11. dub, 2018

SEVERNÍ AMERIKA: USA: Velký bratr u výslechu – fraška nad frašky!

Před vyšetřovací komisí amerického Senátu zasedl samotný Velký, až by se dalo říct Největší bratr současnosti, aby vypověděl o tristních únicích osobních dat miliónů uživatelů největší sociální sítě Facebook...

Americký Senát si tohoto miliardáře Marka Zuckerberga pozval v důsledku řady skandálů a potíží, které v poslední době probíhají okolo Facebooku. Facebook jako síť sociální komunikace mezi lidmi, jako síť zábavy, politické komunikace, či konkurence, jako síť usnadňující podnikání a kooperaci, se za posledních deset let stala absolutním hegemonem komunikace mezi lidmi. Facebook je korporace s čistým příjmem vyšším, než HDP 90 států světa a s více, jak 2 miliardami uživatelů! Facebook se stal nástrojem „boje za svobodu“ proti represivním režimům, ale i represivním nástrojem sám v rukou Velkého bratra a jeho společnosti.

Tyto dvě miliardy uživatelů si občas mohli všimnout, některých chyb, často i otravných reklam, různých drobných problémů, a tak dále, ale málokdo si všiml, že pod povrchem bobtná mnohem větší problém. Ti, kteří na něj poukazovali, byli zatracováni jako konspirátoři, nebo konkurenti Facebooku. Nyní musel Velký bratr přiznat barvu. Bezpečnostní opatření Facebooku byla špatná, reklama je zneužívána, osobní data desítek miliónů uživatelů vyletěla oknem do světa, a jemu je to v zásadě celkem jedno. I proto lze nazvat tento výslech, či dotazování, fraškou nad frašky.

Aspoň tak působil před americkou senátní komisí, ale i v předchozích rozhovorech pro média. Vrcholem arogance pak bylo sdělení, že Facebook sleduje i osobní komunikaci po messangeru, a že s tím nepřestane. Americká senátní komise zpovídala Velkého bratra z úniku osobních dat 50 miliónů uživatelů, které měla údajně zneužít jistá společnost působící během americké předvolební prezidentské kampaně.

Před senátní komisí Velký bratr prohlásil, že pokud, někdo nechce mít reklamy na svém facebookovém profilu, bude si to muset platit, protože Facebook je primárně financován z reklam. Ty jsou navíc usměrňovány podle Vašich vlastních preferencí, skupin, kterých se účastníte, aktivit a tak dále, což je propojené například i s Googlem. Sám jsem to zažil. Dal jsem si vyhledat jisté zboží na Google, a pak mi nabídky na to zboží z čista jasna skákaly na facebooku.

Facebook se nyní snaží odvést pozornost k ruské Agentuře pro výzkum internetu, která údajně měla získat osobní údaje 126 miliónů uživatelů v Americe a Evropě i Rusku, a zneužívat je. Nicméně tohle vše je jen špička ledovce. Facebook do sebe soustředil obrovskou informační, politickou a ekonomickou moc, ve které roste napětí. Tato moc a napětí už způsobily katastrofální události typu Arabského jara, syrské občanské války a podobně.

Z politických i technických důvodů (neustálé blokace) omezila Nová buržoazie a 7. Republika užívání facebookových profilů a soustředíme se primárně na naše webové stránky.

Autor: Herakleios Stalker, Praha, ČR, 11.4.2018