3. kvě, 2021

FRANCIE: Jean - Marie Le Pen: Nedivím se, že řada vojáků myslí jako já

Ve francouzském LePoint.fr vyšel rozhovor s Jean - Marie Le Penem, někdejším zakladatelem Národní Fronty, otcem Marine Le Pen a dědou Marion Maréchal...
 
Na dvacet vojenských generálů zveřejnilo 21. dubna výzvu, která vyvolala týdenní politickou debatu. Četl jste to?
 
Nečetl jsem tam výzvu k puči, ale popis, který považuji za mírný ve francouzské situaci, která je ve skutečnosti mnohem dramatičtější než ta, kterou popisuje text. Tito generálové jednali v souladu se svým věkem a důstojností, s moudrostí a tato moudrost se jeví jako obludně provokativní ve vztahu k oficiálnímu mlčení o těchto problémech. Signatáři této výzvy mají zjevné kompetence v řadě témat. A je jasné, že některá sousedství představují značnou hrozbu pro národní bezpečnost. Několik stovek čtvrtí je nyní z etnického, náboženského a politického hlediska homogenních. V těchto čtvrtích žijí mladí lidé, kteří jsou často nečinní, a proto jsou vždy k dispozici, aby něco podnikli! Protože když jsi mladý, chceš jednat, jsme připraveni ... A brutální akci lze vyprovokovat jednoduchým sloganem nebo jakoukoli událostí. Vidíme to již příliš často. Nejsem překvapen, protože toto varování vydávám již čtyřicet let. Viděl jsem všechno toto dění už dříve, snažil jsem se varovat své krajany a pro určitý počet z nich jsem se stal fanatikem; pro ostatní, pak fašistou. Odpůrcem imigrace jsem od 70. let 20. století. Dynamika tohoto jevu se objevuje dnes. Ve Francii je více než 2 000 mešit, z nichž všechny byly postaveny za posledních čtyřicet let, kdy stavění našich kostelů trvalo 2 000 let...
 
LePoint.fr:
 
Mluvíte o „předměstských hordách“...
 
JMLP:
 
Jaké slovo byste si ale měli vybrat, když na vás zaútočí skupiny sta mužů? Skupiny, gangy. „Hordy z předměstí“ je minimum tohoto pojmenování. Myslím, že realita odpovídá analýze publikované armádou. Lidé si to nyní uvědomují. V Trappes už prakticky neexistuje žádná evropská populace, večery jsou plné nepokojů. Nedivím se, že řada vojáků myslí jako já. Nevím, kdo převzal iniciativu a řekl jim, aby veřejně promluvili, ale shledávám tento vzorec naprosto originálním a demokratickým, na rozdíl od toho, co tvrdí někteří lidé. Povinnost rezervy, zálohy a veteránů je podle nich zaměřena na vojenské subjekty, jejím účelem není chránit zájmy státu.
 
LePoint.fr:
 
Myslíte tím, že když ministryně ozbrojených sil Florence Parlyová oznámí sankce pro dvacet generálů ve druhé sekci a identifikovaných osmnáct aktivních důstojníků, že to není v pořádku?
 
JMLP:
 
Je to legrační dívka, která nemá žádné dovednosti. Pochází z nevím, které správy. Její reakce byla přehnaná a příliš rychlá. Nezdá se mi, že by tento způsob reakce na dění na událostech odpovídal důstojnosti vlády.
 
LePoint.fr:
 
Děsí vás Francie roku 2021?
 
Nic mě neděsí, není to pocit, který by mě mít. Ale dělá mi to starosti? Ano. Populační exploze je hlavním fenoménem XX. století. Za padesát let se světová populace rozrostla ze 2 na 8 miliard obyvatel a rozšiřuje se. Tady. Je to tak. A lidé se množí všude, kromě původní Evropy. V severním oblouku, který vede z Vladivostoku do Gibraltaru a který zahrnuje slovanské země a země západní Evropy, je porodnost nedostatečná, zatímco jinde je výbušná. Je tedy zcela přirozené, že se to přelije a že se dočkáme migračních vln. Problém je: jak je zastavit? Stále můžeme tyto populace odradit od příchodu. Kdybych byl u moci, řekl bych: „Vězte, že pokud k nám přijdete nezvaní, nikdy nebudete mít na nic nárok.“ Žádné bydlení, žádná práce, žádná sociální pomoc, žádná škola pro vaše děti. Řada lidí se může pokusit jít jinam. Pokud ale stejně dorazí, co uděláme? Tyto situace nastanou jednoho dne.
 
