27. led, 2018

V4NEWS: Summit V4 v Budapešti

Právě v těchto dnech probíhal v Budapešti summit Visegrádské skupiny, kterým bylo zakončeno loňské předsednictví Maďarsko a předáno předsednictví Slovensku. V Budapešti se sešel Andrej Babiš za Českou republiku, Viktor Orbán za Maďarsko, Mateuš Morawiecki jako polský premiér a Robert Fico jako představitel Slovenska. Pro polského i českého premiéra to byla premiéra jejich účasti na visegrádských summitech.

Summit byl tváří tvář pokračující středoevropské integraci a spolupráci a neustávající migrantské invazi nabyt řadou témat. Řešili se podivné a pochybné zvěsti o tom, že Maďarsko přijalo 1,300 uprchlíků, ale ty byly na vedlejší koleji. Primární agendou byla kritika reformy imigračního systému „Dublin 4“, který by oslaboval postavení národních států v otázce přesidlování migrantských skupin, stejně jako potvrzení českého odmítavého postoje k migrantským kvótám.

V otázce středoevropské integrace a spolupráce přišla na přetřes, již probíraná Středoevropská rozvojová banka, o které jsme na našich stránkách nedávno psali. Zatímco Maďarsko a Polsko pokračuje v usilovaných snahách o vznik Středoevropské rozvojové banky, Slováci dělají problémy a tentokrát je to Slovák Babiš, který odmítá podpořit tuto snahu. Je sice chvályhodné, že upřednostňuje Českou exportní banku a Českomoravskou rozvojovou banku, ale pokud se nyní nespojíme do užší hospodářské aliance s Maďarskem, Slovenskem a Polskem, tak to jednoho dne budou zase banky pod kontrolou Němců a Eurosvazu, které budou ovládat naše banky.

Doufejme, že se Andrej Babiš umoudří a kývne na prohloubení středoevropské ekonomické integrace jako alternativy proti pangermánské a frankofonní říši, která se zformovala na západ od Šumavy a Krušných hor. A doufejme, že na příště to nebude Visegrádská čtyřka, ale Visegrádská pětka, tedy, že se aktivně zapojí i Rakousko, které se začalo vzpamatovávat z neomarxistických a socanských režimů předcházejících let a nyní projevuje zájem o středoevropskou integraci.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 27.1.2018