22. bře, 2021

FRANCIE: Marine Le Pen & ústup ze všech podstatných tezí jejího programu

Marine Le Pen se snaží přiblížit mainstreamu, aby ji neoznačoval jako krajní pravici, fašistku, či nacistku...

Za poslední tři roky opustila vše podstatné, co měla původní Národní fronta (Front National), dnes Národní sdružení (Rassemblement National) na které stranu přejmenovala, v programu.
 
Změna programu RN
 
Vystoupení z EU - dnes už jen reforma EU
Návrat k francouzské měně Frank - dnes už souhlas s Eurem
Zrušení Schengenu - Schengen zůstane
Islám do Francie nepatří - dnes už Islám do Francie patří, ale jsme proti politickému islámu
Zůstalo jen u odmítná ilegální migrace, s tím, že je možné regulovat legální migraci, takže jde v podstatě také o opuštění jasného programového bodu nulové tolerance migrace z Afriky a islámských zemí.
 
Koronakrize
 
V podstatě souzní s prezidentským a vládním plánem, jak pandemii řešit (kromě pár dílčích věcí, např. omezení cestování a práce) ...odmítá používání vládou neprověřených léků a podporuje vakcinaci a očkování ovšem dobrovolné. Sama se nechá očkovat a čeká na termín očkování.
 
Kamarádka s mainstreamem
 
Marine Le Pen se tak snaží, aby ji mainstreamová média, politici a hlavně voliči vzali v potaz, jako "normální" kandidátku na prezidentku Francie. Volby se konají už příští rok v dubnu 2022. Popularita Macrona značně kolísá a v jednom z nedávných průzkumů, měla Le Penové více procent (28 %) než on (26%), jenže jen v prvním kole. V tom druhém by ji Macron s 55 % porazil.
 
Generace Identity
 
Ministerstvo vnitra řeší tuto mládežnickou organizaci a chce ji zakázat. Marine Le Pen ji sice brání, ale ustoupila od obrany přímé. Dnes už tvrdí, že jde hlavně o svobodu slova. Nicméně RN s GI už neudržuje takové kontakty, jako před lety...
 
Umírněná politika
 
Tento nástup umírněnosti označují představitele její strany za tzv. normalizaci a připravují přechod k tzv. prezidentaci. Kdy bude Marine Le Pen představována jako ideální prezidentka Francie, navazující na to nejlepší z Francie. Le Penová například loni u památníku francouzského prezidenta De Gaulla, sebe sama označila za jeho pokračovatelku. Tím, se oddělila od svého otce Jean - Marie Le Pena. Ten generála a prezidenta Francouzské V. republiky De Gaulla označil za zrádce Francie a Evropy, kvůli osamostatnění Alžírska a možnosti muslimů mít automaticky občanství Francie.
 
Loňský debakl v komunále 2020
 
Umírněnost se ovšem nelíbí i voličům. V loňských komunálních volbách Marine Le Pen se svojí stranou utrpěla význačný debakl. Získala jen jednoho starostu a komunálky vyhráli Zelení...
 
Prezidentské volby 2022
 
Le Penová bude kandidovat už po třetí. Ještě není jasné, jestli bude Macron obhajovat mandát, ale zatím se s tím spíše počítá. Samozřejmě se hlásí další jména, jak z extrémní levice, levice, zelených, rozbité pravice, i nezávislých kandidátů. Šance Le Penové ovšem nejsou velké. Už postup do druhého kola bude úspěchem. To samozřejmě, ale nic neřeší.
 
Otázkou je, jestli by vzhledem k tomu, že opustila všechny podstatné body původního proramu, bylo její prezidentsví vůbec k nečemu dobré...Umírněností totiž těžko islám a EU zastavíte...
 
P.S. České hnutí SPD, které je s RN v EP ve frakci, má poslední dobou podobné tendence. Chce být bráno jako "normální" politická strana. To však pro stranu protestu není dobré, protože to nic neřeší. Do vlády se stejně těžko kdy v této době podívají a spíše tak vyklízí pozice pro možné nové, radikálnější lídry a strany. Čas hraje spíše pro rozhodnost a ne pro umírněnost...ta opravdu nic nevyřeší ani dnes a v budoucnu už vůbec, protože situace se bude čím dál víc vyostřovat...
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 22.3.2021
 
Zdroj: