19. kvě, 2020

V4NEWS: POLSKO: Polský fail liberálních elit!

Letos se budou v Polsku konat prezidentské volby, které mohou mít významný vliv na řadu dalších let vývoje svobodné polské republiky...

Konat se už měly 10. května, ale kvůli koronavirové pandemii a rozhodnutí polského ústavního soudu došlo k jejich odložení. Očekává se, že se budou konat v červnu, nebo červenci tohoto roku, a to ve vypjaté atmosféře nepřetržitých útoků zahraničních masmédií, politických elit, zahraničních institucí a nátlakových skupin proti současné polské vládě, která už řadu let systematicky pracuje na obrodě polského národa, národní kultury a polského státu.
 
Polské obrozenectví a suverenitu zastupuje dosavadní prezident a zástupce strany Právo a spravedlnost Andrzej Duda. Duda jako prezident se podílel na boji o povahu ústavního soudu a ústavy samotné v Polsku, vystoupil pro soudcokracii a vystoupil proti svalování viny za Německem zorganizovaný holokaust na Polsko, jak se to dělo a děje v rámci historického revisionismu, který postihuje Polsko. Postavil se proti migrantským kvótám a za spolupráci s Čínou a partnerství v rámci projektu Nové hedvábné stezky. V průzkumech z let 2017 a 2018 byl hodnocen jako druhý nejpopulárnější president za Alexandrem Kwaśniewskim.
 
Hlavním vyzyvatelem byla dlouhou dobu Małgorzata Maria Kidawa-Błońska, zástupkyně opoziční Občanské platformy, bývalá mluvčí vlády, současná vicemaršálka a bývalá maršálka polského Sejmu, která ale zřejmě nezvládla tlak okolo kampaně a zhoršující se preference v rámci předvolebních průzkumů. Poslední průzkum jí přisuzoval pouhých 5%. Proto jí nahradil Rafal Trzaskowski, který má být zoufalým pokusem o sjednocení a posílení rozbité polské opozice.
 
Místopředseda Občanské platformy, bývalý vládní ministr pro digitalizaci ve vládě zbankrotovaného bývalého premiéra Donalda Tuska, dnes (ne)významného euroúředníčka. Trzaskowski je zároveň současným starostou Varšavy a v této pozici využívá své moci k šíření liberální agendy, a nyní v době, kdy polský národní stát bojuje o svou kulturní povahu proti šířením LGBT skupinek, Trzaskowski podepsal ideologický dokument deklarace LGBT+, kterým začal rozšiřovat vliv LGBT aktivit v rámci Varšavy. Vystudoval řadu elitních škol a kosmopolitně laděných univerzit a dlouhá léta působil v rámci eurobyrokracie a v Evropském parlamentu a různých integračních komisích, což posunulo jeho hodnotoví žebříček pryč od Polska a potřeb polského lidu, směrem k potřebám západních států.
 
Kromě prezidenta Dudy a kandidáta Občanské platformy jsou ve hře ještě čtyři další kandidáti. Robert Biedroń, LGBT aktivista a poměrně úspěšný vůdce slepence levicových, prounijních a liberálních skupin „Levice“, které sdružují Demokratickou levicovou alianci, stranu Jaro a stranu Levice společně. Tato formace byla v parlamentních volbách vcelku úspěšná, ale průzkumy přisuzuji Biedrońovi 5-6% hlasů.
 
Wladyslaw Kosiniak-Kamysz je zástupce středové a agrárnické Polské lidové strany. Strana je konzervativnější, než Občanská platforma, ale taky se vymezuje vůči polské vládě. KosiniakKamysz byl navíc dlouholetým ministrem práce a sociálních věcí ve vládě výše zmíněného Donalda Tuska. Průzkumy mu přisuzují téměř 10%, ale oslabil ve prospěch Trzaskowského.
 
Krzysztof Bosak je zástupcem národně konzervativní a pravicové formace KWiN – Konfederace svobody a nezávislosti, která vystupuje proti Evropské unii, podporuje křesťanský charakter Polska, konzervativismus, vlastenectví a monarchismus, ale je to spíše okrajová formace, protože všechny významné body polského obrozenectví naplňuje právě vláda Práva a spravedlnosti. Bosakovi se přisuzuje asi 7% hlasů
 
Posledním kandidátem, o kterém se hovoří, je Szymon Holownia, opoziční liberální publicista, novinář, humanitární pracovník a televizní hlasatel a moderátor. V některých průzkumech se objevoval právě on jako potenciální hlavní vyzyvatel Andrzeje Dudy, ale o své místo na výsluní přišel s nástupem Trzaskowského, kdy se propadl z dvacetiprocentních preferencí na pouhých 10%.
 
Samotnému prezidentu Andrzeji Dudovi průzkumy přisuzují v průměru 47-48%, a protože konzervativní Bosak tvoří rezervu dalších 5-7%, je vítězství prezidenta Dudy, a tím i potvrzení stávajícího kurzu polského národního státu potvrzené. 
 
Roztříštěná a zoufalá opozice liberálních demokratů se bude snažit vztekle útočit na polskou vládu, zneužívat své zahraniční podpory, bude se snažit odkládat volby, jak jen to půjde, aby otupila vůli polských občanů, aby je zmanipulovala a obelhala ve prospěch zářné liberální budoucnosti, pod kterou už trpí, některé západní státy, kde se nově zavádí výuka arabských jazyků.
 
Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 19.5.2020