11. pro, 2017

JIŽNÍ EVROPA: FRANCIE: KORSIKA: PATRIOTÉ VÍTĚZÍ VE VOLBÁCH!

Na Korsice právě proběhly teritoriální volby a my se na ně krátce podíváme. Volby totiž
skončily vítězstvím místních patriotů a porážkou makaronů.

Nejprve, ale k samotné Korsice.

Korsika náleží pod Francii, je jejich teritoriem a pocházel odtamtud například Napoleon Bonaparte. Na Korsice žije 330 tisíc lidí, kteří jsou směsicí Francouzů a Italů. Korsika byla dlouhou dobou součástí tzv. Janovské republiky, italské obchodní republiky a teprve v novověku přešla pod Francii. Od 20. století sílí italský separatismus a autonomismus, který vrcholil v druhé polovině století, když došlo k vzniku Korsické národně osvobozenecké fronty, která bojovala proti Francii a usilovala o nezávislost Korsiky. Většina KNOF sice omezila bojové a teroristické aktivity, ale menší radikální skupiny nadále fungují. Naposledy se ozvaly v červenci 2016, když vyslaly jasné varování, že jakýkoliv džihádistický a islámský teroristický útok bude následován tvrdou odvetou z jejich strany, bez výčitek. Jejich hlavním spojencem je levicová separatistická strana Svobodná Korsika.

Nyní k volbám.

Na prvním místě se s 56% a 41 místy v Korsickém shromáždění umístila nacionalistická aliance „Za Korsiku“. Strana bojuje za získání více pravomocí, oslabení postavení centrální vlády nad korsickým regionem a podporu místní samosprávy. Tato aliance je tvořena právě výše uvedenou radikální Svobodnou Korsikou a umírněnou frakcí „Femu a Corsica“. Druhé místo zaujali místní pravicový bezpartajní kandidáti, kteří získali 18% hlasů a 10 poslanců. Na třetím místě, s ušmudlanými 12% a 6 poslanci se umístila Macron a jeho místní stoupenci. Těsně za nimi pravičáci podporovaní Republikány, kteří získali stejné množství hlasů a poslanců. Páté, šesté a sedmé místo bez poslanců zaujali místní nacionalisté, komunisté a Národní fronta.

Tyto výsledky opět dokazují, že Macron oslabuje, a že nebude mít už nikde na růžích ustláno. Stejně tak ukazují nárůst regionálního a lokalistického separatismu v reakci na katalánské události. V minulých volbách totiž separatistická aliance získala jen 35% a 24 poslanců. Vítězství separatistických nacionalistů nepovede k odtržení Korsiky od Francie, takový optimisté nejsme, ale určitě přinutí Francii k dalšímu rozmělnění pravomocí ve prospěch Korsiky a posílení postavení korsické samosprávy.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 11.12.2017