MAĎARSKO

17. čvn, 2019

V Budapešti proběhlo mimořádné zasedání Visegrádské čtyřky. Toto zasedání svolal premiér Andrej Babiš, aby se vyřešila otázka potenciálního kandidáta, který by reprezentoval zájmy V4 v rámci Evropské rady a Evropské komise...

Jednání nakonec dospělo k závěru, že Visegrád oznámí podporu vybranému kandidátovi během bruselského summitu, a bude to podpora takovému kandidátovi, který bude chtít jednat se zeměmi Visegrádu jako se zeměmi sobě rovnými, nikoliv jako s vazalskými pronárody, jak si to, někteří představitelé bruselské a berlínské aristokracie a byrokracie představují. Potenciál může být ve slovenském zástupci.

V ohledu na akceschopnost, svolání summitu a jednotu se vyjádřil i Andrej
Babiš, když napsal, že Visegrád pracuje společně, navzdory tomu, že slovenský zástupce
je socialista, polský konzervativec, maďarský zastupuje Evropskou lidovou stranu a on
sám je liberál.

V rámci summitu došlo i k diskusi o roli Česka, neboť naše republika brzy převezme opět předsednictví Evropské unie, a tedy bude v našem nejvyšším zájmu prosazovat Visegrádskou čtyřku a projekt Trojmoří. Zároveň to bude zkouška ohněm pro Andreje Babiše a jeho vládu, který tak bude muset definitivně rozhodnout, kde stojí, a jaká stanoviska zaujímá.

Kromě politických otázek a společného postupu v rámci Evropské unie, se řešily i záležitosti, které pomohou s hlubší integrací V4, například rozvoj infrastruktury, jmenovitě vysokorychlostní železnice, která propojí všechny čtyři státy Visegrádu. Studii proveditelnosti zřízení železnice z Budapešti, přes Bratislavu, Brno, Ostravu, Katowice, až do Varšavy, zadává maďarská strana. V4 se zabývala i vymáháním dlužného mýtného a aktualizací různých předpisů.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 17.6.2019


 

7. kvě, 2019
Rakousko a Maďarsko se sbližují čím dál víc. Je to zásluha jak vlády Svobodných & Lidovců v Rakousku, tak Fidesz Viktora Orbána v Maďarsku. Střední Evropa se tak stává silnější, než doposud byla...
 
Předseda rakouských Svobodných HC Strache s lídrem eurokandidátky europoslancem Haraldem Vilimskym navštívili včera Budapešť, kde je hostil premiér Viktor Orbán. Ten má vynikající vztahy jak s rakouským kancléřem za lidovce Sebastianem Kurzem, tak právě Svobodnými.
 
Fidesz má nakročeno do nové eurofrakce
Evropská lidová strana pozastavila členství maďarskému Fidesz Viktora Orbána letos v březnu. Ten na oplátku včera oznámil, že nepodporuje kandidátku s lídrem evropských lidovců Manfreda Webera za CSU do EP. HC Strache tak Orbánovi nabízí vstup do frakce, kterou chystá Matteo Salvini s podporou The Movement Steva Bannona. Salvini kvůli tomu navštívil Orbána minulý čtvrtek.
 
Tisková konference HC Strache & Viktor Orbán
HC Strache řekl, že vláda Fidesz a Orbán jsou zárukou stability střední Evropy a jižní hranice EU. Orbán na oplátku označil "tyrkysově modrou koalici" Svobodných (FPÖ) & Lidovců (ÖVP) ve Vídni za vzor pro celou Evropu. To, co funguje ve Vídni, může podle něj fungovat i v Bruselu. Podle něj by se EU měla změnit tak, jak se mění Rakousko. Oba dva pak prohlásili, že budou i nadále hájit jižní hranice. Chtějí absolutně zamezit a zastavit ilegální migraci. Nechtějí, aby nezodpovědná levice dál ničili Evropu a jasně také odmítají její islamizaci. 
 
