ZEMANOVINKY

11. zář, 2019

Prezident Miloš Zeman je na návštěvě Srbska. Setkal se s prezidentem Srbska Vučičem, českými krajany a také srbským filmovým režisérem Emirem Nemanjou Kusturicou...

Pan prezident se na nejbližší poradě nejvyšších ústavních zeptá, zda by bylo možné učinit krok v podobě oduznání Kosova, uvedl na dotaz novinářů na tiskové konferenci v Bělehradě.

Tisková konference dnes 11.9.2019 v Bělehradě, prezident Miloš Zeman: 
 
“Stát, v jehož čele jsou váleční zločinci, nepatří do společenství demokratických zemí,” sdělil pan prezident svůj osobní názor na Kosovo na tiskové konferenci v Bělehradě.
 
“Chtěl bych ještě jednou poděkovat Srbsku za to, že se za nás postavilo v roce 1938 i v roce 1968. Máme co splácet,” uvedl také pan prezident na tiskové konferenci v Bělehradě.
 
“Upřímně si vážím přátelství srbského a českého národa. Včera jsem přijal Emira Kusturicu a na doporučení tří českých osobností ho 28. října vyznamenám Medailí za zásluhy,” řekl pan prezident na tiskové konferenci v Bělehradě.
 
 
 

 

Český prezident MILOŠ ZEMAN: "Srbové stále hájili evropské hodnoty v Kosovu"

Český prezident Miloš Zeman je přesvědčen, že příchod migrantů do Evropy je organizován, a věří, že Evropě hrozí nová vlna uprchlíků ze Středního východu a Afriky.

"Říká se, že nejméně několik milionů lidí, již bylo připraveno na migraci do Evropy v Africe. Protože se jedná hlavně o muslimy, jejichž kultura je neslučitelná s evropskou, nemyslím si, že je možná jejich asimilace". Zeman řekl bělehradským médiím.

"Když se podíváte na historii Evropy, ve skutečnosti to byla pokračující válka s muslimy. To je přesně to, co Srbsko zažilo na svoji vlastní kůži, mimo jiné na Kosovu". - Zeman tvrdí, že odkazuje na tlak migrantů na Evropu.

Na otázku novinářů, že EU neustále tlačí a vydírá Srbsko na otázku Kosova a Republiky Srbské, a když se zeptá, jak by Česká republika reagovala, kdyby byla vystavena takovému vydírání, Zeman říká:

"Musíte čelit každému vydíránu hned na začátku, protože pokud odstoupíte před vydíráním, nebudete ho moci uklidnit, ale budou mít větší a větší nároky".

Na otázku o jeho vztahu s Ruskem český prezident říká, že je určován významným ruským obchodním partnerem v České republice.

"A mým zájmem je podporovat ekonomickou diplomacii a mít dobré vztahy se všemi - opakuji - se všemi významnými zeměmi, Charles de Gaulle to nazýval "strategií všech azimutů," řekl.

Zeman připomíná, že byl jediným evropským prezidentem, který Donalda Trumpa podporoval před americkými volbami, a když se zeptal, jak nyní hodnotí jeho politiku, Zeman říká:

„Samozřejmě počkám na hodnocení, ale prozatím se zdá, že před volbami udělal to, co slíbil voličům,“ řekl.

Zeman také věří, že všechny barevné revoluce - od těch v arabském světě po ty, které jsou uvedeny v Gruzii a na Ukrajině, nakonec úplně selhaly.

Řekl také, že nová "Hedvábná stezka", je největším projektem infrastruktury v moderní historii a odhaduje se, že hodnota této investice bude 12krát vyšší než prostředky investované do Marshallova plánu, což hovoří o důležitosti této investice.

Zeman dodává, že Česká republika a Srbsko mají dobré vztahy s Čínou, a proto se liší od některých jiných členských států EU, které se snaží uvalit na Čínu embargo, ale neuvědomují si, že Čína je dnes největší ekonomikou světa a že každé embargo se nakonec obrátilo proti tě, co ho zavedli.

