29. srp, 2019

TROJMOŘÍ: Zasedání Polské & České vlády

Zasedání vlád Polska & Česka se neslo jak v duchu kooperace na formátu V4, tak i na formátu iniciativy Trojmoří...

Polsku chybí dálnice, která by propojovala jihopolskou Vratislav či hlavní město Varšavu s Prahou. Uvedl to polský premiér Mateusz Morawiecki po společném zasedání české a polské vlády ve Varšavě. Zmínil se i o možnosti dálnice, jež by z Krakova vedla přes Moravu dál do Rakouska či Maďarska. Lepší silniční propojení by podle předsedy polské vlády zlepšilo česko-polskou spolupráci v ekonomice, turismu nebo výměně zboží...
 
Během jednání se řešil i kanál Dunaj - Odra -Labe, který je součástí iniciativy Trojmoří, ten se u nás snaží dehonestovat veřejnoprávní a liberální média, stejně jako pravdoláskový politici...
 
Ministři obrany podepsali dohodu o spolupráci mezi vojenskými letectvy, což je pro posílení armád V4 pozitivní, podobnou dohodu mají už armády Česka & Slovenska.
 
Spolupráci si pochvalovali následně čeští i polští ministři na twitteru:
 
Na dnešním zasedání česko-polských vlád jsme společně s ministrem 
@mblaszczak
 podepsali  Dohodu o spolupráci v oblasti vojenského letectví - ta nám mimo jiné umožní plnit alianční závazky a úkoly v rámci integrovaného systému protivzdušné obrany!
 
„S Polskem máme celkově nadstandardní vztahy a například v rámci V4 fungujeme velice dobře. Jak Polsko, tak Česká republika jsou skutečně úspěšné země. Bojujeme o přední příčky v Evropě. Můžeme být vzorem pro další evropské země,“ řekl 
@AndrejBabis
 po mezivládních konzultacích.
 
Musíme využít polské zkušenosti s výstavbou dálnic. Na společném zasedání obou vlád nás polští kolegové informovali, že ve výstavbě mají nyní 1000 kilometrů. Stranou nezůstala ani vodní doprava. Podpoříme splavnění Odry a její zařazení do transevropské dopravní sítě.
 
Polsko nás podporuje ve výstavbě jádra. ČR naopak slíbila poskytnout technolog. a legislat. kapacity v přípravě budování reaktorů v Polsku. Ústup od uhlí obě země dodrží, vše ale musí být v kontextu struktury průmysl.a energ. mixu.Probíhá zasedání české a polské vlády ve Varšavě.
 
Polsko je další země, která podpoří náš projekt Centra excelence v oblasti umělé inteligence (AI) v EU! Právě jsme projednali s polskou ministryní pro podnikání a technologie J. Emilewicz. Detailní obsah národního tématu AI představíme se zástupci vědy a průmyslu zítra na TK.
 
 
 
 
 
 
 
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 29.8.2019