3. bře, 2018

JIŽNÍ EU CHALÍFÁT: ŠPANĚLSKO: KATALÁNSKO: Jordi Sanchéz - nový premiér & politický vězeň

Přinášíme novinku z vývoje v Katalánsku a jeho boji za nezávislost a suverenitu. Vzhledem k patové a kritické situaci se současný exilový premiér Carles Puigdemont rozhodl učinit ústupek a vyzval k zvolení Jordiho Sanchéze novým katalánským premiérem. Symbolicky sice katalánský parlament podpořil Carlese Puigdemonta, ale ten je kvůli represím španělského státu v zahraničí a nemůže se reálně postavit do čela svobodné Katalánské republiky.

Jordi Sanchéz se naproti tomu nachází ve Španělsku, ale je vězněn tamějším represivním eurofilním režimem a to již od října loňského roku, kdy zorganizoval demonstrace proti brutálním zákrokům španělské policie v Katalánsku. Třiapadesátiletý Jordi Sanchéz byl vůdce katalánské separatistické organizace Katalánského národního shromáždění ANC. Sanchézovi hrozí za jeho demokratickou politickou činnost 15 let těžkého žaláře, ale to nijak neoslabuje jeho odhodlání osvobodit Katalánsko.

Puigdemont mezitím v belgickém exilu sestavuje Radu republiky, jako novou paralelní exilovou vládu, která bude spolupracovat s katalánským parlamentem na osvobození republiky od španělské okupační správy. Tak jako my bojujeme proti německé koloniální nadvládě v českých zemích, tak Katalánci bojují proti španělskému kolonialismu v Katalánii!

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 3.3.2018