LePoint.fr:
 
Myslíte si, že v roce 2022 bude vyjádřena potřeba autority a že můžete podpořit kandidaturu vaší dcery Marine Le Penové? Průzkumy veřejného mínění ji v několika případech dávají šanci ve druhém kole prezidentských voleb a jeho zakotvení se u mladých lidí a populárních tříd jeví jako pevné.
 
JMLP:
 
Toto je jedna z posledních šancí na projev národní vůle vzdorovat. Ukotvení, které zmiňujete, je však psychologické a do značné míry závisí na informačních prostředcích, jak zopakoval JT TF1, France 2: podporou Marine Le Penové mají lidé přirozený pocit obecné přilnavosti k národnímu protestnímu hnutí. Ale všiml jsem si, že toto hnutí není organizované a není pro tuto chvíli jasnou tlakovou silou. To se však může odrazit ve volbách a možná vést k vítězství Marine. Doposud vyjadřovala názor silné menšiny, ne-li většiny Francouzů: těch, kteří jsou v kontaktu s realitou, stále více a více, protože už i dnes v Romorantinu existuje arabská čtvrť.
 
LePoint.fr:
 
Co si myslíte o Emmanuelu Macronovi?
 
JMLP:
 
Je to vysoký úředník z buržoazní rodiny. Musím říci, že k Macronovi nemám žádnou zvláštní náklonnost, ale stěží si dokážu představit, že je nenáviděn. V tom, co dělá, nevidím nic, za co by ho měli lidi přímo nenávidět. Jeho gesta a postoje nejsou brutální ... Na druhou stranu se domnívám, že jeho způsob komunikace je odporný, že zcela ničí důstojnost prezidentské kanceláře. Pan Macron je protivník mnohem více symbolický než skutečný. Nemyslím si, že by vylučoval nějaké osobní emoce, jako například Xavier Bertrand. Jedná se o osobnosti, které nevzbuzují žádnou přitažlivost. Nechceme s nimi ani hrát karty ... Jsou to každodenní běžní úředníci.
 
LePoint.fr:
 
Co si myslíte o Xavieru Bertrandovi ? (exRepublikáni, oznámil svoji kandidaturu na prezidenta Francie)
 
JMLP:
 
Xavier Bertrand? Je protikandidátem par excellence. Je malý, má špatný hlas a navíc se vyjadřuje kázavě. Na straně republikánské pravice zná Laurenta Wauquieze jen velmi málo lidí. Valérie Pécresse je reprezentativní. Ale myslím si, že Marine rozdrtí kandidáta klasické pravice. Rizikem je možnost kandidatury, která by byla dublovala to, co dělá Marine. Například Eric Zemmour, kterého mám opravdu rád, není vůbec dobrým kandidátem! Pokud bude těchto kandidátů víc, bude to ve výsledku špatné...
 
LePoint.fr:
 
Je podle vás druhé kolo voleb Macron-Le Pen reálné? Jaké jsou vaše předpovědi?
 
JMLP:
 
Druhé kolo Macron-Marine je možné, ale není to jisté. Můžeme počítat s tím, že národní pravice a mají na to právo, představí několik kandidátů v prvním kole. Pokud bude mít Marine několik pravicových kandidátů, kteří budou proti ní ...
 
LePoint.fr:
 
Myslíte si, že by vaše vnučka Marion Maréchal byla lepším kandidátem?
 
JMLP:
 
Marion je postava výjimečné kvality. Chcete-li však vykonat tento druh mise, musíte to chtít. Existuje kandidátka Marine, mojí dcery, i když s ní mám řadu konfliktů. I když mě vyloucila z mé vlastní strany, což je na světě neslýchané! 1. května jsem poslouchal její řeč. Vždy poslouchám, co říká Marine. Také shledávám to, co říká, velmi dobře a stále lépe. Zatím je bezchybná. Má dobrou strategii, i když shromažďuje veškeré nepřátelství na sebe...
 
LePoint.fr:
 
1. května 1988 na počest Johanky z Arku, jste mluvil u jejího pomníku. 1. května 2002, dosáhnete prvního a jediného postupu ve druhém kole prezidentských voleb, čtyřicet sedm let po vašem vstupu do politiky. Litujete něčeho?
 
JMLP:
 
V nejlepším případě, v mém politickém životě, jsem udělal 18% ve druhém kole prezidentských voleb. 18% znamená, že jste menšinou. Ničeho nelituji. Kdybych byl o padesát let mladší, vylezl bych na barikádu! Ale teď mám hůl, není to moc dynamické pro revoluční obrázek. Rád bych ještě žil, abych viděl, co přinese budoucnost.

Autor: TGM, Praha, ČR, 3.5.2021

Zdroj:

https://www.lepoint.fr/politique/jean-marie-le-pen-marine-fait-un-sans-faute-pour-l-instant-01-05-2021-2424445_20.php


PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!