Střední Evropa - Mitteleuropa posiluje
Díky skvělým přátelským vztahům vládních činitelů Rakouska a Maďarska se tak posiluje prostor spolupráce střední Evropy, jak na bázi V4 + Rakousko, tak Iniciativy 3Moří. Rakouský kancléř byl nedávno v Bílém domě u prezidenta USA Donalda J. Trumpa. Orbána čeká návštěva u Trumpa 13. května. Polského, českého a slovenského premiéra také nedávno Trump v Bílém domě hostil. 
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 7.5.2019
 
Video z tiskové konference zde:
 

https://www.facebook.com/HCStrache/videos/663988310708077/

Videosestřih z celého dne:
 
 
Zdroj:
 
2. kvě, 2019
Vicepremiér a ministr vnitra Itálie Matteo Salvini, navštívil dnes maďarského premiéra Viktora Orbána a provedli spolu inspekci hranice...
 
Jde o "předvolební akci", kdy chtějí Salvini s Orbánem ukázat, že mají voliči volit do Evropského parlamentu jejich strany. Italskou Ligu a maďarský Fidesz. V italském deníku La Stampa dnes Orbán řekl, že nejsilnější frakce EPP (Evropských lidovců), má začít spolupracovat s se salviniho frakcí, která vznikne po eurovolbách. Vedení EPP však tuto spolupráci vylučuje. 
 
"Ještě nevíme, jaké uskupení Salvini vytvoří, ale v každém případě doufáme, že bude silné. Evropská lidová strana musí s touto evropskou pravicí spolupracovat," řekl Orbán deníku.

Salvini, který je v současné italské vládě rovněž ministrem vnitra, začátkem dubna v Miláně představil Evropskou alianci pro lidi a národy, která se chce stát nejsilnější evropskou frakcí. Do této volební aliance chce vstoupit zhruba desítka stran a hnutí. Členství v koalici dosud potvrdily Svobodná strana Rakouska (FPÖ), Konzervativní lidová strana Estonska (EKRE), francouzské Národní sdružení Marine Le Penové, Alternativa pro Německo (AfD), Dánská lidová strana (DF) a Strana Finů. Salvini také spolupracuje s The Movement, což je podpůrné nadační hnutí Steva Bannona.

Autor: TGM, Praha, ČR, 2.5.2019

Fotogalerie zde: 
 

https://twitter.com/matteosalvinimi/status/1123920537569366017

 
Video zde:
 
 
Zdroj:
 
9. bře, 2019

Dobré ráno Maďarsko!

Přistěhovalecké strany zaútočily na Fidesz v Evropské lidové straně (EPP) a snažily se přeměnit celou stranu na mezinárodní organizaci pod vedením přistěhovalectví a Maďaři ji chtějí zastavit - uvedl premiér Viktor Orbán, předseda Fidesz v programu rozhlasu Dobré ráno Maďarsko!
 
"Křesťanská kultura stojí za to, nechceme se stát smíšenou zemí, nechceme migraci, chceme zachovat bezpečnost a prostřednictvím naší rodinné politiky budeme schopni zachovat biologickou budoucnost Maďarska bez migrantů."
 
"Pokud máme začít v Evropě něco nového a to může ukončit tuto rozpravu, naše místo není v lidové frakci EPP, ale mimo ni. Chtěl bych dosáhnout transformace, prostoru pro anti-imigrační síly, jako jsme my - pak zjevně začneme vyjednávat o spolupráci s polskou PiS. Polské Právo a Spravedlnost není ve frakci Evropských lidovců...
 
Autor: Hirado.hu, Maďarsko, TGM, Praha, ČR, 9.3.2019
 
Zdroj:
 
 
12. úno, 2019

10. února, jen pár dní po Donaldu Trumpovi a jeho „Stavu Unie“, měl i Viktor Orbán svůj projev o „Stavu národa“ v Maďarsku, a tak jako Donald Trump, i Viktor Orbán hovořil o situaci v Maďarsku, posledních úspěších i neúspěších, stejně jako budoucích plánech a krocích jeho vlády v nadcházejícím období...

