MAĎARSKO

31. bře, 2020

V Maďarsku se v těchto dnech se hlasovalo o přijetí nových i dlouhodobých opatření v souvislosti v boji s koronavirem a zajištěním národní bezpečnosti a ochrany maďarského státu...

Vláda premiéra Viktora Orbána nyní maďarským parlamentem prosazuje balíček zákonných opatření, která mají vést k zlepšení bezpečnostní situace, stabilizaci země, k ochraně proti koronaviru a k přijetí preventivních opatření, jak proti šíření, tak proti možným pokusům o destabilizaci ze strany nevládních organizací. Pochopitelně už se to setkalo s odporem unijních představitelů, těch samých, kteří systematicky podceňovali hrozbu koronaviru a kritizovali Maďarsko a další země Evropy za to, že uzavírají hranice a zavádějí karanténu.
 
Opatření přijímaná nyní vládou Maďarska jsou velice rozličná, zahrnují vnitřní i vnější bezpečnost, ekonomickou bezpečnost země, mobilizaci zdrojů a karanténní opatření. Kromě jiného, pro zajištění plynulosti chodu státní správy, vlády a vnitřního pořádku, chce premiér Viktor Orbán prosadit vydávat dekrety na neomezenou dobu (za současné právní úpravy musí být každých 15 dní znovu schváleny parlamentem, což jen dokazuje neúčinnost a problematičnost parlamentního zřízení), chce zavést tresty za šíření dezinformací o koronaviru, které se objevují na internetu, okolo konspiračních webů i ve sdělovacích prostředcích (to by se trestalo, až pěti lety vězení), stejně jako to, že armáda bude přebírat kontrolu nad strategickými podniky a službami. S tím se začalo už 15. března a nyní armáda kontroluje 140 podniků, včetně jaderné elektrárny Peks, supermarketů, národní banky, burzy, infrastruktury, farmaceutických společností, plynáren a vodáren. Armáda neomezuje fungování těchto firem, pouze dohlíží na dodržování předpisů, výkon činnosti a podává zprávy vládním výborům. Zároveň jsou od pondělka do nemocnic jmenováni vojenští velitelé, kteří mají také dohlížet na karanténu v nemocnicích, ale nijak nezasahovat.
 
Minulé pondělí, ve zrychleném čtení, kde vláda potřebovala 145 poslanců, na tuto většinu nedosáhla. V řádném hlasování potřebuje vláda 2/3 poslanců a ty získala. K tomuto hlasování došlo dnes, v pondělí, když 137 vládních poslanců podpořilo návrhy premiéra Orbána. Proti bylo 50 opozičních poslanců, kterým je politikaření důležitější, než zdraví maďarského lidu. Opozice pochopitelně útočí na vládu, snaží se o „kompromisy“, ale kompromisní řešení je v souvislosti s koronavirovou krizí velice špatné řešení. K této liberální opozici se mimochodem, připojila i strana Jobbik, dříve tolik nenáviděná v liberálních médiích, dnes tolerovaná. 
 
Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 31.3.2020
15. led, 2020
Maďarskou jižní hranici střeží od pondělí 13.1.2020 vojenská loď, kterou armáda ve spolupráci s pohraničníky nasadila na řece Tise. Jejím cílem je bránit nelegální migraci...
 
Podle maďarské armády se migranti ve zvýšené míře pokoušejí na člunech překonávat hranici přes Tisu a její slepé rameno jižně od Segedínu. Jen na Nový rok bylo na jižní hranici zadrženo 147 migrantů. Velení policie proto požádalo o pomoc armádu.
 
Loď Baja byla z Budapešti převezena do povodí Tisy po zemi a již dnes se zapojila do ostrahy hranice.
 
Vláda premiéra Viktora Orbána nechala na hranici se Srbskem postavit plot, aby zemi ohradil od přílivu uprchlíků, kteří za vrcholu migrační krize v roce 2015 po statisících putovali po takzvané balkánské trase do střední Evropy, hlavně do Německa a Rakouska.
 
Autor: HVG.hu, Budapešť, Maďarsko, 15.1.2020
 
Zdroj:
 
 
1. lis, 2019

Zájmem Maďarska je zlepšení spolupráce mezi Západem a Ruskem...

Řekl maďarský premiér Viktor Orbán na večerní společné tiskové konferenci s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Budapešti. Šéf Kremlu po jednání s Orbánem potvrdil, že na toto téma s hostitelem mluvil, ale hovořili také o dvoustranných politických a ekonomických vztazích a například i o řešení konfliktu na Ukrajině.
 
I Maďarsko má prospěch z toho, když vztahy mezi západní a východní Evropou, Severoatlantickou aliancí a Ruskem jsou dobré, prohlásil podle agentury MTI předseda maďarské vlády po jednání s Putinem. Orbán v Evropské unii patří mezi odpůrce sankcí uvalených na Rusko kvůli anexi ukrajinského Krymu a podpoře proruských separatistů na východě Ukrajiny.
 
Klíčovým odvětvím spolupráce Moskvy a Budapešti je energetika. Ruský koncern Rosatom má především postavit další dva bloky maďarské jaderné elektrárny Paks. Kromě toho Maďarsko stojí o napojení na budovaný plynovod TurkStream, kterým má proudit zemní plyn z Ruska do jižní a východní Evropy přes Černé moře a Turecko.
 
