17. říj, 2018

ZEMAN NEWS: Projev prezidenta republiky při slavnostním večeru China Investment Forum 2018

Vážený pane předsedo, vážení členové vlády, dámy a pánové,

jsem rád, že jsem již na pátém česko-čínském investičním fóru, a rád bych zdůraznil to slovo investiční. Když jsem věnoval čínskému prezidentovi jabloňový strom, řekl jsem mu, je snadné jíst jablka, ale daleko důležitější je sázet jabloně. Jsem rád, že i my sázíme těmito našimi setkáními jabloně.

Byl jsem informován o výsledcích vašeho jednání a těším se, že se zítra setkáme i se společností CITIC Group, a jsem velmi rád, že tato společnost, jak jsem slyšel, přivezla do Prahy celé svoje vedení. Věřím, že to bude mít efektivní výsledky právě v oněch investicích, právě v oněch jabloních.

Možná, že ode mě očekáváte, že teď vyjmenuji celou řadu investičních projektů z obou stran, ale to bychom tu byli do půlnoci. Jsem velmi rád, že se každým rokem množí tyto projekty a že roste jejich objem. Dalo by se to ostatně ilustrovat i na počtu linek, které spojují Čínu a pražské letiště. Dříve nula, pak jedna, dnes čtyři. A jak jsem slyšel, uvažuje se o páté. Vzhledem k tomu, že narůstá i počet čínských turistů, a věřím, že i čínských podnikatelů a samozřejmě i čínských studentů a naopak, tak můžeme mít radost z úspěšného vývoje našeho společného projektu.

Ale proto tady nejsme. Když se přátelům nedaří, bylo by dobré postavit se za ně a vyjádřit jim svoji solidaritu. Chtěl bych tedy vyjádřit své osobní stanovisko, kterým si možná někoho rozhněvám, ale to je mi srdečně jedno, a sice že pokusy vést obchodní války zvyšováním cel, zaprvé, zcela odporují učebnici ekonomie v prvních ročnících Vysoké školy ekonomické, kde protekcionismus je považován za školáckou, učednickou chybu, zadruhé, že poškozují vzájemný obchod, a to nejen obchod mezi dvěma zeměmi, ale celou světovou ekonomiku, a mohou dokonce vyvolat celosvětovou ekonomickou krizi.

Chtěl bych proto říci, že věřím, že tato válka skončí, a chtěl bych připomenout těm, kdo se domnívají, že jí srazí na kolena druhou a v budoucnosti první největší světovou ekonomiku, osud malé země, která se jmenuje Kuba. Vůči Kubě bylo aplikováno embargo, bojkot, cla a já nevím, co všechno ještě. Když jsem přijel do Miami a setkal se s kubánskými emigranty, říkal jsem jim tehdy, kolegové, vaše strategie je naprosto vynikající, má jenom jednu drobnou vadu. Fidel Castro je stále prezident Kuby. Tenkrát jím byl čtyřicet let a ještě dalších deset let to trvalo. Barack Obama, jak dobře všichni víme, sankce po padesáti letech zrušil. Máme čekat dalších padesát let? Snažme se v rámci našich možností, v rámci našich kompetencí a veřejně, nikoli jen mezi čtyřma očima, říkat, s čím nesouhlasíme, říkat, že nesouhlasíme s obchodními válkami, říkat, že práce našich lidí má příliš velkou hodnotu, než aby byla kažena hloupostí těch politiků, kteří obchodní války vyvolávají.

Samozřejmě, že politici poněkud opatrnější, než jsem já, tohle nikdy neřeknou. Dovolte mi proto, abych na setkání přátel, které spojuje strategické partnerství, jež jsme uzavřeli s čínským prezidentem, toto jasně řekl.

A nyní už mi jen dovolte, abych vám popřál příjemnou zábavu, zajímavou diskuzi a samozřejmě i dobrou chuť. Pevně doufám, že česká kuchyně bude našim čínským přátelům chutnat, a kdyby ne, tak příště připravíme něco jiného.

Dobře se bavte a krásný večer.

Autor: Miloš Zeman, prezident republiky, Pražský hrad, 16. října 2018 

TGM, Praha, ČR, 17.10.2018

Zdroj:

https://www.hrad.cz/cs/prezident-cr/soucasny-prezident-cr/vybrane-projevy-a-rozhovory/projev-prezidenta-republiky-pri-slavnostnim-veceru-china-investment-forum-2018-14333