28. úno, 2019

MOLDAVSKO: Parlamentní volby – plichta plicht

Před pár dny proběhly parlamentní volby v Moldávii. První volby od masivního finančního skandálu z roku 2015, který otřásl moldavskou politickou scénou...

Tehdy zmizela 1 miliarda dolarů, v té době, více než desetina hrubého domácího produktu země. To vedlo k obrovským protestům proti zkorumpovaným vládám. Poslední moldavská vláda se držela u moci díky přeběhlíkům. A ne jednomu, nebo dvěma, jak to známe z našeho prostředí, ale hned 14 moldavských komunistických poslanců přeběhlo k liberálně orientované Demokratické straně Moldavska vedené oligarchou a filantropem Vladimírem Plahotniucem. Právě toto přeběhnutí 14 poslanců zabr&a acute;ni lo vzniku vlády vedené Socialistickou stranou moldavské republiky, která už v roce 2014 vyhrála parlamentní volby.

A nyní je opět vyhrála, i s větším ziskem, ale opět se může stát, že nebude vládnout. PSRM slavila velké vítězství už v roce 2016, kdy byl její kandidát, konzervativní socialista Igor Dodon, zvolen presidentem a porazil liberální kandidátku Maiu Sandu. Igor Dodon je velice aktivní a suverénní president, který kromě jiného uvažuje o přesunu moldavského velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma, je zastáncem federalizace Moldávie a změny Moldávie z parlamentní na presidentskou republiku. Přesto se liberálům podařilo stáhnout výrazný náskok moldavských socialistů, kteří v některých průzkumech měli, až 50%. Nakonec, vedení Zinaidou Greceaniiou, získali „jen“ 31,15%. Přesto posílili o 10% a 9/10 poslanců na 34/35 poslanců. Druhé místo získali Demokraté Vladimíra Plahotniuce, kteří posílili z 19 na 30 poslanců. Třetí místo obsadila koalice eurohujeristická koalice ACUM s 27 poslanci. Poslední se do parlamentu dostalo Republikánské sociopolitické hnutí rovnosti, nacionalistická, konzervativní a proruská formace. Ta získala 7 poslanců. 3 poslance získali nezávislí kandidáti.

Pokud jde o poražené, ti jsou jednoznačně dva. Zdrcující porážku a pravděpodobně trvalý odchod z politické scény utrpěli dva subjekty. Strana komunistů moldavské republiky, kdysi dosahující 40-45% výsledků, nyní skončila 3,7% a tím hluboko pod hranicí volitelnosti. Hůř dopadla už jen Liberální strana Moldavska, která propadla z 10% na 1,25%.

Podle představitelů Socialistické strany byly volby narušované a korumpované a v rámci přepočtů už jim skutečně byl navýšen počet poslanců z 34 na 35.

Přestože liberální strany získaly většinu, dohromady 57 poslanců, tak tyto strany jsou rozhádané. Není, ale ani jisté, zda nějaká bude ochotna zformovat koalici se Socialistickou stranou. Pokud do 45 dní od voleb nevznikne vládnoucí koalice, dojde k předčasným parlamentním volbám. Už nyní president Dodon deklaroval, že může dojít v červnu k předčasným volbám.

Důvod, proč píšeme, takto důležitý článek je, že v moldavských parlamentních volbách se rozhodovalo a rozhoduje o budoucnosti Moldávie. Zda se stane baštou neoliberalismu, eurohujerismu a upadajícího Západu, či zda si udrží národní suverenitu, své tradice a konzervativismus.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 28.2.2019

Zdroj:

https://www.moldpres.md/en/news/2019/02/26/19001632