13. pro, 2017

ZEMAN NEWS: ČESKO: NOVÁ menšinová VLÁDA

Prezident ČR Miloš Zeman, jmenoval novou vládu ČR. Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval dnes ve středu dne 13. prosince 2017 ve 14.00 hodin na Pražském hradě členy nové vlády České republiky. Vláda premiera A.Babiše musí 10.ledna 2018 požádat poslaneckou sněmovnu o důvěru, nebo toleranci svého menšinového kabinetu.

Prezident ČR Miloš Zeman:
 
"Občas vám tvrdí, že jste neplnohodnotná vláda, protože ještě nemáte důvěru v Poslanecké sněmovně. Když si přečtete Ústavu ČR, zjistíte, že nezná pojem neplnohodnotná vláda. Vláda je plnohodnotná okamžikem, kdy ji jmenuji, což se právě stalo."
 
 "Nevidím přímou souvislost mezi prezidentskými volbami a případným druhým pokusem Babišovy vlády. Úvaha je velmi jednoduchá: Buď 10. ledna dostane Babišova vláda důvěru, anebo nedostane. Pak je zapotřebí trpělivého a často dlouhodobého jednání s jednotlivými parlamentními subjekty."
 
"První Topolánkova vláda vládla bez důvěry od září do ledna. Tedy 4 nebo až 5 měsíců."
 
"Předpokládám, že se ve druhém kole nechají některé strany přemluvit ke koalici."
 
Premier ČR Andrej Babiš:
 
"Chtěl jsem mít tu čest a reprezentovat ČR zítra a v pátek na setkání Evropské rady, na summitu, který má projednávat migraci, brexit a další důležité věci pro budoucnost naší země. Určitě budeme aktivnější."
 
"Celá politická reprezentace musí být na jedné lodi, bojovat za bezpečnost našich lidí a Evropy."
 
"Není možné, abychom teď nic nedělali a čekali na důvěru nebo toleranci."
 
"Programové prohlášení vlády bude hotovo do neděle."
 
Nová vláda má 14 ministrů, z toho je 9 nestraníků a 6 členů ANO, včetně premiéra Babiše. O důvěru musí požádat 10. ledna 2018. Hlasování ve sněmovně se zúčastní i prezident ČR Miloš Zeman, kde ji hodlá podpořit. Premier Babiš se zítra a v pátek zúčasní summitu EU v Bruselu, poprvé jako předseda vlády ČR a chce na něm řešit kvóty pro ilegální imigranty. Ty "zatím" odmítá, a chce navrhnout řešení, pomáhát imigrantům mimo území Evropy.
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 13.12.2017
 
zdroj: