22. čvn, 2018

V4 NEWS: MAĎARSKO: Visegrádská 5 v Budapešti

Události posledních měsíců a celého období od nástupu Sebastiana Kurze a HC Strache v Rakousku, dávají znát, že Visegrád se pozvolna, ale jistě rozšiřuje, že z Visegrádské čtyřky se možná stane Visegrádská pětka...

To se ukázalo i nyní, když se summitu V4 v Budapešti zúčastnilo Rakousko s kancléřem Kurzem jako zástupcem. Hostitelským zástupcem byl premiér Viktor Orbán, za Česko přicestoval Andrej Babiš, za Slovensko Peter Pellegrini a za Polsko Tadeusz Morawiecki.

Na neděli se chystá tzv. minisummit Evropské unie, který bude neoficiálním setkáním
ohledně imigrace, který organizuje Německo. Zástupci Visegrádské čtyřky odmítli účast s tím, že minisummit by neměl mít žádnou autoritu a státy, které ho organizují, už se dávno rozhodli, co chtějí přijmout, a jak budou bojovat proti Visegrádské čtyřce. Rakouský kancléř Kurz nakonec dorazí, stejně jako italský premiér Conte.

Na summitu V4 došlo k odsouzení současného návrhu na navýšení projektu Frontex. Ten se
má rozšířit z 600 pracovníků na 10,000. Ovšem reálně půjde o navýšení o 9,400 byrokratů, kteří
budou jen dávat dohromady statistiky, protože Frontex nemá prostředky a kompetence k boji proti pašerákům. Navýšení tedy Visegrád podpoří jen ve chvíli, kdy dojde k reformě kompetencí a struktur Frontexu.

Pro franko-německý tandem začíná v Evropské unii horké období. Vedení EU přebírá
Rakousko, které čím dál tím více spolupracuje s neposlušnými středo-východo-evropskými státy. Rakousko již nyní za heslo svého předsednictví vybralo slova „Evropa, která chrání“. Přesně tak. Evropa, která chrání své obyvatele proti migrantské invazi.

Doufejme, že kancléř Kurz neselže i když již několikrát prokázal, že se šílené Merkelové nebojí. Otázkou je, co udělá náš premiér Babiš, který si v Budapešti hrál na lva, ale v Bruselu a Berlíně je jen malinkatou čivavou...

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 22.6.2018