26. lis, 2018

ZEMAN NEWS: Český president v Izraeli, začátek přesunu velvyslanectví do Jeruzaléma

Miloš Zeman, president České republiky, jedné z nejvstřícnějších zemí vůči Izraeli v Evropě, dorazil v neděli na čtyřdenní státní návštěvu. Během své návštěvy bude přítomen otevření kanceláře v Jeruzalémě, která by měla být předzvěstí přesunu velvyslanectví České republiky do Jeruzaléma...

Zeman otevře Český dům v Jeruzalémě za přítomnosti premiéra Benjamina Netanyahu. Premiér Netanyahu byl přítomen otevření amerického, guatemalského a paraguayského velvyslanectví v květnu Jeruzalémě. Paraguayské velvyslanectví se později opět stáhlo do Tel Avivu.

Český dům bude centrem české kultury, investic, obchodu a turismu. Miloš Zeman, již v září dal vědět, že je to první krok k přesunu velvyslanectví České republiky do Jeruzaléma, jak to má být podle mezinárodního práva.

Miloš Zeman, stoupenec Izraele, řekl na dubnovém galavečeru u příležitosti 70. výročí vzniku státu Izraele, že ustanovení honorárního konzula následované otevřením Českého domu v Jeruzalémě, budou první dva z tří kroků v procesu, který by měl, jak doufá, vyústit v otevření velvyslanectví v Jeruzalémě.

„Bude zde, jak doufám, třífázový přesun českého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma,“ pronesl.

Premiér Andrej Babiš, který má v otázce přesunu velvyslanectví poslední slovo, se dal slyšet, že neporuší pozici Evropské unie v tomto ohledu. EU dlouhodobě vystupuje proti rozhodnutí USA uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele a přesunout tam velvyslanectví.

Východoevropské a středoevropské země, ale dávají znát, že uvažují o přesunech velvyslanectví do Jeruzaléma. Jak pracovník Jerusalem Post Benjamin Weinthal psal minulý týden, Angela Merkelová v dubnu volala rumunskému presidentu Iohannisovi a urgovala ho, aby nepřesouval velvyslanectví do Jeruzaléma. Weinthal psal, že se věří, že Merkelová volala i dalším evropským politikům ve snaze zablokovat země EU v otázce přesunu velvyslanectví.

Česká republika a Rumunsko byly dvě z pěti zemí Evropské unie, které se zdrželi v otázce rezoluce OSN kritizující USA za přesun velvyslanectví. Dalšími bylo Polsko, Maďarsko a Lotyšsko.

Kromě inaugurace Českého domu bude Miloš Zeman v pondělí i prvním presidentem České republiky, který vystoupí v parlamentu Knessetu. Jeho návštěva začala položením věnců na hrob Theodora Herzla, setkáním s presidentem Reuvenem Rivlinem a mluvčí Knessetu Julii Edelsteinovou.

Autor: Jerusalem Post, Izrael, Herakleios Stalker, Praha, ČR, 26.11.2018

Zdroj:

https://www.jpost.com/Israel-News/Czech-president-arrives-in-Israel-to-inaugurate-embassy-precursor-in-Jerusalem-572750?utm_source=newsletter&utm_campaign=19-2-2018&utm_content=czech-president-arrives-in-israel-to-inaugurate-embassy-precursor-in-jerusalem-572750