11. zář, 2019

ZEMAN NEWS: Prezident Zeman v Srbsku

Prezident Miloš Zeman je na návštěvě Srbska. Setkal se s prezidentem Srbska Vučičem, českými krajany a také srbským filmovým režisérem Emirem Nemanjou Kusturicou...

Pan prezident se na nejbližší poradě nejvyšších ústavních zeptá, zda by bylo možné učinit krok v podobě oduznání Kosova, uvedl na dotaz novinářů na tiskové konferenci v Bělehradě.

Tisková konference dnes 11.9.2019 v Bělehradě, prezident Miloš Zeman: 
 
“Stát, v jehož čele jsou váleční zločinci, nepatří do společenství demokratických zemí,” sdělil pan prezident svůj osobní názor na Kosovo na tiskové konferenci v Bělehradě.
 
“Chtěl bych ještě jednou poděkovat Srbsku za to, že se za nás postavilo v roce 1938 i v roce 1968. Máme co splácet,” uvedl také pan prezident na tiskové konferenci v Bělehradě.
 
“Upřímně si vážím přátelství srbského a českého národa. Včera jsem přijal Emira Kusturicu a na doporučení tří českých osobností ho 28. října vyznamenám Medailí za zásluhy,” řekl pan prezident na tiskové konferenci v Bělehradě.
 
 
 

 

Český prezident MILOŠ ZEMAN: "Srbové stále hájili evropské hodnoty v Kosovu"

Český prezident Miloš Zeman je přesvědčen, že příchod migrantů do Evropy je organizován, a věří, že Evropě hrozí nová vlna uprchlíků ze Středního východu a Afriky.

"Říká se, že nejméně několik milionů lidí, již bylo připraveno na migraci do Evropy v Africe. Protože se jedná hlavně o muslimy, jejichž kultura je neslučitelná s evropskou, nemyslím si, že je možná jejich asimilace". Zeman řekl bělehradským médiím.

"Když se podíváte na historii Evropy, ve skutečnosti to byla pokračující válka s muslimy. To je přesně to, co Srbsko zažilo na svoji vlastní kůži, mimo jiné na Kosovu". - Zeman tvrdí, že odkazuje na tlak migrantů na Evropu.

Na otázku novinářů, že EU neustále tlačí a vydírá Srbsko na otázku Kosova a Republiky Srbské, a když se zeptá, jak by Česká republika reagovala, kdyby byla vystavena takovému vydírání, Zeman říká:

"Musíte čelit každému vydíránu hned na začátku, protože pokud odstoupíte před vydíráním, nebudete ho moci uklidnit, ale budou mít větší a větší nároky".

Na otázku o jeho vztahu s Ruskem český prezident říká, že je určován významným ruským obchodním partnerem v České republice.

"A mým zájmem je podporovat ekonomickou diplomacii a mít dobré vztahy se všemi - opakuji - se všemi významnými zeměmi, Charles de Gaulle to nazýval "strategií všech azimutů," řekl.

Zeman připomíná, že byl jediným evropským prezidentem, který Donalda Trumpa podporoval před americkými volbami, a když se zeptal, jak nyní hodnotí jeho politiku, Zeman říká:

„Samozřejmě počkám na hodnocení, ale prozatím se zdá, že před volbami udělal to, co slíbil voličům,“ řekl.

Zeman také věří, že všechny barevné revoluce - od těch v arabském světě po ty, které jsou uvedeny v Gruzii a na Ukrajině, nakonec úplně selhaly.

Řekl také, že nová "Hedvábná stezka", je největším projektem infrastruktury v moderní historii a odhaduje se, že hodnota této investice bude 12krát vyšší než prostředky investované do Marshallova plánu, což hovoří o důležitosti této investice.

Zeman dodává, že Česká republika a Srbsko mají dobré vztahy s Čínou, a proto se liší od některých jiných členských států EU, které se snaží uvalit na Čínu embargo, ale neuvědomují si, že Čína je dnes největší ekonomikou světa a že každé embargo se nakonec obrátilo proti tě, co ho zavedli.

Projev prezidenta republiky při setkání s krajany v Srbsku:

https://www.hrad.cz/cs/prezident-cr/soucasny-prezident-cr/vybrane-projevy-a-rozhovory/projev-prezidenta-republiky-pri-setkani-s-krajany-v-srbsku-14994

https://twitter.com/PREZIDENTmluvci/status/1171490139903680512

Setkání s prezidentem Srbska Vučičem:

https://twitter.com/PREZIDENTmluvci/status/1171408017776136193

https://www.facebook.com/prezidentcr/posts/2459306170818460

Setkání se slavným srbským režisérem Emirem Nemanjou Kusturicou:

https://twitter.com/PREZIDENTmluvci/status/1171496693314899968

https://www.facebook.com/prezidentcr/photos/a.522111397871290/2458327014249709/?type=3&theater

Prezident Zeman o Kosovu:

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/ap-zeman-po-priletu-do-srbska-rekl-vucicovi-ze-nema-rad-kosovo/1796225

http://pink.rs/politika/152519/zeman-prilikom-rukovanja-sa-vucicem-ja-volim-srbiju-i-volim-srpski-narod-a-ne-volim-kosovo-video

http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/9/politika/3656150/zeman-stigao-u-beograd.html

http://pink.rs/vesti/32729/predsednik-ceske-milos-zeman-srbi-su-jos-na-kosovu-branili-evropske-vrednosti

Srbsko je vstupní branou na Balkán pro české firmy:

https://www.businessinfo.cz/cs/clanky/srbsko-je-vstupni-branou-na-balkan-pro-ceske-firmy-124660.html?utm_source=portal&utm_medium=web&utm_campaign=hp_aktuality

Autor: TGM, Praha, ČR, 11.9.2019