14. čvc, 2020

V4NEWS: POLSKO: Polsko nezhynulo!

Jak se zpívá v polské hymně, „Ještě Polsko nezhynulo, dokud my žijeme“, a to platí dvojnásob o současných událostech u našich sousedů...

Právě tam skončilo dlouho očekávané a napjaté klání mezi dvěma silně nevyrovnanými soupeři. Stávajícím presidentem Andrzejem Sebastianem Dudou, který měl na své straně pouze podporu místních zdrojů, úspěchy polské vlády Práva a spravedlnosti a vize jiného, a lepšího Polska do budoucnosti, na jedné straně a Rafalem Kazimírem Trzaskowskim, který měl na své straně podporu soukromých zdrojů, opozičních organizací, zahraničního mainstreamu, potažmo celé Evropské unie a mezinárodní politické scény, novinářských organizací a všemožných aktivistů, na straně druhé.
 
Vítězem v tomto těsném klání se stal president Andrzej Duda. Andrzej Duda vyhrál s 51% a získal celkem 10,44 miliónu hlasů. Rafal Trzaskowski získal, navzdory veškeré masivní podpoře, kterou měl, z domova i z emigrace, 49% a 10,01 miliónu hlasů. Duda navýšil počet hlasů o 1,8 miliónu, ale v procentech mírně oslabil o půl procenta oproti roku 2015. Opoziční kandidát navýšil o skoro dva milióny hlasů, ale nestačilo to. Čeští novináři o tom informují jen kuse, občas přinesou hrozivý komentář o budoucnosti Polska, prskají a vřískají, ale je vidět, že prohráli. Oni i jejich Evropská unie.
 
Celá kampaň se pochopitelně nesla v duchu nenávisti vůči „hloupým“, „nevzdělaným“ venkovanům a důchodcům. Bylo vysvětlováno, že polští elitáři, kteří se o Polsko nezajímají, jsou největší záchranou pro Polsko a polskou „demokracii“. Že vystudovaní intelektuálové chápou potřeby Polska lépe, než ti, kteří Polsko zbudovali. No, tak tahle „vyspělejší“ a „kulturnější“, „osvícenější“ a „tolerantnější“ část Polska, která v různých prohlášeních žádal, aby důchodci nešli volit, tak ta opět prohrála bitvu. Stejně jako prohrála v evropských a parlamentních volbách.
 
Ještě k výsledkům. Z podrobných exitpollů, které jsem měl možnost vidět, mně překvapili dvě věci, které zmíním. Podle exitpollů organizace IPSOS, zhruba 8% voličů levicového LGBT kandidáta Roberta Biedrońe, zástupce progresivní, feministické a levicové aliance „Jaro“, dalo hlas Andrzeji Dudovi. Celkem překvapivé. Ještě překvapivější, ale bylo číslo 60%. Plných 60% voličů radikálně konzervativního Krzystofa Bosaka z pravicové Konfederace, dalo hlas Trzaskowskemu. Nechali se chytit na Trzaskowského falešné sliby o snižování daní a pravicové hospodářské politice. Nicméně zbylých 40% mělo rozhodující vliv na vítězství polského lidu, stejně jako řada vlastenecky orientovaných polských lidovců a dalších menších pravicových skupin.
 
Vítězství je o to pozoruhodnější a poskytuje Dudovi silný mandát, že k němu došlo uprostřed koronavirové krize, a při extrémně vysoké volební účasti. 68,18% lidí šlo k volbám. To je naprostý rekord, a dokonce překonalo první kolo, kterého se zúčastnilo „jen“ 64,51%, což byl taky historický rekord. Většina komentátorů se domnívala, že druhé kolo bude mít nižší účast, ale stal se pravý opak, protože Poláci si uvědomili důležitost těchto voleb.
 
Je příznačné, že evropská progresivní levice byla poražena jen měsíc před 100. výročím bitvy o Varšavu, kde Poláci taky porazili bolševiky, a taky zastavili šíření komunismu do své země, a taky se tak stalo v době, kdy nikdo nevěřil, že by Poláci mohli zvítězit. I nyní se celá Evropská unie, a zejména Německo, těšili na nové dělení Polska do svých rukou. A tak jako Poláci přinutili bolševiky škemrat o mír, tak nyní musí přinutit Evropskou unii škemrat o vstřícnější vystupování a o uznání suverenity polského státu. Polsko se musí nyní změnit z Třetí republiky na Čtvrtou republiku, bez nadvlády eurokomunistických elit a se suverénní demokracií.
 
Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 14.7.2020
PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!