Projev prezidenta republiky při setkání s krajany v Srbsku:

https://www.hrad.cz/cs/prezident-cr/soucasny-prezident-cr/vybrane-projevy-a-rozhovory/projev-prezidenta-republiky-pri-setkani-s-krajany-v-srbsku-14994

https://twitter.com/PREZIDENTmluvci/status/1171490139903680512

Setkání s prezidentem Srbska Vučičem:

https://twitter.com/PREZIDENTmluvci/status/1171408017776136193

https://www.facebook.com/prezidentcr/posts/2459306170818460

Setkání se slavným srbským režisérem Emirem Nemanjou Kusturicou:

https://twitter.com/PREZIDENTmluvci/status/1171496693314899968

https://www.facebook.com/prezidentcr/photos/a.522111397871290/2458327014249709/?type=3&theater

Prezident Zeman o Kosovu:

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/ap-zeman-po-priletu-do-srbska-rekl-vucicovi-ze-nema-rad-kosovo/1796225

http://pink.rs/politika/152519/zeman-prilikom-rukovanja-sa-vucicem-ja-volim-srbiju-i-volim-srpski-narod-a-ne-volim-kosovo-video

http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/9/politika/3656150/zeman-stigao-u-beograd.html

http://pink.rs/vesti/32729/predsednik-ceske-milos-zeman-srbi-su-jos-na-kosovu-branili-evropske-vrednosti

Srbsko je vstupní branou na Balkán pro české firmy:

https://www.businessinfo.cz/cs/clanky/srbsko-je-vstupni-branou-na-balkan-pro-ceske-firmy-124660.html?utm_source=portal&utm_medium=web&utm_campaign=hp_aktuality

Autor: TGM, Praha, ČR, 11.9.2019


 

2. zář, 2019

Projev prezidenta republiky při zahájení školního roku...

Vážená paní ředitelko, vážení rodiče, pokud tady jsou, vážení učitelé a samozřejmě učitelky, těch je většinou na prvním stupni víc,

když jsem byl malý, strašně nerad jsem vstával. Těch osm hodin ráno mně připadalo hrozně nepříjemné. Pak jsem šel do práce, a tam jsem musel pracovat od šesti hodin, takže jsem vstával v pět. Takže važte si toho, že můžete vstávat v osm hodin, mohlo by to být ještě horší.

Co bych vám chtěl popřát? Je to velmi jednoduché, ne jenom to, co vám budou přát v celé republice všem dětem ti, kdo přijdou na tuto oslavu, neboť to je oslava, a budou přát, abyste se dobře učily, abyste poslouchaly jak rodiče, tak učitele, to je všechno pravda.

Já bych vám chtěl nad to popřát něco jiného. Chtěl bych vám popřát zvědavost. Zvědavost, která vlastně znamená schopnost se ptát. Nečekat, co vám v učebnicích se objeví, ale snažit se to domyslet. Všichni dnes mají internet, takže se podívat na internet a dopracovat to, co máte v učebnicích, tím internetem. Pokusím se dát konkrétní příklad. Nevím, jestli ten program ještě existuje, ale před několika lety existoval, jmenoval se Earth, neboli Zeměkoule, a tam jste si mohli s pětimetrovým rozlišením najít jakékoli místo na zeměkouli v trojrozměrném zobrazení. A bylo hrozně hezké se tam koukat, toulat se, vidět jednou Mont Blanc, podruhé Mount Everest, potřetí třeba moře. Když jsem byl malý, tak se říkalo, když budeš zvědavý, budeš brzo starý. Nebudete brzo staré, naopak, ta zvědavost vás imunizuje proti stáří.

A kromě drobných dárečků, které vám rozdá moje paní, bych vám chtěl ještě jednou popřát onu krásnou lidskou vlastnost, bez níž by nebyly žádné objevy a samozřejmě ani žádní objevitelé. Buďte zvědaví!

Děkuji vám za vaši pozornost.

Autor: Miloš Zeman, prezident republiky, ZŠ Slezská, Třinec, ČR, 2. září 2019

Zdroj:
 
 
28. srp, 2019

Dámy a pánové, Excelence, paní velvyslankyně, páni velvyslanci,

jsem opravdu rád, že se s vámi opět setkávám. Poselství, které pro vás mám, je dílem standardní a dílem nové. To, co je standardní, je, jak víte, důraz na ekonomickou diplomacii. Jsme malá, otevřená ekonomika, exportně orientovaná. Naším cílem je jednak prosazovat se na zahraničních trzích, jednak získávat efektivní zahraniční investice. To je těžká práce, které se někdy říká vrtání tvrdých desek, pokud jste se s tímto termínem už někdy setkali. Ta deska se prostě nerozlomí na první pokus a, jak říkal Masaryk, je to černá, drobná, trpělivá práce. Vedle toho jsou různé patetické deklarace naší zahraniční politiky, které ovšem žádný ekonomický ani jiný efekt nepřinášejí, ale zato jsou nenáročné, nemusí se nad nimi pracovat.

