22. říj, 2018

V4NEWS: POLSKO: Právo & Spravedlnost vítězem komunálních voleb 2018

Polsko, které právě v těchto dnech bylo pod dalším atakem EU, která mu diktuje zastavení významné soudní a ústavní reformy, prochází i volbami, které mají opětovně ukázat, jakým směrem se polský lid chce vydat...

Podle exitpollu získali proevropští liberálové jen málo a jediná významná bašta je Varšava, kde ovšem liberálové vyhrávají od roku 2006. Ale Praha nejsou Čechy a Varšava není Polsko, takže v jiných částech země národně konzervativní síly posilují a potvrzují současné reformní směřování Polska směrem k suverenitě a národní obraně. 
 
Při poměrně vysoké volební účasti 51,3% získalo Právo a spravedlnost 32,3% a posílilo tak z dosavadních 27%. Na druhém místě je s 24,7% prozápadní úpadková Občanská platforma, třetí místo získali agrárně orientovaní Lidovci s 16,6%. Čtvrté místo dobyl konzervativní aktivista Kukiz s 6,3% hlasů. Stejný počet mají Nezávislé kandidátky. 5,7% získala, kdysi všemocná polská sociální demokracie. Libertariánský konzervativec Korwin obdržel 1,5% hlasů, ultralevicové feministické hnutí Razem 1,4% hlasů, nacionalistické Národní hnutí 1,2% hlasů a Zelení 1% hlasů. 
 
Výsledky jsou pro naše polské bratry tím spíše důležité, že navzdory „autokratické diktatuře“, jak to západní liberálové hodnotí, polská konzervativní vláda měla regionální většinu jen v jednom z 16 vojvodství a nynější volby mohou posílit její pozici v těchto volbách posílili na většinu v 9 vojvodstvích, zejména po druhém kole a nástupu nových zastupitelů a regionálních politiků mohou ještě posílit.
 
Pro západní liberální demokraty, je to pochopitelně nepříjemné, že se Poláci prostřednictvím jimi tolik opětované zastupitelské demokracie nevzbouřili proti „autoritářům“. Místo toho polský lid dal jasné Ano,  Právu & Spravedlnosti k pokračování národních reforem. Gratulujeme Polsku! 
 
Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 22.10.2018