14. čvc, 2019

FRANCIE: Marion Maréchal: Útok z prava

Francie dnes slaví 230 let od pádu Bastily. Prezident Macron si na vojenskou přehlídku do Paříže pozval i vojáky z dalších zemí Evropy, aby tím ukázal, že myšlenka armády EU není mrtvá. Potlačování nepokojů, které se ve Francii dějí i když se o tom u nás nepíše, tak mají dělat cizí vojáci, kteří nejsou s Francouzi jakkoliv spjatí. Mezitím se ovšem formuje opozice a to v politické rodině Le Pen...
 
Zkorumpovaná elita Francie
 
Jacques Chirac, předseda strany UMP, poslanec, státní sekretář, ministr, starosta, premiér, prezident - obviněný ze zpronevěry, proces není doposud ukončen.
 
Nicolas Sarkozy, předseda strany UMP / Republikáni, poslanec, ministr, prezident - obviněný z korupce, proces není doposud ukončen.
 
François Fillon, předseda strany Republikáni, poslanec, premiér, kandidát na prezidenta - obviněný z korupce, proces není doposud ukončen.
 
Dominique Strauss-Kahn, předseda strany Socialistů, poslanec, ministr, starosta, generální ředitel Mezinárodního měnového fondu - Na funkci ministra financí rezignoval, když proti němu bylo zahájeno vyšetřování pro údajné falzifikování dokumentů, následovaly aféry sexuálního typu.
 
Michel Platini, fotbalista, předseda UEFA - zadržen, kvůli vyšetřování korupce při volbě MS v Kataru 2022 (Mezi podezřelými je i Claude Gueant - blízký poradce bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkózyho)
 
Nad tím vším vládne dnes Emannuel Macron, který je podle průzkumů nejmíň oblíbeným prezidentem Francie V. republiky, jaký kdy ve Francii byl. Nicméně co naplat, v Elysejském paláci bude vládnout ještě do roku 2022. Žluté vesty protestují, odbory protestují, opozice je však rozbitá. Úspěch zaznamenala někdejší Front National (dnes Národní sdružení v čele s Marine Le Pen) v Eurovolbách letos v květnu, kdy Macronovo hnutí "Republika na pochodu" porazila. Socialisté dostali v koalici s dalšími stranami jen 6,19% a je to pro ně stejně jako pro pravicové Republikány další debakl. Nicméně rušno začalo být kolem její neteře Marion Maréchal - Le Pen. Ta se v roce 2017 stáhla z politiky a založila politologickou školu pro "pravici" Institut politologických věd v Lyonu. Ze jména si odstranila příjmení Le Pen a věnovala se rozjezdu školy, kde i přednáší.
 
Pravice na dně & Marion jako její naděje
 
Za poslední dva roky se pravicová Republikánská strana (dříve UMP) dostala na absolutní dno. Všichni její poslední předsedové jsou vyšetřovaní pro podvody a korupci. Laurent Wauquiez, který stranu vedl do Eurovoleb, rezignoval, protože výsledek byl propadák. Republikání získali 8,48 % a zůstává jim tak jen 8 europoslanců, tak jako dřív. Na podzim si tak Republikáni budou volit nové vedení a tím se dostáváme k Marion Maréchal.
 
O tom, že by mohla šéfovat Republikánům se spekuluje už přes rok. Na rozdíl od "socialistické" Marine Le Pen, je prostě napravo a je konzervativní. Nekonvenuje s názory tety typu: "gayové jsou součástí našeho řádu a mělo by se jim naslouchat a to i v rodinné politice", nebo že "islám je kompatibilní s Republikou." K tomu její hospodářská politika je politikou přerozdělování, prostě socialistickou.
 
To Marion má jasno. Islám nemá ve Francii co dělat, gayové už mají vše, co si zaslouží a není potřeba je řešit, rodina je prostě muž, žena a dítě a ekonomika je pro ní prostě spojenectví domácích firem, malých živností a řemesel, tak jako ve Švýcarsku. Je proti EU, Euru a chce vrátit francouzům jejich měnu frank.
 
Mladí pravicový Francouzi přesně s tímto konvenují, takže by měla i početnou voličskou základnu, pokud by se šéfkou Republikánů stala a dále pak mezi podnikateli, živnostníky, řemeslníky atd...
 
Mezitím její otec Samuela Maréchal, založil sdružení pro pravici, zatím má sdružovat pravičáky napříč, zjevně tak chystá pro svoji dceru podpůrnou organizaci. Spekuluje se i o tom, že by Marion kandidovala proti Macronovi v prezidentských volbách v roce 2022 (ve Francii můžete kandidovat na prezidenta již od 18 let svého věku), nebo následně až v roce 2027. Letos v prosinci je jí teprve 30 let. K tomu všemu se občas vyjádří i zakladatel dynastie Le Pen, Jean Marie Le Pen. Ten má sice pošramocené vztahy se svojí dcerou Marine Le Pen, ale vychází dobře právě se svojí vnučkou Marion. Ta nedávno vystoupila v televizní debatě, kde se k politice Macrona, ale i své tety Marine výrazně vymezila a tím jen podpořila spekulace o svém návratu.
 
Ve Francii se tak schyluje k tomu, že jak na pravo, tak na levo budou obě nejsilnější strany ovládat ženy z rodu Le Pen. Uvidíme co to pro Francii bude znamenat, vypadá to, ale jako světélko naděje na konci tunelu současného marasmu...
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 14.7.2019
 
Zdroj: