27. led, 2018

JIŽNÍ EU CHALÍFÁT: ŠPANĚLSKO: KATALÁNSKO: INDEPENDENCIA O MUERTE!

Katalánský boj za nezávislost nadále pokračuje a má nové dějství, které se madridské vládě rozhodně nelíbí. Po zvolení radikálního separatisty Rogera Torrenta předsedou katalánského parlamentu přichází další nepříjemnost.

Tento nejmladší předseda katalánského parlamentu v jeho historii se setkal s uprchnuvším exilovým vůdcem Katalánska Carlesem Puigdemontem a nabídl mu znovuzvolení presidentem Katalánska. Madridský režim se pokusil setkání zabránit tím, že nechal uzavřít katalánské zastoupení v belgickém Bruselu, kde se Puigdemont nachází v exilu, ale neuspěli. Zastupitelský úřad byl sice zavřen, ale k setkání nakonec došlo v sídle Evropské svobodné aliance, regionalistické a separatistické aliance uvnitř Evropského parlamentu.

Na setkání, jak již bylo řečeno, Torrent, který při hlasování o své pozici porazil madridskou loutku José María Espeja ze strany Občanů, nabídl obnovení Puigdemontovi vlády a podporu parlamentu sesazenému premiérovi. V současné době Madrid přímo vládne svobodnému Katalánsku, ale urputnost a jednota katalánských separatistů dokazuje, že tomu možná nebude na dlouho. Madrid se na tento vývoj snaží reagovat tím, že proti Katalánsku využívá ústavní soud, který má z příkazu Mariana Rajoye napadnout Puigdemontovu kandidaturu jako nelegitimní a protiústavní. Soraya Saénázová, která vykonává funkci šéfky protektorátu nad Katalánskem, prohlásil, že Puigdemont nemůže být znova premiérem. Puigdemont se nechal slyšet, že v nejhorším případě by kvůli nepřetržitému narušování ze strany Madridu, vládl na dálku, pomocí videokonferencí, či delegováním svého hlasu. Nebylo by to asi nejšťastnější, ale lepší, než dosazení kolaborantské vlády, či vojenská okupace Madridem.

Nyní je nutné, aby katalánské osvobozenecké hnutí vytrvalo a dokázalo prosadit Puigdemonta premiérem. Možná by lepší alternativou bylo dosadit na místo premiéra, někoho jiného, jak žádá Madrid, ale nechat Puigdemonta, aby fakticky řídil vládu z exilu. Z takového řešení by se Madrid asi dočista zbláznil.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 27.1.2018