Na začátku zmínil sedm let nepřetržitého a stabilního ekonomického růstu Maďarska, které jen v loňském roce vyrostlo o 4,7%. Poznamenal, že je to zejména výsledek tvrdé práce Maďarů v posledních mnoha letech a poděkoval Bohu za to, že pomáhá Maďarsku.

Viktor Orbán hovořil o tom, jak pravice pod jeho vedením převzala v roce 2009 levicí zruinovaný stát a národ, kdy levice rozkradla bohatství a rezervy Maďarska a zavalila Maďarsko obludnými dluhy. Po deseti letech vlády ovšem opět stoupá počet uzavřených sňatků v Maďarsku, rodí se děti, které se s největší pravděpodobností dožijí i 22. století, nezaměstnanost klesla na třetinu a dluh země klesl z 85% na 71% HDP, při nepřetržitém růstu příjmů obyčejných Maďarů a zdvojnásobení minimální mzdy. Došlo i k zavedení obědů a učebnic zda rma pro maďarské děti, tedy naplnění veškeré té politiky, kterou měla provádět starolevice, ale ke které se obrátila zády a přijala kleptokracii a myšlení novolevice.

Orbán, ještě pokračoval v otázce ekonomiky a průmyslu, kde zmínil, že kromě tradičních odvětví se nyní v Maďarsku rychle rozvíjí i podíl technologické ekonomiky a odvětví s vysokou přidanou hodnotou. Odmítl, že by budoucí ekonomika měla být založena jen na vědcích a výzkumnících, protože i manuální práce bude stále potřeba, ale deklaroval jasný cíl podporovat digitální technologie a robotiku, přičemž v těchto odvětvích technologické ekonomiky jen za poslední rok vzrostly platy o 40%.

V projevu zmínil současné problémy v podobě migrační krize a nepřetržitých útoků na Maďarsko ze strany Georga Sorose a evropské byrokracie, kteří udržují na živu maďarskou opozici svými dotacemi a politickou podporou.

Viktor Orbán zmínil tragické spojenectví, které se formuje na opozici, mezi „ultrapravicovým“ Jobbikem a levicovými proevropskými skupinami. Spojení socialismu a pravicového extrémismu. V souvislosti s tím zmínil historii Maďarska a strašlivé oběti, které si vyžádala nacistická okupace, jež zavraždila statisíce maďarských Židů a komunistická nadvláda, která mučila a zmrzačila desetitisíce maďarských rodin a zničila statisíce životů. Nyní se tyto dvě skupiny spojují do společného boje proti Viktoru Orbánovi. Vůdce maďarský ch socia listů Berthalán Tóth, totiž vyzval k sestavení jednotné kandidátky do evropských voleb, které by se účastnil i Jobbik. Něco jako, když Tomio Okamura a SPD vystoupili společně s Demoblokem. Důkaz, že jedinou autentickou opozicí v Maďarsku proti eurokracii je Viktor Orbán.

Viktor Orbán hovořil o tom, že před 30 lety padl komunismus, jehož cílem byl nadnárodní superstát, a že nyní, v předvečer evropských voleb, Maďarsko opět čelí nadnárodním tendencím budování superstátu a likvidace maďarské identity a křesťanské kultury prostřednictvím Evropské unie.

Na závěr zmíníme, asi nejvýznamnější část Orbánova projevu, která získala pozornost i na mezinárodní scéně a v mezinárodním tisku. Viktor Orbán deklaroval jako budoucí politiku zavedení osvobození od daně pro všechny ženy, které budou mít 4 a více dětí. Tyto ženy nebudou muset po zbytek života platit daně z příjmu. Je to další důležitá motivační politika pro rozvoj a růst maďarského národa, který je v nadcházejících dekádách tak potřebný. A jak řekl Orbán ve svém projevu: "Západ nabízí doplnit populaci migranty, my ale potřebujeme maďarské děti!"

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 12.2.2019

Zdroj:

Évértékelő 2019 // State of the Nation 2019

https://youtu.be/nU6Z3rOc8-4

https://www.facebook.com/orbanviktor/posts/10156832628371093