25. dub, 2019

V4NEWS: SLOVENSKO: V4 + Japonsko

Summit V4 + Japonsko se dnes konal v Bratislavě. Jít cestou rozvíjení vztahů ekonomických i kulturních, jako jednotná V4 se světem je zásadní pro dnešek a hlavně budoucnost...

Pod obrazem císaře podunajské monarchie Josefa II. se sešli premiéři zemí V4 (Orbána nahradil ministr financí Maďarska) a premiér Japonska. Jednalo se především o obchodu. 
 
Představitelé zemí V4 na jednání s japonským premiérem Abem ocenili proces odstraňování obchodních bariér mezi Japonskem a zeměmi EU. „Chceme jako V4 hrát významnější roli ohledně vyjednávání obchodních dohod s USA, s Čínou a dalšími zeměmi mimo EU,“ uvedl premiér Babiš.
 
Na jednání s japonským premiérem Abem zdůraznil Babiš českou snahu o zlepšení vzájemné obchodní bilance. Rozvoji vztahů by napomohlo i otevření přímé letecké linky. „Požádal jsem ho, aby to zkusil urychlit a aby na návštěvu v roce 2020 již přiletěl touto linkou.“
 
Premiérský summit v Bratislavě je třetím summitem ve formátu V4+Japonsko. Poprvé se konal v roce 2013 ve Varšavě během polského předsednictví V4. Premiéři V4 a Japonska dále jednali v říjnu 2018 na okraj summitu ASEM v Bruselu.
 
Rozvoj spolupráce V4 a i formátu 3moří je zásadní pro budoucnost střední Evropy. 
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 25.4.2019
 
Zdroj: