17. kvě, 2019

ZEMAN NEWS: Zeman v Maďarsku

Po italském ministru vnitra a vicepremiérovi Matteu Salvinim, rakouském vicekancléři HC Strachem, navštívil Viktora Orbána i náš prezident Miloš Zeman a byla to velká jízda...

14.5.2019 - úterý

Zeman zavítal do Budapešti, jen den poté, co maďarský premiér navštívil amerického prezidenta D.J.Trumpa v Bílém domě. Jako první proběhlo setkání se zástupci podnikatelů. Maďarsko je pro nás 10 země z hlediska obchodu a pro Maďary jsme 6 země. 

15.5.2019 - středa

Zeman na tiskovce s prezidentem Maďarska Áderem připomněl společného českého, polského a uherského krále Ludvíka Jagellonského, který padl v bitvě u Moháče v boji s Turky. Vzpomněl Osmanskou říši, která se tlačila do Evropy s tím, že byla nakonec poražena u Vídně. Srovnal s atakem Osmanů dnešní migrační vlnu a poděkoval Maďarsku za to, že brání hranice Evropy !

Následně se prezident Zeman setkal soukromě přímo s premiérem Viktorem Orbánem. Věnoval mu fotografii z Prahy, kdy se viděli poprvé osobně, starou 21 let. 

Zeman Orbána opět pochválil za to, že postavil plot na hranici Maďarska a Srbska a zabránil tak invazi Islámu do střední Evropy. A také to, že se vztahy ve V4 rozvíjí a stále prohlubují. Poté navštívil šéfa parlamentu László Kövéra.

Posledním bodem středečního programu v Budapešti bylo setkání s generálním ředitelem sekretariátu Dunajské komise Petarem Margićem, kde spolu hovořili o projektu 3Moří a kanálu Odra-Dunaj-Labe.

16.5.2019 - čtvrtek

Návštívil jadernou elektrárnu Paks. A poobědval s velvyslancem ČR. Následovala tisková konference, kde si Zeman klasicky nebral servítky a pěkně se opřel jak do ČT, tak dalších českých mainstream novinářů a politických neziskovek. Večer pak odletěl zpět do ČR.

Zdroj:

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/ZIVE-Tiskova-konference-prezidenta-Zemana-v-Madarsku-581715

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zeman-promluvil-pro-tisk-v-Madarsku-Na-uvod-se-vysmal-CT-Pak-vynesl-vazna-stanoviska-k-Ondrackovi-Stankovi-i-Huawei-581718

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 17.5.2019