JIŽNÍ AMERIKA NEWS

12. pro, 2017

Venezuelské volby – utužení režimu. Venezuelský režim se nadále utužuje a mění Venezuelu v čisté sociální a ekonomické peklo. Toto peklo platí i o politice, kde právě proběhly obecní volby.

Pod tlakem výhružek a násilí byla venezuelská opozice donucena bojkotovat volby, protože věděla, že budou zfalšované a nechtěla je svou účastí legitimizovat. Pouze tři menší opoziční strany – Nová éra, Progresivní pokrok a COPEI – se účastnily voleb. Výsledky sice zatím nejsou známé, ale lze očekávat 99.9% pro venezuelské socialisty, nebo nějaký podobný výsledek.

Důvod, proč píšeme už nyní tento článek, je trochu jiný. V reakci na bojkot totiž nechal venezuelský president Nicolas Maduro vyloučit opozici z příštích presidentských voleb, které se budou konat už v dubnu 2018. Vyloučil především dominantní a radikální opoziční strany Spravedlnost především, Lidová vůle a Demokratická akce.

Nutno říci, že venezuelská vláda stále nevyhlásila, koho pošle do presidentských voleb. Hovoří se o čtyřech kandidátech. Nejčastěji pochopitelně o Nicolasi Madurovi, nicméně ten je velice zdiskreditovaný i mezi socialisty. Druhá možnost je Tareck al-Aissami, venezuelský vicepresident stíhaný Američany pro narkoterorismus, praní špinavých peněz a podporu islámských teroristů, mimo jiné verboval ve Venezuele dobrovolníky pro Hamás a Hizballáh. Třetím je fanatický a surový Diosdado Cabello, někdejší šéf venezuelského parlamentu. Poslední variantou je Delcy Rodríguez, současná šéfka Národního ústavodárného shromáždění a bývalá ministryně zahraničních věcí. Ta je asi nejmenším zlem, přestože se sama aktivně podílí na porušování ústavních pořádků.

Je obtížné říci, zda venezuelská opozice udělala chybu. President Maduro by ji pravděpodobně vyloučil, tak jako tak, ale takhle mu dala záminku k vyloučení z volebního procesu. Nezbývá než doufat, že se zbývajícím opozičním stranám podaří ukončit marasmus a chaos tím, že porazí socialisty a hlavně doufat, že se k moci nedostane al-Aissami, který by tu zem přivedl do ještě většího chaosu a destrukce, či naopak k totalitě.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 12.12.2017