8. zář, 2019

V4NEWS: MAĎARSKO: Demografický summit v Budapešti

Třetí ročník Demografického summitu se konal před pár dny v Budapešti...
 
Summit organizuje vláda Viktora Orbána. Summit má za cíl podpořit dialog o demografických změnách a aktuálních výzvách v oblasti rodinné politiky, především pak v otázkách nízké porodnosti a stárnutí populace. Na summit byl pozván i český premiér ČR Andrej Babiš. 
 
Babiš ve svém projevu upozornil na problém stárnutí společnosti a úbytku dětí. Zároveň vyzdvihl míru porodnosti v České republice, která je v rámci V4 nejvyšší. Andrej Babiš též popsal důležité změny pro zastavení demografického vývoje. Jednou z nich je pomoc v rodinách, které by chtěly mít tři a více dětí.
 
„Téma demografických změn není v současnosti natolik populární jako změny klimatu, ale důsledky nízké porodnosti a stárnutí populace mohou být pro náš dosavadní způsob života stejně závažné. Jsem proto nesmírně rád, že státy V4 si tuto časovanou bombu, která se naplno projeví až za několik desetiletí, uvědomují a chtějí ji aktivně řešit. Máme jedinečnou možnost ukázat, že Střední Evropa je prostorem, kde se dobře žije, je to bezpečný prostor a kde jsou ty nejlepší podmínky pro rodiny s dětmi. Česká republika se může v prostoru V4 pochlubit nejvyšším číslem, kterým je míra porodnosti 1,7 dítěte na ženu,“ uvedl předseda vlády. 
 
Premiér Babiš se setkal s premiérem Maďarska Viktorem Orbánem a srbským prezidentem Alexandarem Vučićem, s bulharskou vicepremiérkou Marijanou Nikolovou či bývalým australským předsedou vlády Tony Abbott a slovenským premiérem Peterem Pellegrinim.
 
Poslední zastávkou Andreje Babiše bylo setkání starostů více než 45 českých a maďarských partnerských měst a obcí. Hlavním tématem setkání byl budoucí rozvoj vzájemné spolupráce a sdílení zkušeností z úspěšných projektů, zaměřených především na mládež. Předseda vlády označil vztahy mezi Českou republikou a Maďarskem za přátelské. Maďarsko patří mezi důležité obchodní partnery České republiky. Objem vzájemného obchodu v roce 2019 dosáhl rekordních 9 miliard eur.
 
Autor: Vlada.cz, TGM, Praha, ČR, 8.9.2019
 
Zdroj:

https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/premier-se-v-budapesti-zucastnil-demografickeho-summitu-a-jednal-s-viktorem-orbanem-176023/