22. pro, 2017

JIŽNÍ EU CHALÍFÁT: ŠPANĚLSKO: KATALÁNSKO: Volby - výhra pro nezávislost

„Jako premiér Katalánska chci poblahopřát svému lidu k výsledku, který je neoddiskutovatelný,”  Carles Puigdemont

Volby byly předčasné, protože centrální vláda v Madridu nechala násilím rozpustit katalánský parlament. Byl to důsledek snahy katalánské veřejnosti o osvobození se od španělské nadvlády. Cílem voleb bylo přinést porážku separatistům a oslabit jejich pozici, to se ale nestalo.
 
 Účast byla rekordní, skoro 82% voličů. První místo zaujala těsně vedoucí strana Občané podporující Madrid, Evropskou unii a protinacionalistické postoje a globalizaci. Ta získala 25% a 37 poslanců. Druhé místo zaujala koalice Společně pro Katalánsko pronásledovaného katalánského premiéra Carla Puigdemonta, který se právě nachází v belgickém exilu. 21% a 34 poslanců. Třetí místo zaujala radikálně levicová a separatistická Republikánská levice Katalánska s 21% a 32 poslanci, jejíž vůdci jsou vězněni. Tato strana posílila o 6 poslanců. Promadridští socialisté mírně posílili a získali 14% a 17 poslanců. Radikálně levicová a umírněně separatistická katalánská skupina celošpanělské strany Podemos získala 7,5% a 8 poslanců. Radikálně levicová a separatistická Kandidátka lidové jednoty výrazně oslabila a propadla se o polovinu hlasů na 4,5% a 4 poslance. Nejhůř ze všech, ale dopadla katalánská sekce Španělské lidové strany, té strany, která nechala rozprášit demokraticky zvolený katalánský parlament. Skončila s 4% a 2 poslanci jako naprosto marginalizovaná strana (ztratila celkem 8 poslanců). 
 
Carlos Puigdemont se již nechal z belgického exilu slyšet, že „Katalánská republika porazila monarchii a článek 155 Ústavy. Španělský stát byl poražen. Pan Rajoy a jeho spojenci prohráli… recept pana Rajoye evidentně nefunguje.“
 
Co tohle všechno znamená? Především, že Lidová strana v Katalánsku skončila a po příštích volbách úplně vypadne z regionálního parlamentu. Zadruhé, že Madrid si nyní asi rve vlasy, protože po brutálních represích naprosto iracionálně doufal v porážku separatistů.
 82% účast a přesto vítězství separatistických stran? Mluvčí Evropské komise v reakci uvedl, že pozice EU je neměnná a k výsledkům voleb se EU nebude vyjadřovat. Představitelé unijních institucí v předchozích týdnech vyjadřovali promadridský postoj, tedy pro jednotu Španělska. Nezávislé Katalánsko podle nich nikdo v EU neuzná.
 
To značí, že Katalánci se budou nadále pokoušet pokračovat v boji za nezávislost, a že madridskému režimu se rozhodně nyní neuleví. Madrid nyní může doufat v jediné, a sice že dojde k rozporům mezi radikálními a umírněnými separatisty, protože jeho loutkové strany nebudou schopny sestavit kabinet. Katalánci už nechtějí žít v tom, že budou okrádáni na daních, za které bude placena policie, co je potom zmlátí během demokratických referend a voleb! Svobodu Katalánsku! 
 
Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 22.12.2017