9. čvn, 2019

MOLDAVSKO: Soudní majdan v Moldavsku

Moldavský ústavní soud se rozhodl provést státní převrat proti demokraticky zvolenému presidentu Igoru Dodonovi a proti Dodonovým socialistům, kteří se snažili udržet Moldavsko pohromadě, jako civilizovanou a suverénní zemi...
 
Ústavní soud rozhodl, že president Igor Dodon bude sesazen a na jeho místo nastoupí proevropský liberál Pavel Filip. Pavel Filip je stávající premiér a představitel „Aliance pro evropskou integraci“, té nejhorší části politického spektra, která usiluje o rozložení Moldavska do Evropské unie. Podobné rozložení, které dnes hrozí naší zemi. Současně je to politik, který se podle průzkumů veřejného mínění „těší“ důvěře neuvěřitelných 3,5% občanů  Moldavska.
 
Jak k tomu vlastně došlo? V únoru skončily moldavské volby patovou situací. Volby vyhrála Socialistická strana moldavské republiky, ale získala jen 35 ze 101 poslanců. Potřebných bylo 51 poslanců. Potenciální partner v podobě pravicově konzervativního hnutí Sor měl jen 7 poslanců a skončil, až čtvrtý. Druhé a třetí místo obsadili Demokratická strana Moldavska s 30 poslanci a proevropská platforma ACUM s 26 poslanci. Problém byl, že Socialistická strana, Demokratická strana a platforma ACUM se nedokázali na ničem shodnout.
 
President Igor Dodon chtěl poskytnout vyjednávačům více času, ale majdanisté v moldavském ústavním soudu politicky využili moldavskou ústavu a sesadili presidenta, protože odmítl rozpustit parlament. Ten se měl rozpustit po 90 dnech od voleb, pokud nedošlo k sestavení řádné vlády.
 
Dodon však nakonec včera vládu sestavil. Jenže soud využil toho, že to bylo pár hodin po zákonem stanovené lhůtě.
 
Dodon se, ale stal nepřítelem liberální demokracie, protože byl ochráncem Moldavska a jeho lidu. Uvědomoval si nutnost vyřešit zamrzlí konflikt v Podněstří, kde dnes vládne separatistická Podněsterská republika. Chtěl toho dosáhnout prostřednictvím federalizace Moldavska a stabilizace politického systému, prostřednictvím zajištění podpory a začlenění podněsterské ruskojazyčné menšiny do politického dění v Moldavsku. On a jeho Socialistická strana aktivně bojovali proti všemožným sluníčkovým agendám šířeným do Moldavska prostřednictvím liberálních stran a odmítali vtělení, či rozpuštění Moldavska a moldavského národa do Rumunska, které je dnes již pevně v rukou liberálních demokratů.
 
Moldavsko se dodnes nevzpamatovalo z politického chaosu, který byl iniciován násilnými rebeliemi po parlamentních volbách v roce 2009. Když opětovně zvítězili konzervativní komunisté Vladimíra Voronina, liberální opozice se sjednotila v násilných i politických akcích a komunisty odstavila. Revoluce zorganizovaná novináři, tiskem a politickými agitkami přinesla 4 mrtvé a 270 raněných, načež vznikl režim Aliance za evropskou integraci.
 
Ve volbách 2014 byli komunisté poraženi, první místo dobyla Socialistická strana Moldavské republiky, ale liberální opozice se opět dokázala sjednotit, a nejen to. Byla sestavena prounijní vláda, která navíc posílila, když 14 KOMUNISTICKÝCH (!!!) poslanců přeběhlo do Demokratické strany Moldavska. Čtrnáct poslanců zvolených lidmi, kteří odmítali integraci do EU, podřízení Rumunsku a zničení nezávislosti a svrchovanosti Moldavska, nyní vehementně a s radostí podporovalo vládu, která o to usilovala.
 
Volby 2019 pak znamenali konec komunistů, kteří ztratili důvěru občanů. Ve volbách nicméně byla zničena i prozápadní Liberální strana, která přišla o všech svých 13 poslanců. Místo ní se však objevila platforma ACUM s 26 poslanci a Demokratická strana posílila o 11 poslanců. Socialisté posílili o 10 poslanců, ale zdaleka to nestačilo. Po třech měsících se však nic nezměnilo. Dál pokračuje politická nestabilita, nyní umocněná rozhodnutím ústavního soudu, které přivádí Moldavsko na pokraj anarchie. Uvidíme, jak dopadnou předčasné volby, ty budou 6.9. Zda Moldavsko volby prohraje, nebo zda bude majdanismus a majdanistické snahy ústavního soudu potrestány lidovým hlasováním.
 
Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 9.6.2019
 
Zdroj: