MAĎARSKO

15. led, 2020
Maďarskou jižní hranici střeží od pondělí 13.1.2020 vojenská loď, kterou armáda ve spolupráci s pohraničníky nasadila na řece Tise. Jejím cílem je bránit nelegální migraci...
 
Podle maďarské armády se migranti ve zvýšené míře pokoušejí na člunech překonávat hranici přes Tisu a její slepé rameno jižně od Segedínu. Jen na Nový rok bylo na jižní hranici zadrženo 147 migrantů. Velení policie proto požádalo o pomoc armádu.
 
Loď Baja byla z Budapešti převezena do povodí Tisy po zemi a již dnes se zapojila do ostrahy hranice.
 
Vláda premiéra Viktora Orbána nechala na hranici se Srbskem postavit plot, aby zemi ohradil od přílivu uprchlíků, kteří za vrcholu migrační krize v roce 2015 po statisících putovali po takzvané balkánské trase do střední Evropy, hlavně do Německa a Rakouska.
 
Autor: HVG.hu, Budapešť, Maďarsko, 15.1.2020
 
Zdroj:
 
 
1. lis, 2019

Zájmem Maďarska je zlepšení spolupráce mezi Západem a Ruskem...

Řekl maďarský premiér Viktor Orbán na večerní společné tiskové konferenci s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Budapešti. Šéf Kremlu po jednání s Orbánem potvrdil, že na toto téma s hostitelem mluvil, ale hovořili také o dvoustranných politických a ekonomických vztazích a například i o řešení konfliktu na Ukrajině.
 
I Maďarsko má prospěch z toho, když vztahy mezi západní a východní Evropou, Severoatlantickou aliancí a Ruskem jsou dobré, prohlásil podle agentury MTI předseda maďarské vlády po jednání s Putinem. Orbán v Evropské unii patří mezi odpůrce sankcí uvalených na Rusko kvůli anexi ukrajinského Krymu a podpoře proruských separatistů na východě Ukrajiny.
 
Klíčovým odvětvím spolupráce Moskvy a Budapešti je energetika. Ruský koncern Rosatom má především postavit další dva bloky maďarské jaderné elektrárny Paks. Kromě toho Maďarsko stojí o napojení na budovaný plynovod TurkStream, kterým má proudit zemní plyn z Ruska do jižní a východní Evropy přes Černé moře a Turecko.
 
2 země, jeden cíl. Společně za pronásledované Křesťany:
 
 
Putin si pochvaloval, že již několik let úspěšně funguje mechanismus, který Maďarsku a Rusku umožňuje „spolupracovat na nejvyšší úrovni“, a to především pokud jde o obchod a ekonomické vztahy. Obě země se podle ruského prezidenta nyní zaměří na větší diverzifikaci vztahů, i když hlavní prioritou bude nadále energetika.
 
Autor: ČTK, TGM, Praha, 1.11.2019
 
Zdroj:
 

https://www.facebook.com/pg/orbanviktor/photos/?tab=album&album_id=10157513721776093


 

15. říj, 2019
Podobně jako v Polsku, i v Maďarsku proběhly volby...
 
Nešlo sice o tak důležité volby, jako jsou parlamentní volby, šlo o komunální volby, ale i tyto volby byly důležité pro další směřování a vývoj Maďarska, i pro ozkoušení síly a slabosti maďarského národního státu i maďarské protinárodní opozice. Ještě, ale než se podíváme na to, jaké jsou výsledky maďarských voleb, podívejme se na maďarskou opozici. 
 
Bizarní maďarská opozice
 
Zatímco ta polská se ještě může jevit být relativně konzistentním společenstvím liberální levičáků a jejich spojenců, ta maďarská je bizár. V rámci voleb se totiž proti FIDESZu a Viktoru Orbánovi spojili maďarští socialisté, zelení z Dialogu pro Maďarsko, alternativní levičáci z Politika může být jiná, centristické progresivní hnutí Momentum, Demokratická koalice zbankrotovaného socialisty Gyurcsányho a… hnutí Jobbik! Čtete správně! Kdysi nacionalistické a národovecké hnutí se změnilo v zoufalou podržtažku maďarské liberální levice, a ta sama, ve svém zoufalství z předchozích porážek, přijala spojenectví s Jobbikem. Tato taktika v okresních městech vcelku slavila úspěch. Opozice udržela své pozice, a některá větší města i získala. Dokonce dobyla Budapešť. V budapešťském zastupitelstvu získala 18 členů, zatímco FIDESZ se propadl na 13 členů. Ve volbách starosty Budapešti, navzdory všem předpokladům předvolebních průzkumů a očekáváním, jasně zvítězil opoziční kandidát Gergely Karácsony, který získal 50,8% hlasů. V tomto případě skutečně taktika sjednocené opozice zafungovala, zvláště, když se objevil pornoskandál s prostitutkami, kterého opozice náhodně šikovně využila.
 