Dovolte mi, abych vám zpřístupnil svůj názor na současnou ekonomickou situaci, a vyjádřím to dvěma slovy. Mejdan skončil. Protože německá ekonomika je ne-li v recesi, tedy ve stagnaci, a vy dobře víte, že jsme výrazně závislí na německé ekonomice, je dobré se zamyslet nad tím, proč tomu tak je. Jistě najdete celou řadu příčin, ale já bych začal příčinou, která se obvykle neuvádí. Energiewende. Snaha Němců vyrovnat se s fosilní ekonomikou už teď vedla k tomu, že je nedostatek elektřiny, rostou ceny elektrické energie a pokud bude pokračovat program na uzavírání německých elektráren, tak my, pokud se k tomuto bláznovství nepřidáme, máme skvělou příležitost k exportu naší elektrické energie do Německa.

Nicméně to není jediný faktor. Další faktor je obchodní válka jednak mezi Spojenými státy a Čínou a jednak mezi Spojenými státy a Evropskou unií, a to nemluvím o Spojených státech a Íránu, to je taková okrajová fronta. Ti z vás, kdo se učili ekonomickou teorii, vědí, že hned na začátku máte napsáno, že když někdo vede celní válku, tak je to škoda pro obě strany, lose-lose strategy. Bohužel někteří politici si ani ten první ročník Vysoké školy ekonomické nepřečetli.

Dobrá, budeme bojovat dál, já se budu snažit, aby poté, co německá ekonomika oslabila, naši podnikatelé hledali nové příležitosti, a to nejen v Rusku nebo v Číně, kde jsem označován za rusko-čínského agenta, v takovém případě ovšem všichni světoví politici by byli také rusko-čínští agenti, ale dohodli jsme se teď s americkým velvyslancem, že v polovině listopadu uděláme jako pandán česko-čínskému investičnímu fóru i česko-americké investiční fórum, to znamená, že budeme hledat příležitosti pro naše podnikatele i v těchto zemích. Samozřejmě pro nás je zajímavá i Indie, Čína teď má šest procent růstu, zatímco indický prezident mi říkal, že už mají osm procent, ale tam jsou silné byrokratické překážky a já věřím, že kolega Hovorka je překoná, že. Jinak budete odvolán, pane velvyslanče.

V každém případě pracujme na diverzifikaci našich exportních aktivit. V Latinské Americe je docela zajímavé, že taková Kostarika má větší objem zahraničního obchodu s Českou republikou než Argentina. Kdo by to řekl. Jsou lidé, kteří si myslí, že bychom měli obchodovat i s Afrikou. Přiznávám se, že zde jsem poněkud skeptický, ale rád si to nechám vymluvit. Ono nejde o to uzavřít nějaký obchod, ale pak ho zaplatit, a ta solvence je někdy dubiózní.

Dámy a pánové, toto je jedna stránka věci, a teď mi závěrem dovolte, abych vám řekl ještě tu druhou, lidskoprávní stránku věci. Víte, já opravdu nemám rád to žvanění, kdy kárám nějaké země, že porušují lidská práva. Oni se buď pobaveně usmějí, anebo se zamračí, a to nám způsobí zbytečné škody, třeba na cestovním ruchu. Na druhé straně jsem přítelem konkrétních akcí.

Nedávno jsem byl požádán, abych pomohl osvobození ukrajinského spisovatele Kozlovského, který byl v donbaském vězení a byl, jak jsem si vyžádal jeho životopis, autorem asi padesáti publikací, což je až neuvěřitelné. Nejdříve jsem napsal dopis předsedovi donbaské separatistické vlády, a ten měl tu drzost, že mi neodpověděl. Shodou okolností jsem byl v Rusku, a tak jsem požádal Vladimira Putina, aby mi pomohl. Musím vysoce ocenit, že mi pomohl a že Kozlovský byl osvobozen. Přijel sem, na Pražský hrad, a říkal mi, oni mě tam mučili, oni mi přetahovali přes hlavu pytel, aby se nevědělo, kdo mě bije. Vzhledem k jeho věku a konzistenci hrozilo nebezpečí, že ho tam umlátí.

Jak říká Talmud, kdokoli zachránil jeden lidský život, zachránil celé lidstvo. Proč to říkám? Žvanění o lidských právech je neproduktivní. To, co potřebujeme, je konkrétní lidskoprávní pomoc a v případě pana Kozlovského jsem vám ji demonstroval.

Děkuji vám za vaši pozornost a velice, velice se těším na vaše dotazy.

