9. led, 2018

V4NEWS: SLOVENSKO: VILIAM ŠUŠKA: Výhody & nevýhody Eura

Slovensko prijalo euro 1. januára 2009 potom, ako Európska rada 8. júla 2008 schválila jeho vstup do eurozóny...

Na zabezpečenie potrebného objemu hotovosti v novej mene bolo na Slovensko doručených spolu 188 miliónov eurových bankoviek a 500 miliónov eurových mincí. Keby sa všetky tieto bankovky poukladali vedľa seba, pokryli by plochu deväťkrát väčšiu ako Štrbské pleso. Keby sa poukladali do jedného radu, ich celková dĺžka by dosahovala 25 000 kilometrov, čo je 50-násobok vzdialenosti medzi Bratislavou a Európskou centrálnou bankou vo Frankfurte. Toľko oficiálne informácie o zavedení euromeny na Slovensku z pohľadu Národnej banky Slovenska.

Z pohľadu bežného Slováka historická udalosť, ktorá sa prejavila najmä tým, že zrovnoprávnila Slovensko v rámci únie. Zistí to každý, kto si odskočí napríklad do Viedne. Slovenské eurá Rakúšanom určite nesmrdia. Napokon cítiť to aj v tom, že našincov ťahajú na lyžovačky či dovolenky. Zmenárne sú v tejto časti únie pre Slovákov určite minulosťou.

Polemizovať sa dá o kurze, k niekdajšej korune , ale podobne ako pri platoch v únii aj tu platí rovný a rovnejší. Drísty o výkonnosti ekonomík nikoho nezaujímajú, lebo ako vieme „pracovná sila“ je tá najdrahšia. Isté je , že Slováci euru veria a nikto nespochybňuje , že by jeho zavedenie bolo chybou. Pravdou , je aj to že jeho zavedenie naštartovalo spotrebu a „v obchoďákoch“ v hlavnom meste je vždy narváno.

Slováci sú na euro jednoducho hrdí  a mnohým nie je jasné prečo ho nemajú aj Poliaci, Česi, či Maďari. Strácať peniaze na poplatkoch v zmenárňach - to asi nikoho neteší. Eurom Slováci platia napríklad v Egypte, rovnako ako na Cypre, Grécku, ale aj Turecku.  

Keď som bol na dovolenke v Bulharsku v zmenárni na tabuli na prvom mieste "hviezdilo" euro, a dolár bol kdesi naspodku. Moje sebavedomie rástlo, keď som chvílu počúval Ukrajinca, ako rozpráva, že nakupuje euro, pretože ho považuje za najstabilnejšiu menu. Náš prerod k euru nebol jednoduchý, všetci sme ho po zavedení prepočítavali na koruny. Ale doba sa zmenila a ceny sú u nás často vyššie ako u susedov v Rakúsku a tak tam často za lacnejšie a bez poplatkov nakupujeme.....prečo lebo môžeme...máme totiž euro. Už len zreálniť cenu práce. Po takmer 30 tich rokoch eurokapitalizmu by bolo načase.  

Autor: Viliam Šuška, Bratislava, SK, 9.1.2018

Zdroj:

https://www.nbs.sk/sk/euro-na-slovensku/zavedenie-eura-v-sr