8. čvn, 2020

V4NEWS: MAĎARSKO: Orbán na návštěvě Běloruska

Viktor Orbán v těchto dnech vykonal svou první státní návštěvu Běloruska... 

Stalo se tak 5. června, kdy se v Minsku sešel s běloruským presidentem Alexandrem Lukašenkem. Dva státníci, kteří řadu let brání své země a suverenitu svých zemí vůči cizím mocnostem, se nyní sešli v běloruském hlavním městě. O setkání informovala běloruská i maďarská média.
 
Státníci jednali o spolupráci mezi Běloruskem a Maďarskem, o vzájemných vztazích a rozšíření spolupráce, i o obchodní výměně. Alexander Lukašenko poděkoval Viktoru Orbánovi za otevření staronových cest, a za jeho návštěvu v Bělorusku. Viktor Orbán prohlásil:„Přišel jsem do Vaší země s upřímným úmyslem spolupracovat.“ Lukašenko zároveň řekl, že současná obchodní výměna v hodnotě 225 miliónů dolarů, není pro jejich země dostačující, a jako příklad uvedl unikátní postavení, ve kterém je Bělorusko jako člen Eurasijské ekonomické unie a Maďarsko jako člen Evropské unie pro tuto spolupráci. Státníci hovořili i o konfliktu na Ukrajině, kde Alexander Lukašenko vystupoval taky v jedinečné pozici zprostředkovatele mírových rozhovorů mezi Ruskem a Západem. Hovořilo se i o mírovém využití jaderné energie pro rozvoj Běloruska a Maďarska, kde už dochází k rozšiřování jaderné elektrárny Paks.
 
Viktor Orbán nyní vede renesanci Maďarska a brání už řadu let Maďarsko před zahraničním vlivem a kontrolou. Alexander Lukašenko ochránil Bělorusko před oligarchy a masovým rozkrádáním státního majetku v devadesátých letech. Toto první setkání mezi nejvyššími představiteli Maďarska a Běloruska je vnímáno jako důležitý předěl v rozvoji vztahů, které byly dosud ignorované, a spíše na druhé koleji, a je to i jeden z mnoha drobných, především morálních a politických, ale přeci jen milníků prohlubování středo & východoevropských vztahů a rozvoje střední & východní Evropy, neboť ta západní, zjevně brzy zanikne pod tíhou své dekadence a islamizace...
 
Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 8.6.2020
 
Zdroj: