22. čvn, 2021

FRANCIE: I. kolo regionálních voleb vyhrála Marine Le Pen s Národním sdružením

V neděli se konalo první kolo regionálních voleb ve Francii...

Volilo se v 15 regionech. Z toho 13 je ve Francii a dva mimo (Guadeloupe na Antilách a ostrov La Réunion v Indickém oceánu). Volilo historicky nejméně voličů, zdrželo se jich na 67 %.
 
1) Národní sdružení Marine Le Pen - sice vyhrálo první kolo voleb, nicméně oproti roku 2015 ztratilo skoro na 3 a půl milionu hlasů. Tehdy mělo na 28 %, letos 19 %. Vede v prvním kole jen v jednom regionu (Provence-Alpes-Côte d'Azur). V roce 2015 vedla v prvním kole v 6 regionech. V dalších je buď druhá, nebo třetí či čtvrtá až pátá...Druhé kolo bude mít těžké obhájit, protože je předpoklad, že se voliči ostatních stran, které nebudou mít šanci vyhrát, rozhodnou pro toho, kdo Národní sdružení ve finále porazí. Jde tedy o tzv, Pyrrhovo vítězství...a ztráta skoro 3 a půl milionu hlasů, pro její stranu, není rok před prezidentskými volbami nic pozitivního...
 
2) Unie Pravice - sdružuje menší pravicová uskupení. Získalo 15,44 % (v roce 2015 - 26,65%, také byla druhá v prvním kole).
 
3) Svaz Levice - sdružuje levicová hnutí a strany (Socialisté, Levice, Ekolevice) získali 13,9 %. Ztratili oproti roku 2015 (23,12%) 10 %.
 
4) Unie Levice & Ekologů - sdružuje levicová - ekologická hnutí a strany. Získali na 11,50%. V roce 2015 kandidovali samostatně. Do II. kola postupují strany, které mají více jak 10%.
 
Do II. kola postupují strany, které mají více jak 10%.
 
 
5) Unie středu - centristé - sdružuje menší centristické strany a hnutí. 8,80 %. V roce 2015 kandidovali samostatně.
 
Republikáni získali 6 % a jsou na 8. místě.
 
Totálně propadla strana prezidenta Macrona - La République en marche, získala jen 0,52 % a je na 17. místě. Nicméně ta v různých regionech šla buď samostatně nebo v koalici, které postoupily. Následují další menší strany a hnutí...
 
Prezidentští kandidáti v regionálních volbách
 
Xavier BERTRAND, kandiduje a obhajuje křeslo předsedy regionu Hauts de France, získal 41,39 % hlasů. Kandiduje na kandidátce Unie Pravice. Nicméně příští rok bude kandidovat jako nestraník na post prezidenta Francie. Je černým koněm prezidentských voleb. Tyto regionální volby zdá se vyhraje a obhájí svůj mandát.
 
Valérie PECRESSE, kandiduje a obhajuje křeslo předsedy regionu Ille de France, získala 35,94 % hlasů. Kandiduje na kandidátce Unie Pravice. Příští rok bude zjevně kandidovat na post prezidenta Francie. Tyto regionální volby zdá se vyhraje a obhájí svůj mandát.
 
Marine LE PEN nekandidovala v žádném regionu. Stejně tak jako šéf levice radikálů Jean-Luc MÉLENCHON.
 
Druhé kolo se bude konat v neděli 27. června a postoupily do něj ty strany, které v neděli získaly přes deset procent hlasů. Mandáty se rozdělují poměrným systémem, který však zároveň uděluje výrazný bonus straně s největším počtem hlasů.
 
Autor: TGM, Praha, ČR, 22.6.2021
 
Zdroj:
 
 
https://www.lefigaro.fr/elections/regionales/regionales-2021-decouvrez-les-resultats-du-premier-tour-region-par-region-20210620
PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!