31. bře, 2020

V4NEWS: MAĎARSKO: Opatření – maďarská ochrana, nikoliv eurounijní

V Maďarsku se v těchto dnech se hlasovalo o přijetí nových i dlouhodobých opatření v souvislosti v boji s koronavirem a zajištěním národní bezpečnosti a ochrany maďarského státu...

Vláda premiéra Viktora Orbána nyní maďarským parlamentem prosazuje balíček zákonných opatření, která mají vést k zlepšení bezpečnostní situace, stabilizaci země, k ochraně proti koronaviru a k přijetí preventivních opatření, jak proti šíření, tak proti možným pokusům o destabilizaci ze strany nevládních organizací. Pochopitelně už se to setkalo s odporem unijních představitelů, těch samých, kteří systematicky podceňovali hrozbu koronaviru a kritizovali Maďarsko a další země Evropy za to, že uzavírají hranice a zavádějí karanténu.
 
Opatření přijímaná nyní vládou Maďarska jsou velice rozličná, zahrnují vnitřní i vnější bezpečnost, ekonomickou bezpečnost země, mobilizaci zdrojů a karanténní opatření. Kromě jiného, pro zajištění plynulosti chodu státní správy, vlády a vnitřního pořádku, chce premiér Viktor Orbán prosadit vydávat dekrety na neomezenou dobu (za současné právní úpravy musí být každých 15 dní znovu schváleny parlamentem, což jen dokazuje neúčinnost a problematičnost parlamentního zřízení), chce zavést tresty za šíření dezinformací o koronaviru, které se objevují na internetu, okolo konspiračních webů i ve sdělovacích prostředcích (to by se trestalo, až pěti lety vězení), stejně jako to, že armáda bude přebírat kontrolu nad strategickými podniky a službami. S tím se začalo už 15. března a nyní armáda kontroluje 140 podniků, včetně jaderné elektrárny Peks, supermarketů, národní banky, burzy, infrastruktury, farmaceutických společností, plynáren a vodáren. Armáda neomezuje fungování těchto firem, pouze dohlíží na dodržování předpisů, výkon činnosti a podává zprávy vládním výborům. Zároveň jsou od pondělka do nemocnic jmenováni vojenští velitelé, kteří mají také dohlížet na karanténu v nemocnicích, ale nijak nezasahovat.
 
Minulé pondělí, ve zrychleném čtení, kde vláda potřebovala 145 poslanců, na tuto většinu nedosáhla. V řádném hlasování potřebuje vláda 2/3 poslanců a ty získala. K tomuto hlasování došlo dnes, v pondělí, když 137 vládních poslanců podpořilo návrhy premiéra Orbána. Proti bylo 50 opozičních poslanců, kterým je politikaření důležitější, než zdraví maďarského lidu. Opozice pochopitelně útočí na vládu, snaží se o „kompromisy“, ale kompromisní řešení je v souvislosti s koronavirovou krizí velice špatné řešení. K této liberální opozici se mimochodem, připojila i strana Jobbik, dříve tolik nenáviděná v liberálních médiích, dnes tolerovaná. 
 
Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 31.3.2020