Fidesz získal většinu
 
Na druhou stranu, navzdory veškerým těmto snahám, opozice ve všech okresech prohrála a zisk FIDESZu se pohyboval v rozmezí od 51,6% do 65%. Z 381 okresních rad, koalice FIDESZ-KDNP získala 245, Demokratická koalice 36, socialisté 18, Jobbik 40, hnutí Momentum 29, odštěpená radikální frakce Jobbiku „Hnutí naše vlast“ 8 a nezávislý 4. Stejně jako Praha nejsou Čechy a Brno není Morava, tak Budapešť není Maďarsko, a zbytek země dal jasně najevo, že chce směřovat k národní suverenitě, jednotě a obraně svých hranic a svého území proti vnitřním i vnějším nepřátelům. Je to další triumf maďarského národa a Viktora Orbána! 
 
Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 15.10.2019
22. zář, 2019
Premiér Maďarska byl na návštěvě Říma na akci strany Bratři Itálie...
 
Z projevu Viktora Orbána na setkání strany Bratři Itálie v Římě:
 
„V Itálii se vláda oddělila od lidu“.
 
„Vidím, že se levice vrací, že se všude dostává k moci, přivádí migranty a zvedá daně. Stále ty samé chyby, z minulosti se vůbec nepoučili“.
 
„Jestliže se země Apeninského poloostrova „konečně zaváže chránit své hranice, pomůžeme jí v tom, stejně jako ve vracení migrantů, kteří jsou již v Itálii, zpět domů“.
 
„Budapešť nemůže Itálii pomoci, když ta na své území pouští migranty odevšad“.
 
„Řada západoevropských politiků si podle maďarského premiéra myslí, že masy migrantů, kteří jsou jiní než křesťanská většina, vytvoří novou, kvalitativně vyšší smíšenou společnost. „Střední Evropa si to ale nemyslí, protože z toho nevzejde integrace: nebudou žít společně, ale odděleně“.
 
Orbán se setkal s předsedkyní strany Bratři Itálie, Giorgiou Meloni, ta je poslankyní poslanecké sněmovny Itálie, její strana se letos dostala také do Europarlamentu s 6,5 % hlasů a získala 5 mandátů. Je součástí frakce Evropští konzervativci a reformisté (ECR), s českou ODS.
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 22.9.2019
 
Video zde:
 
 
Foto zde:

https://www.facebook.com/orbanviktor/photos/a.10151703698051093/10157398894886093/?type=3&theater

 
Zdroj:
 
 
 
8. zář, 2019
Třetí ročník Demografického summitu se konal před pár dny v Budapešti...
 
Summit organizuje vláda Viktora Orbána. Summit má za cíl podpořit dialog o demografických změnách a aktuálních výzvách v oblasti rodinné politiky, především pak v otázkách nízké porodnosti a stárnutí populace. Na summit byl pozván i český premiér ČR Andrej Babiš. 
 
Babiš ve svém projevu upozornil na problém stárnutí společnosti a úbytku dětí. Zároveň vyzdvihl míru porodnosti v České republice, která je v rámci V4 nejvyšší. Andrej Babiš též popsal důležité změny pro zastavení demografického vývoje. Jednou z nich je pomoc v rodinách, které by chtěly mít tři a více dětí.
 
„Téma demografických změn není v současnosti natolik populární jako změny klimatu, ale důsledky nízké porodnosti a stárnutí populace mohou být pro náš dosavadní způsob života stejně závažné. Jsem proto nesmírně rád, že státy V4 si tuto časovanou bombu, která se naplno projeví až za několik desetiletí, uvědomují a chtějí ji aktivně řešit. Máme jedinečnou možnost ukázat, že Střední Evropa je prostorem, kde se dobře žije, je to bezpečný prostor a kde jsou ty nejlepší podmínky pro rodiny s dětmi. Česká republika se může v prostoru V4 pochlubit nejvyšším číslem, kterým je míra porodnosti 1,7 dítěte na ženu,“ uvedl předseda vlády. 
 
Premiér Babiš se setkal s premiérem Maďarska Viktorem Orbánem a srbským prezidentem Alexandarem Vučićem, s bulharskou vicepremiérkou Marijanou Nikolovou či bývalým australským předsedou vlády Tony Abbott a slovenským premiérem Peterem Pellegrinim.
 
Poslední zastávkou Andreje Babiše bylo setkání starostů více než 45 českých a maďarských partnerských měst a obcí. Hlavním tématem setkání byl budoucí rozvoj vzájemné spolupráce a sdílení zkušeností z úspěšných projektů, zaměřených především na mládež. Předseda vlády označil vztahy mezi Českou republikou a Maďarskem za přátelské. Maďarsko patří mezi důležité obchodní partnery České republiky. Objem vzájemného obchodu v roce 2019 dosáhl rekordních 9 miliard eur.
 
Autor: Vlada.cz, TGM, Praha, ČR, 8.9.2019
 
Zdroj:

https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/premier-se-v-budapesti-zucastnil-demografickeho-summitu-a-jednal-s-viktorem-orbanem-176023/