2 země, jeden cíl. Společně za pronásledované Křesťany:
 
 
Putin si pochvaloval, že již několik let úspěšně funguje mechanismus, který Maďarsku a Rusku umožňuje „spolupracovat na nejvyšší úrovni“, a to především pokud jde o obchod a ekonomické vztahy. Obě země se podle ruského prezidenta nyní zaměří na větší diverzifikaci vztahů, i když hlavní prioritou bude nadále energetika.
 
Autor: ČTK, TGM, Praha, 1.11.2019
 
Zdroj:
 

https://www.facebook.com/pg/orbanviktor/photos/?tab=album&album_id=10157513721776093


 

15. říj, 2019
Podobně jako v Polsku, i v Maďarsku proběhly volby...
 
Nešlo sice o tak důležité volby, jako jsou parlamentní volby, šlo o komunální volby, ale i tyto volby byly důležité pro další směřování a vývoj Maďarska, i pro ozkoušení síly a slabosti maďarského národního státu i maďarské protinárodní opozice. Ještě, ale než se podíváme na to, jaké jsou výsledky maďarských voleb, podívejme se na maďarskou opozici. 
 
Bizarní maďarská opozice
 
Zatímco ta polská se ještě může jevit být relativně konzistentním společenstvím liberální levičáků a jejich spojenců, ta maďarská je bizár. V rámci voleb se totiž proti FIDESZu a Viktoru Orbánovi spojili maďarští socialisté, zelení z Dialogu pro Maďarsko, alternativní levičáci z Politika může být jiná, centristické progresivní hnutí Momentum, Demokratická koalice zbankrotovaného socialisty Gyurcsányho a… hnutí Jobbik! Čtete správně! Kdysi nacionalistické a národovecké hnutí se změnilo v zoufalou podržtažku maďarské liberální levice, a ta sama, ve svém zoufalství z předchozích porážek, přijala spojenectví s Jobbikem. Tato taktika v okresních městech vcelku slavila úspěch. Opozice udržela své pozice, a některá větší města i získala. Dokonce dobyla Budapešť. V budapešťském zastupitelstvu získala 18 členů, zatímco FIDESZ se propadl na 13 členů. Ve volbách starosty Budapešti, navzdory všem předpokladům předvolebních průzkumů a očekáváním, jasně zvítězil opoziční kandidát Gergely Karácsony, který získal 50,8% hlasů. V tomto případě skutečně taktika sjednocené opozice zafungovala, zvláště, když se objevil pornoskandál s prostitutkami, kterého opozice náhodně šikovně využila.
 
Fidesz získal většinu
 
Na druhou stranu, navzdory veškerým těmto snahám, opozice ve všech okresech prohrála a zisk FIDESZu se pohyboval v rozmezí od 51,6% do 65%. Z 381 okresních rad, koalice FIDESZ-KDNP získala 245, Demokratická koalice 36, socialisté 18, Jobbik 40, hnutí Momentum 29, odštěpená radikální frakce Jobbiku „Hnutí naše vlast“ 8 a nezávislý 4. Stejně jako Praha nejsou Čechy a Brno není Morava, tak Budapešť není Maďarsko, a zbytek země dal jasně najevo, že chce směřovat k národní suverenitě, jednotě a obraně svých hranic a svého území proti vnitřním i vnějším nepřátelům. Je to další triumf maďarského národa a Viktora Orbána! 
 
Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 15.10.2019
22. zář, 2019
Premiér Maďarska byl na návštěvě Říma na akci strany Bratři Itálie...
 
Z projevu Viktora Orbána na setkání strany Bratři Itálie v Římě:
 
„V Itálii se vláda oddělila od lidu“.
 
„Vidím, že se levice vrací, že se všude dostává k moci, přivádí migranty a zvedá daně. Stále ty samé chyby, z minulosti se vůbec nepoučili“.
 
„Jestliže se země Apeninského poloostrova „konečně zaváže chránit své hranice, pomůžeme jí v tom, stejně jako ve vracení migrantů, kteří jsou již v Itálii, zpět domů“.
 
„Budapešť nemůže Itálii pomoci, když ta na své území pouští migranty odevšad“.
 
„Řada západoevropských politiků si podle maďarského premiéra myslí, že masy migrantů, kteří jsou jiní než křesťanská většina, vytvoří novou, kvalitativně vyšší smíšenou společnost. „Střední Evropa si to ale nemyslí, protože z toho nevzejde integrace: nebudou žít společně, ale odděleně“.
 
Orbán se setkal s předsedkyní strany Bratři Itálie, Giorgiou Meloni, ta je poslankyní poslanecké sněmovny Itálie, její strana se letos dostala také do Europarlamentu s 6,5 % hlasů a získala 5 mandátů. Je součástí frakce Evropští konzervativci a reformisté (ECR), s českou ODS.
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 22.9.2019
 
Video zde:
 
 
Foto zde:

https://www.facebook.com/orbanviktor/photos/a.10151703698051093/10157398894886093/?type=3&theater

 
Zdroj: