11. čvc, 2019

ZEMAN NEWS: Zažíváme ovšem občas i velvyslance, kteří neovládají jazyk země, kam přicházejí...

Vážený pane velvyslanče, vážený pane premiére, dámy a pánové,

Vy sám jste řekl, že tady nejsem poprvé, protože se tady vždy setkávám s velmi zajímavými lidmi. Myslím si, že není dobré, abychom česko-francouzské přátelství demonstrovali pouze slovy, ale i činy. A ptejme se tedy, kdo z nás, a měl by to být každý ze zde přítomných, v okruhu své působnosti konkrétními činy k rozvoji úspěšných francouzsko-českých vztahů přispěl.

Nechci rozdávat knížecí rady, a proto začnu sám u sebe s pytlíčkem mouky Karla Havlíčka Borovského. Svého času mi vláda navrhla a já jsem s potěšením jmenoval Michela Fleischmanna velvyslancem České republiky ve Francii. Přesně takhle, pane premiére, má vypadat spolupráce mezi vládou a prezidentem. Michel Fleischmann, který, jak jsem slyšel, je tady, a těším se, že si s ním opět popovídám, není politický trafikant. Je to člověk, který je v dobrém slova smyslu frankofilní. A nedávno obdržel od prezidenta Macrona Řád čestné legie.

Zažíváme ovšem občas i velvyslance, kteří neovládají jazyk země, kam přicházejí, neznají tamní reálie a nemají tam vybudované žádné kontakty. Michel Fleischmann je určitě přesným opakem tohoto typu, chcete-li kariérních, nebo chcete-li politických velvyslanců. To je také důvodem, proč nejsem příliš nakloněn, aby se straničtí funkcionáři stávali tu ministry, tu velvyslanci, tu něčím jiným, což spojuje jenom to, že ničemu z toho nerozumí.

A proto čím více odborníků milujících obě země bude budovat přátelství a spolupráci mezi oběma národy, tím lépe. A na to bych teď chtěl připít.

Vive la France! Ať žije Česká republika!

Autor: Miloš Zeman, prezident republiky, Velvyslanectví Francouzské republiky v ČR, 11.7. 2019

Zdroj:

https://www.hrad.cz/cs/prezident-cr/soucasny-prezident-cr/vybrane-projevy-a-rozhovory/projev-prezidenta-republiky-pri-recepci-u-prilezitosti-statniho-svatku-francouzske-republiky-14927