11. led, 2018

ZÁPADNÍ EU CHALÍFÁT: FRANCIE: Rodinná válka o Front National pokračuje...

Marine Le Pen se rozhodla přebudovat Národní Frontu (FN). Poté, co se ve zlém rozešla se zakladatelem FN a vlastním otcem v jedné osobě, po loňských neúspěšných prezidentských a parlamentních volbách přitvrdila. Dnes chce změnit i název strany.

Jak začal spor

Marine Le Pen, převzala Front National před 7 lety. 16. ledna 2011. Začala ve straně razit umírněnější pozice a směřovat ji do levého středu. Rozešla se ve zlém se svým otcem Jean - Marie Le Penem, který Front National založil v říjnu 1972 (oslavila 45 let existence). Vyloučila ho ze strany a zcela se od něj distancovala, a to i z hlediska rodiny. Tím začal spor, který trvá dodnes a také pozvolný pád Národní fronty.

FN pod vedením Marine

Je jasné, že jí mainstream media nepřejí, politici z proeuroislámských stran škodí, v Evropském parlamentu jí neustále dělají problémy a vedou proti ní nekonečná vyšetřování za údajné zpronevěry peněz. Banky, kde má FN už léta účty, straně blokují peníze a účty ruší. To prostě bohužel k politice dnešní doby patří. To ale vůči FN není nic nového. Co se ale povedlo Marine v čele FN?

V roce 2012 se jí povedlo získat pro FN dva mandáty poslance v Národním shromáždění. Jeden z nich patřil její tehdy 22 leté neteři Marion-Marechal Le Pen (ještě o ní bude řeč).

V roce 2015 získala FN 358 mandátů v regionálních volbách do Departementů.

V roce 2014 získala FN 24 mandátů v Europarlamentu (jeden z nich patří přímo Marine Le Pen)

V roce 2017 se jí povedlo získat pro FN 8 poslaneckých mandátů v Národním shromáždění.

V roce 2017 skončila kandidátka na prezidentku Francie Marine Le Pen:

1. kolo - 21,30% (7 679 493 hlasů)

2 kolo - 33,90 % (10 644 117 hlasů)

Její otec J.M.Le Pen získal v roce 2002 ve volbách na prezidenta Francie, když také postoupil do druhého kola:

1.kolo - 16.86% (4 804 713 hlasů)

2.kolo - 17,79% (5 525 032 hlasů)

Dalo by se tedy říct, že dcera Marine je o něco úspěšnější, ale...

Neteř Marion - Maréchal Le Pen

Dnes se už z politiky stáhla a ani neobhajovala mandát poslankyně do národního shromáždění ve volbách loni v létě. Její křídlo v FN je víceméně rozprášeno, bylo v podstatě propleteno s lidmi jejího dědy J.M.Le Péna. Část strany ji považovalo za pravou nástupkyni zakladatele JMLP. Její program pokračovat s FN jako pravicovou stranou a nahradit tak původní De Gaulovské Hnutí pro Republiku (dnešní Republikáni) mělo ve straně podporu, nicméně na rozhodujícím sněmu vyhrála koncepce Marine Le Pen, tj. umírněného levicové středu. Obě dvě udělaly skvělý výsledek v regionálních volbách v roce 2015. Marine měla v prvním kole 40,65% a Marion 40,55%, obě sice byly poraženy ve druhém kole, ale Marion tím ukázala, že ve svém mladém věku (v té době jí bylo jen 25 let), drží se svojí tetou krok. A stala se tak významnou hráčkou a možnou kandidátkou na šéfku. To nakonec neudělala a loni se ze strany zcela stáhla. Marine mezitím od léta začala stranu zbavovat jak příznivců svého otce, tak i neteře. Část FN ale Marion považuje za další pokračovatelku odkazu J.M.Le Péna. Ten mezitím založil hnutí, které ale nikam nekandiduje, jde o spolek, který se vztahuje k odkazu Johanky z Arku a FN podporuje.

Změna stylu a názvu...

Marine Le Pen tak plně ovládala stranu a kromě změny stylu, který ohlásila loni na konci léta, ohlásila i úmysl změnit název. V tom ale narazila. Na 80% členů a příznivců strany je proti. Její otec i otec zakladatel Jean Marie Le Pen to považuje za absolutní zradu. Neteř Marion zatím mlčí, čímž, ale dává najevo, že ještě neřekla poslední slovo. V březnu čeká stranu sjezd, na něm se vše rozhodne...

Je evidentní, že FN prochází bolestným obdobím. Pokud se Marine Le Pen vše podaří prosadit vše, co chce, bude z FN jiná strana. Otázkou ale je, zda jí to prospěje. Hlasy po návratu neteře i děda se ozývají čím dál hlasitěji. Je to zápas jedné rodiny, která může zachránit Francii. Napřed si, ale musí udělat pořádek doma...

Autor TGM, Praha, ČR, 11.1.2018