27. srp, 2019

ZEMAN NEWS: Projev prezidenta republiky při jmenování nového ministra kultury

Vážený pane premiére, vážený pane vicepremiére, vážený pane nový ministře kultury, kterému tímto ještě jednou blahopřeji, dámy a pánové,

za třicet let, co se pohybuji v politice, jsem potkal řadu ministrů kultury, a každý z nich musel řešit jedno dilema. Měl nějaký koláč peněz na kulturu, a když se ten koláč rozkrojí, tak se tím nezvětší. To rozkrojení znamenalo, že něco půjde na takzvanou živou kulturu a něco na kulturu neživou.

Já si vzpomínám, protože máme oba rádi Bibli, na biblické přísloví, vcházejte úzkou cestou, která je cesta k životu, a nikoli širokou cestou, která je cesta ke smrti. Jaká je ta široká cesta, která uvádí do zapomnění každého ministra kultury? To, že se pohybuje na nejrůznějších recepcích, vernisážích, premiérách, festivalech, a tak dále a tak dále, občas udělí nějaký grant nebo dotaci a mediální sféra mu samozřejmě tleská.

Kulturní památky, pane ministře, netleskají. Kulturní památky mlčí a chátrají. Přitom jsou právě tyto památky markanty české krajiny, a my jsme nedokázali tyto markanty, které vytvořili naši předci, téměř doplnit něčím jiným. Je to naše ostuda, ale tak se alespoň snažme zachránit to, co postavili jiní.

Přeji Vám, pane ministře, abyste šel úzkou cestou a něco po Vás zůstalo.

Autor: Miloš Zeman, prezident republiky, Pražský hrad, ČR, 27. srpna 2019

Zdroj:

https://www.hrad.cz/cs/prezident-cr/soucasny-prezident-cr/vybrane-projevy-a-rozhovory/projev-prezidenta-republiky-pri-jmenovani-noveho-ministra-2-14962