29. lis, 2017

V4NEWS: SLOVENSKO: FICO - KORUPCE - ZOUFALSTVÍ - TRAPNOST

Ficova korupce, Ficovo zoufalství, Ficova trapnost.

Asi v tomto pořadí se dá hovořit o současném stavu, kdysi nejúspěšnějšího slovenského politika a národně konzervativního premiéra. Již jsme Vám předkládali články o posledních neúspěších SMERu v regionálních volbách na Slovensku, kde SMER ztratil 4 regiony a taky o tom, jak se Fico posunul od národně konzervativních a národně socialistických pozic k pozicím eurohujerským. Nyní se podívejme na korupci, která ho obklopuje, na jeho současné zoufalství a se zoufalstvím spojenou trapnost.

Fico se, kromě jiného, dostal do politiky díky antikorupční rétorice a zpočátku skutečně nebyl namočen do korupčních skandálů jako Mečira, či Dzurinda. To mu pomohlo k popularitě a raketovému nástupu, nicméně s mocí a penězi roste chuť a ta nakonec u Fica převládla nad jeho zásadami a nejen v otázce imigrace, ale i v otázce korupce.

První ránu Ficově nezkorumpovanosti představovala tzv. Kauza Gorila, do které byla zapojena řada politiků napříč politickým spektrem na Slovensku. Nutno říci, že politici SMERu figurovali okrajově a Ficovi se podařilo tento skandál, ještě odvrátit, respektive odvrátit jeho nejhorší účinky proti svým politickým nepřátelům z SDKU, KDH a SMK. Šlo o propojení politiků s firmou Penta Investment a zneužívání vládních zdrojů ke sledování, některých pracovníků Slovenské informační služby (rozvědka). Spisy ohledně této kauzy se dostaly na veřejnost v prosinci 2011 a způsobily katastrofální porážku liberální pravice a triumf Fica.

Časem už ale Fico nedokázal hrát na protikorupční kartu a korupce se začala točit okolo Ficova ministra vnitra Kaliňáka. Ten je obviňován z úplatkářské aféry kolem „našeho člověka“ Ladislava Bašternáka a zpronevěr na základě odpočtu DPH ve výši 2 miliónů eur. Během léta 2017 se konaly demonstrace a pochody proti korupci okolo SMERu. Tato nespokojenost, společně s nespokojeností z Ficových politických obratů, kulminovala právě v regionálních volbách na podzim 2017, kde byla Ficova strana poražena.

A jak na to Fico zareagoval? Propadl zoufalství a trapnosti. Místo skutečného boje proti korupci přišli jen kecy, místo obnovení národně socialistické politiky se dál utápí v prounijním marasmu a demagogii. Ta Ficova trapnost pak vychází z jeho poslední eskapády, kdy si vzal pracovní šichtu mezi dělníky v jednom závodě. Hochu, víme, o co se snažíš, chceš získat aureolu „muže z lidu“, ale na to nemáš patřičné charisma, patřičné vystupování a miliardy, které by tě třídně povýšili, aby ses pak mohl chovat blahosklonně k prostému lidu. "Mužem z lidu je miliardář Babiš, ale ty se jím nestaneš."

No uvidíme, jak Fico a jeho partaj budou dál fungovat. Určitě nejsou v takových sra*kách jako ČSSD, to ani omylem, ale nebezpečnými mílovými kroky se k tomuto stavu blíží.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 29.11.2017