Autor: Miloš Zeman, prezident republiky, Pražský hrad, ČR, 28. srpna 2019

https://www.hrad.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/aktualni-tiskove-zpravy/prezident-republiky-prijme-vedouci-zastupitelskych-uradu-cr-v-zahranici-3-14964


 

 

27. srp, 2019

Vážený pane premiére, vážený pane vicepremiére, vážený pane nový ministře kultury, kterému tímto ještě jednou blahopřeji, dámy a pánové,

za třicet let, co se pohybuji v politice, jsem potkal řadu ministrů kultury, a každý z nich musel řešit jedno dilema. Měl nějaký koláč peněz na kulturu, a když se ten koláč rozkrojí, tak se tím nezvětší. To rozkrojení znamenalo, že něco půjde na takzvanou živou kulturu a něco na kulturu neživou.

Já si vzpomínám, protože máme oba rádi Bibli, na biblické přísloví, vcházejte úzkou cestou, která je cesta k životu, a nikoli širokou cestou, která je cesta ke smrti. Jaká je ta široká cesta, která uvádí do zapomnění každého ministra kultury? To, že se pohybuje na nejrůznějších recepcích, vernisážích, premiérách, festivalech, a tak dále a tak dále, občas udělí nějaký grant nebo dotaci a mediální sféra mu samozřejmě tleská.

Kulturní památky, pane ministře, netleskají. Kulturní památky mlčí a chátrají. Přitom jsou právě tyto památky markanty české krajiny, a my jsme nedokázali tyto markanty, které vytvořili naši předci, téměř doplnit něčím jiným. Je to naše ostuda, ale tak se alespoň snažme zachránit to, co postavili jiní.

Přeji Vám, pane ministře, abyste šel úzkou cestou a něco po Vás zůstalo.

Autor: Miloš Zeman, prezident republiky, Pražský hrad, ČR, 27. srpna 2019

Zdroj:

https://www.hrad.cz/cs/prezident-cr/soucasny-prezident-cr/vybrane-projevy-a-rozhovory/projev-prezidenta-republiky-pri-jmenovani-noveho-ministra-2-14962


 

 

 

24. srp, 2019

Vážený pane prezidente Klausi, vážený pane ministře zemědělství, vážení vzácní hosté a zejména vážená a milá paní hejtmanko Jihočeského kraje...

já jsem tady inventář, protože jsem zhruba po patnácté na Zemi živitelce, a jezdím sem rád, protože se setkávám s moudrými lidmi, s lidmi práce, těžké práce, práce s půdou, práce s hospodářskými zvířaty. A já bych ve svém stručném příspěvku chtěl mluvit právě o těchto lidech.

Když se obyvatel staré Kréty ptali, proč nemají hradby, odpověděli, našimi hradbami jsou naši muži. A hradbami našeho zemědělství, faktorem jeho dalšího rozvoje jsou lidé, kterým říkám srdcaři. Setkávám se s nimi v hojném počtu při výjezdech do krajů a samozřejmě se s nimi setkávám i dnes. Važme si lidí, kteří dokáží mnoho obětovat pro svůj podnik, kteří s ním tak říkajíc žijí a mají ho rádi.

A nevažme si naopak lidí, a to už tady padlo, kteří ničemu nerozumějí, ale o to jsou agresivnější. Nechci se vyjadřovat k hrabošům, ale chtěl bych pozdravit čápy. Nechci se vyjadřovat ani k suchu, ale chtěl bych pozdravit déšť. A jediná věc, protože jsem blízko Šumavy, je kůrovec. Zastávám názor, že podobně, jako dobrý vedoucí pracovník zvyšuje produktivitu práce svého podniku, pak naopak ten špatný může výrazně zničit.

Před mnoha a mnoha lety byl ministrem životního prostředí Martin Bursík. A jednou v Parlamentě při interpelacích prohlásil, cituji: „Jsem přítelem kůrovce.“ Konec citátu. Naivní víra, že po staletí trvajících hospodářských lesích z nich najednou uděláme divočinu, zničila Šumavu. Vy vidíte statisíce uschlých stromů, takže Martin Bursík se negativně, jako jsou v matematice záporná čísla, zasloužil o české zemědělství. Mimochodem teď se stal ze záhadných důvodů předsedou jakési pražské klimatické komise. A první, co prohlásil, že obyvatelé Prahy, kteří mají auta se spalovacími motory, musí počítat s tím, že je to jejich poslední auto.

Dovolte mi tedy závěrem, abych bez jakékoli souvislosti s Martinem Bursíkem citoval Jana Wericha. Kde blb, tam nebezpečno.

Děkuji vám za pozornost.

Autor: Miloš Zeman, prezident republiky, České Budějovice, ČR, 22. srpna 2019 (24.8.2019)

Zdroj:

https://www.hrad.cz/cs/prezident-cr/soucasny-prezident-cr/vybrane-projevy-a-rozhovory/projev-prezidenta-republiky-pri-zahajeni-agrosalonu-zeme-zivitelka-2019-14959