28. kvě, 2018

JIŽNÍ CHALÍFÁT EU: ITÁLIE: Vox Populi, Vox Dei!

Toto heslo pravděpodobně nezná italský president Sergio Mattarella, který se rozhodl
nerespektovat vůli lidu v podobě sestavení euroskeptické a populistické vlády a zablokoval nyní jmenování protiněmeckého a protiunijního ministra financí Paola Savonu...

Ten byl nominován Ligou severu. To se ovšem Mattarellovi nelíbilo, a tak jako skutečným levicový liberál zablokoval jeho nominaci, načež designovaný premiér Giuseppe Conte za Hnutí pěti hvězd, oznámil, že nebude pokračovat v sestavování vlády, a že vyzývá k předčasným volbám. Tuto alternativu podpořila i Liga severu, zatímco Mattarella chce jmenovat novým designovaným premiérem nikým nevoleného Carla Cottarelliho.

Jistě, můžete proti nám namítnout hned dvě věci. Zaprvé, že jsme zastánci prezidentského
systému, a za druhé, že tato situace je podobná situaci okolo Jiřího Rusnoka a Miloše Zemana, jenže je zde jeden obrovský rozdíl. Konec Kalouskovi vlády přišel v důsledku korupce, v druhé polovině funkčního období a v době, kdy byl nenáviděný většinou republiky, stejně jako jeho zkorumpovaný režim. Italský lid, ale dal před ani ne dvěma měsíci mandát Hnutí pěti hvězd a Lize severu, aby vládla. V takovém případě tedy nemá ani president právo postavit se proti hlasu lidu.

Miloš Zeman svá rozhodnutí v otázce jmenování, či nejmenování ministrů, dělá v zájmu
našeho národa a státu, jak dokázal svým odporem k eurohujeristovi a proimigračnímu aktivistovi Pochemu, zatímco Mattarella tak činí právě v zájmu Evropské unie a politických elit. Kromě toho ČSSD nevyhrála volby, ale utrpěla debakl.

Paradoxní je, že tahle situace může přivodit další významnou porážku eurohujerství v Itálii.
Poslední předvolební průzkumy naznačují drastický vzestup volebních preferencí Ligy severu. Ta se vyhoupla z 17% na 25%. Všechny ostatní partaje balancují na stávajícím zisku. Další vláda tak může být, ještě euroskeptičtější, než by si Mattarella přál.

Kdo chce kam…

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 28.5.2018