15. říj, 2019

V4NEWS: MAĎARSKO: Orbán udržel většinu, ztratil Budapešť

Podobně jako v Polsku, i v Maďarsku proběhly volby...
 
Nešlo sice o tak důležité volby, jako jsou parlamentní volby, šlo o komunální volby, ale i tyto volby byly důležité pro další směřování a vývoj Maďarska, i pro ozkoušení síly a slabosti maďarského národního státu i maďarské protinárodní opozice. Ještě, ale než se podíváme na to, jaké jsou výsledky maďarských voleb, podívejme se na maďarskou opozici. 
 
Bizarní maďarská opozice
 
Zatímco ta polská se ještě může jevit být relativně konzistentním společenstvím liberální levičáků a jejich spojenců, ta maďarská je bizár. V rámci voleb se totiž proti FIDESZu a Viktoru Orbánovi spojili maďarští socialisté, zelení z Dialogu pro Maďarsko, alternativní levičáci z Politika může být jiná, centristické progresivní hnutí Momentum, Demokratická koalice zbankrotovaného socialisty Gyurcsányho a… hnutí Jobbik! Čtete správně! Kdysi nacionalistické a národovecké hnutí se změnilo v zoufalou podržtažku maďarské liberální levice, a ta sama, ve svém zoufalství z předchozích porážek, přijala spojenectví s Jobbikem. Tato taktika v okresních městech vcelku slavila úspěch. Opozice udržela své pozice, a některá větší města i získala. Dokonce dobyla Budapešť. V budapešťském zastupitelstvu získala 18 členů, zatímco FIDESZ se propadl na 13 členů. Ve volbách starosty Budapešti, navzdory všem předpokladům předvolebních průzkumů a očekáváním, jasně zvítězil opoziční kandidát Gergely Karácsony, který získal 50,8% hlasů. V tomto případě skutečně taktika sjednocené opozice zafungovala, zvláště, když se objevil pornoskandál s prostitutkami, kterého opozice náhodně šikovně využila.
 
Fidesz získal většinu
 
Na druhou stranu, navzdory veškerým těmto snahám, opozice ve všech okresech prohrála a zisk FIDESZu se pohyboval v rozmezí od 51,6% do 65%. Z 381 okresních rad, koalice FIDESZ-KDNP získala 245, Demokratická koalice 36, socialisté 18, Jobbik 40, hnutí Momentum 29, odštěpená radikální frakce Jobbiku „Hnutí naše vlast“ 8 a nezávislý 4. Stejně jako Praha nejsou Čechy a Brno není Morava, tak Budapešť není Maďarsko, a zbytek země dal jasně najevo, že chce směřovat k národní suverenitě, jednotě a obraně svých hranic a svého území proti vnitřním i vnějším nepřátelům. Je to další triumf maďarského národa a Viktora Orbána! 
 
Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 15.10.2019