11. lis, 2018

V4NEWS: SLOVENSKO: Voľby do orgánov samosprávy obcí 2018 - výsledky

Právě skončily komunální volby na Slovensku, měsíc po našich komunálkách a jsou to první volby na Slovensku od vraždy novináře Kuciaka...

Vraždy, kterou nejspíše provedlo podsvětí, ale nejvíce z něho politicky těžili sluníčkáři a slovenští havlisté. To se podepsalo i na výsledku komunálních voleb. Podíváme se na největší města a skupiny, které slavily největší úspěch.

A nemůžeme začít jinde, než Bratislavou. V té zvítězil Matúš Vallo, ultralevicový proevropský pokrokář z hnutí Progresivní Slovensko. Trnavu, Trenčín, Nitru, Žilinu a Banskou Bystrici dobyli nezávislí kandidáti. Prešov obsadili křesťanští demokraté. Pozitivní zprávy hlásí Košice, kde zvítězil kandidát euroskeptické a antiimigrační strany Svoboda & solidarita J. Polaček. Celková volební účast byla 48%, což se pohybuje ve slovenském průměru komunálních voleb.

Smer-SD výrazně oslabil. Získal jen 592 primátorů a starostů ve srovnání s 847 z roku 2014. Smer navíc ztratil primátory všech velkých krajských měst. Tenhle debakl se sice nedá srovnávat s katastrofální porážkou ČSSD, která si za to mohla sama, ale ukazuje na moc masmédií, ničivý vliv Kisky a sílu očerňovací kampaně, kterou proti Smeru vedla i veřejnoprávní (v rukou eurohujerů) a i soukrommá mediální propaganda.

Autor: Herakleios Stalker. Praha, ČR, 11.11.2018

Zdroj:

http://www.volbysr.sk/sk/