21. říj, 2020

3MOŘÍ: Summit v Tallinu

V Tallinu se konal V. summit Iniciativy Trojmoří...
 
Kvůli koronaviru se však osobně zúčastnili jen prezidenti Estonska, Bulharska a Polska. Ostatní se účastnili on-line. Prezident ČR Miloš Zeman poslal videozdravici. V ní mluvil o projektu kanál Dunaj-Odra-Labe, který na projekt Trojmoří navazuje...Dále se probírala infrastruktura, silniční a železniční doprava, sítě 5G...
 
Všech 12 států Trojmoří (Trojmoří tvoří 12 členských států ležících mezi Baltským, Jaderským a Černým mořem: Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Rakousko, Slovinsko, Chorvatsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Bulharsko a Rumunsko. Všechny kromě Rakouska jsou postkomunistické země.) slibilo téměř miliardu eur, do společně vytvářeného fondu, který by měl investovat do silnic, železnic, plynovodů či digitálního propojení dvanácti zemí od Estonska po Bulharsko. Číslo uvedl Urmas Reinsalu, ministr zahraničí Estonska na summitu Trojmoří, který napůl on-line, napůl v reálném světě v pondělí organizovala právě estonská vláda v hlavním městě Tallinnu.
 
Během letošní zimy slíbili do fondu miliardu dolarů také američané, kteří jsou v podstatě garantem projektu. Spojené státy mají prominentní místo v polských představách o tom, jak má východní Evropa fungovat. Washington v tom funguje jako bezpečnostní záruka, ale taky klíčový partner v energetice. Poláci ve Svinoústí chystají terminál amerického zkapalnělého plynu a Spojené státy se zřejmě budou podílet i na rozvoji polské jaderné energetiky.
 
Chceme vidět 3Moří, jako projekt vyvíjející se podobně jako EU. I tam to začalo komunitou uhlí a oceli. Tady to začíná u silnic a energie. 3Moří sahá až k evropským kořenům, věří šéf kabinetu prezidenta Krzysztof Szczerski.
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 21.10.2020
 
Zdroj:
 
 
PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!