moldavska před zotročením IV. říší a Bruselem.

Presidentův boj za zájmy moldavského lidu ho dostal do střetu se současnou nelegitimní vládou Moldavska, která je postavena na přeběhlících, a jestli si myslíte, že jde o jednoho, nebo dva přeběhlíky, tak se mýlíte. Hned 19 přeběhlíků, kteří přešli z Komunistické strany Moldavska do liberálně-demokratické a proevropské Demokratické strany Moldavska. Nakonec se počet jejich poslanců dostal, až na 41 a většina z nich je zvolená za jiné strany, tedy jde o totální podvod na moldavské voliče, proti kterému proběhli protesty a tudíž je svatou povinností presidenta Dodona udělat vše proto, aby tato vláda skončila, a o to se pokouší i nyní, když blokoval jmenování 7 prozápadních ministrů moldavské vlády.

Ten hnusný podvod na voliče už nyní zajistil PSRM 50% předvolební preference a
parlamentní volby budou v listopadu, nicméně i do listopadu může liberální a demokratická vláda těžce škodit moldavskému lidu, zvláště když jí podporuje soudcokracie Ústavního soudu, který nyní pozastavil platnost pravomocí presidenta Dodona.

President Dodon prohlásil, že soud opět dokázal, že je politickým nástrojem a nikoliv
ústavním tělesem a navzdory těmto událostem a agresivní politice, kterou Moldavsko vede proti Rusku, president Dodon jasně řekl, že vytrvá v tomto posvátném boji za práva moldavského lidu a ochranu Moldavska před Evropskou unií a jejími nástroji uvnitř Moldavska.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 3.1.2018